MediaVodyllaZapowiedzi TV

VODYLLA poleca – opowieść o kobietach na wojnie w Syrii, o krwawych zamieszkach w Chicago w 1968 r. i Wielki Kryzys 1929

Na lipcowe wieczory VODYLLA poleca ekscytujące filmy dokumentalne dla zainteresowanych światem, historią i polityką: „Commander Arian”, czyli opowieść o kobietach na wojnie w Syrii, „Dziesiątka z Chicago” o krwawych zamieszkach w Chicago w 1968 r., wreszcie „Wielki kryzys 1929”, analizujący przyczyny i konsekwencje Wielkiego Czwartku.

 

COMMANDER ARIAN

Film dokumentalny „Commander Arian” (reżyseria: Alba Sotorra) to opowieść o kobietach, wojnie i wolności – o bojowniczkach Kobiecych Jednostek Ochrony (YPJ) wchodzących w skład Syryjskich Sił Demokratycznych, wspieranych w walce z tzw. Państwem Islamskim przez USA. Chwyciły za karabin nie tylko dla celów politycznych, ale przede wszystkim w sprzeciwie wobec dominacji mężczyzn w patriarchalnym społeczeństwie, deprecjonowaniu roli kobiet oraz dla ich lepszej przyszłości.

Tytułowa bohaterka dokumentu Arian mówi: „Bojownicy ISIS to dzikusy. Chcą społeczeństwa bez kobiet. Kawałek materiału jest dla nich więcej wart niż kobieta. Walczymy z nimi, by przestali być zagrożeniem dla kobiet. Będziemy z nimi walczyć, dopóki nie wybijemy wszystkich”. I dodaje: „Ludzie mówią, że my, kobiety, wywołujemy wojnę, ale jeśli oni nas dopadną, zgwałcą nas i poćwiartują, dlaczego więc mamy ich nie zabijać?”.

Alba Sottora towarzyszy tytułowej 30-letniej Arian w dwóch momentach jej życia – podczas walki o miasto Kobane niedaleko granicy z Turcją (Ajn al-Arab w prowincji Aleppo) oblężone przez ISIS, i kiedy ranna przechodzi rekonwalescencję.

„Commander Arian” to dokument prawdziwy do bólu. Surowy. Żadnych ozdobników – kamera rejestruje wyłącznie obrazy jałowych równin syryjskich, ruiny i dzieci bawiące się wśród gruzów, śmierć i życie kobiet na linii frontu oraz intymne sceny odpoczynku, posiłków, cierpienia, tęsknoty, rozmów o sensie walki i osobistych zwierzeń. Nawet ścieżka dźwiękowa ograniczona jest do ludzkich głosów, wystrzałów i eksplozji.

DZIESIĄTKA Z CHICAGO

Niekonwencjonalny, zaskakujący dokument oddający ducha 1968 r., kiedy to w Chicago podczas Narodowej Konwencji Demokratów odbył się wielotysięczny marsz antywojenny i proobywatelski.

Brett Morgen, reżyser „Dziesiątki z Chicago”, zestawił archiwalny materiał filmowy z ulicznych starć z policją, w które przekształciły się pokojowe demonstracje i hipisowskie „świętowanie życia”, z animowanymi rekonstrukcjami procesu sądowego organizatorów, oskarżonych o spisek w celu wywołania zamieszek. W dokumencie wykorzystano muzykę lat 60. i współczesne protest-songi Rage Against the Machine czy Eminema. Zaskakująco aktualny…

WIELKI KRYZYS 1929

24 października 1929 r. doszło do krachu wszech czasów na Wall Street. Był to początek wielkiego kryzysu gospodarczego, który dotknął nie tylko Amerykę, ale też Europę.

Film dokumentalny „Wielki Kryzys 1929” łączy materiał archiwalny dokumentujący czasy prosperity lat 20. i mrzonek o wiecznym dobrobycie, szok Czarnego Czwartku, a także późniejszą zapaść gospodarczą – upadek przedsiębiorstw, bankructwa i samobójstwa tych, którzy tracili fortuny, masowe bezrobocie, bezdomność, wędrówki ludów za chlebem, głód…

Komentatorzy analizują politykę rządu Herberta Hoovera i pakiet reform mający uzdrowić amerykańską gospodarkę, tzw. New Deal (Nowy Ład) prezydenta Franklina Roosevelta. Amerykańska gospodarka potrzebowała jednak 10 lat i światowej wojny, by otrząsnąć się po krachu w 1929 r.

Czy potrafimy wyciągać wnioski z historii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *