MediaTVPZapowiedzi TV

Wakacje z TVP Nauka

W sobotę, 19 sierpnia i niedzielę, 27 sierpnia TVP Nauka zaprasza na specjalne audycje relacjonujące pikniki związane z obchodzonym Rokiem Mikołaja Kopernika. Pierwszy z nich odbędzie się w Puławach, a w następnym tygodniu piknik zagości w Niepołomicach. Wydarzenia te przybliżą widzom wiedzę z zakresu: astronomii, chemii, fizyki, technologii i techniki, lotów i eksploracji Kosmosu oraz zaprezentują najważniejsze dokonania Mikołaja Kopernika. Pikniki organizowane są w ramach kampanii informacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

W sobotę, 19 sierpnia antena zaprasza widzów już od godz. 13.00 na transmisję z Pikniku Naukowego „Odyseja Kosmiczna” w Puławach. Kolejne relacje „na żywo” z wydarzenia pojawią się

o godz.: 15.30, 18.00i 21.00. A na relację pikniku „Odyseja Kosmiczna” zapraszamy do TVP Nauka w czwartek, 24 sierpnia o godz. 21.50. Podczas naszego spotkania w Obserwatorium Astronomicznym w Puławach zobaczymy, jak powstają modele rakiet. Ponadto podczas pikniku spotkamy się m.in. z prof. Andrzejem Niedzielskim (Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Szkoła Główna Mikołaja Kopernia), z którym zagłębimy się w tajemnice odległych planet krążących wokół innych gwiazd. Z prof. Hanną Rothkaehl (Centrum Badań Kosmicznych PAN) i Przemysławem Rudziem (Polska Agencja Kosmiczna) porozmawiamy o udziale Polaków w badaniach Kosmosu, natomiast Jerzy Greblicki opowie o „Laboratoriach Przyszłości”, unikalnym w europejskiej skali programie edukacyjno-technologicznym wpierającym polskie szkoły, realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W niedzielę, 27 sierpnia w Niepołomicach odbędzie się Piknik Naukowy „W kręgu Słońca”. Antena zaprosi na relacje na antenie o godz.: 13:00, 15:00, 18:00 i 21:00, a na skrót z wydarzenia w czwartek 31 sierpnia o godz. 22:10. Tego dnia widzowie i uczestnicy pikniku będą wraz z ekspertami TVP Nauka prowadzić obserwacje Słońca, zgłębiając tajemnice naszej dziennej gwiazdy. Dzięki naszemu mobilnemu obserwatorium, w ciągu dnia Słońce podglądać będziemy przez największe w Polsce specjalistyczne teleskopy do obserwacji naszej najbliższej gwiazdy,

a wieczorem spojrzymy na nocne rozgwieżdżone niebo nad Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Zobaczymy spektakularne wyrzuty słonecznej plazmy, plamy słoneczne, pochodnie, granulacje oraz aktywne obszary wokół plam słonecznych, niedostępne dla innych teleskopów. Ponadto odbędzie się pokaz eksperymentów chemicznych i fizycznych pokazujących zjawiska zachodzące we Wszechświecie, które poprowadzi Paweł Piszczałka, popularyzator nauki i autor programów telewizyjnych. Każdy z uczestników skonstruuje także swój własny zegar słoneczny.

Pikniki poprowadzą Dyrektor TVP Nauka Robert Szaj oraz Marta Kielczyk.

Podczas obu pikników, w ramach warsztatów plenerowych, powstaną elementy do instalacji artystycznej „Niebo Kopernika”, którego twórcą i animatorem będzie Andrzej Renes, wybitny rzeźbiarz, twórca wielu pomników, w tym m.in. statuetki Wiktora i Championa. Instalacja „Niebo Kopernika” zostanie zaprezentowana w całości podczas wrześniowego wydarzenia TVP Nauka we Fromborku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *