NC+Zapowiedzi TV

Wieczór odsłaniający geniusz Van Gogha już 22 lipca w Canal+ Discovery

Malował słoneczniki, portrety i pejzaże, ale przede wszystkim kreślił na płótnie studium swojego obłędu. Niedoceniany za życia, nie tylko przez szeroką publiczność, ale zwłaszcza przez swoją rodzinę – dziś uważany za jednego z największych malarzy. Jego krótkie, 37-letnie życie, jako materiał badawczy dla historyków sztuki, pisarzy oraz filmowców, obrosło w wiele tajemnic i niejasności. Sylwetce Vincenta Van Gogha przyjrzą się twórcy „Twojego Vincenta” i „Ucha Van Gogha” – już 22 lipca od godz. 17:00 w Canal+ Discovery .

 

 

„Tajemnice wizjonera sztuki” to specjalny, lipcowy cykl dedykowany jednemu z najwybitniejszych malarzy postimpresjonistycznych. Trudny charakter, zbytnia wrażliwość, nadgorliwość, nieszczęście, problemy rodzinne i alkoholowe – barwne i skomplikowane zarazem życie ciężko doświadczało Vincenta Van Gogha. Szczególnie wiele mitów narosło wokół ostatnich tygodni poprzedzających śmierć artysty.

Nominowana do Oscara oraz Złotego Globu animacja składająca się z 65 tysięcy ręcznie malowanych klatek filmowych to jedno z głośniejszych dzieł ostatnich lat.  „Twój Vincent” Doroty Kobieli jest nazywany przez światowe media swoistym hołdem dla artysty. W filmie to bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci malarza.  Czy na pewno popełnił samobójstwo? Jeśli tak, dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału? Co się wydarzyło w ciągu 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał do brata, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? „Twój Vincent” już ” 22 lipca o godz. 18:00 na antenie CANAL+ DISCOVERY.

Wcześniej, o17:00, widzowie zobaczą dokument „Ucho Van Gogha”, który bada historię obłędu malarza oraz tego co naprawdę dręczyło artystę i skłoniło go do odebrania sobie życia. Czy w grudniu 1888 roku Van Gogh obciął sobie ucho w wyniku postępującej choroby umysłowej czy kłótni z przyjacielem? Czy obowiązująca dotąd narracja – jakoby podarował je prostytutce Rachel – jest właściwa? Odpowiedzi na te pytania poszukują twórcy dokumentu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *