MediaTVPZapowiedzi TV

Wielkanoc w TVP Polonia

O godz. 17:30 w Jedynce Benefis Włodzimierza Szaranowicza, w którym zaproszeni goście oraz najpopularniejsi dziennikarze sportowi spotkają się z ikoną polskiego komentarza sportowego. Wydarzenie będą mogli także obejrzeć widzowie TVP Polonia (22 kwietnia godz. 23.00) i TVP Sport (23 kwietnia o godz. 20:05). W poniedziałkowy wieczór po raz szósty na antenę powróci najpopularniejszy program rozrywkowy w Polsce – „Rolnik szuka żony”. Widzowie o godz. 20:15 poznają sylwetki 10 rolników, wybranych spośród setek osób, które zgłosiły się do udziału w kolejnej edycji programu.

 

WIELKI PIĄTEK (19 kwietnia)

TRIDUUM PASCHALNE – WIELKI PIĄTEK
godz. 20:45

Triduum Paschalne to czas na zadumę i refleksję. W krótkim felietonie o obchodach Wielkiego Piątku w Kościele katolickim opowie ksiądz dr Jerzy Kownacki.

DROGA KRZYŻOWA Z UDZIAŁEM PAPIEŻA FRANCISZKA – TRANSMISJA Z WATYKANU
godz. 20:55

To już siódma Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Nabożeństwo tradycyjnie odbędzie się w ruinach rzymskiego Koloseum. Podczas nabożeństwa papież niesie drewniany krzyż, upamiętniający mękę Chrystusa. Uczestnicy Drogi Krzyżowej zatrzymują się przy 14 stacjach.

FAUSTYNA
godz. 22:45 + 4:15

Film w reżyserii Jerzego Łukaszewicza opowiada historię krótkiego, ale intensywnego życia świętej siostry Marii Faustyny Kowalskiej. Żyła tylko 33 lata, ale swoją pobożnością, skromnością i pokorą dla zrządzeń losu zaskarbiła sobie uwielbienie i cześć wśród wiernych i duchowieństwa. Głębię jej duchowych doświadczeń znakomicie oddaje niezwykły klimat filmu z piękną muzyką Wojciecha Kilara.

Obsada: Dorota Segda, Danuta Szaflarska, Mirosława Dubrawska, Anna Milewska, Stanisława Celińska, Agnieszka Czekańska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

PIEŚNI WIELKOPOSTNE
godz. 0:00 + 5:30

Koncert. Wielki Piątek to dzień głębokiej refleksji, wyjątkowy dzień dla wszystkich chrześcijan. Polskie pieśni pasyjne od wieków towarzyszą nam podczas Wielkiego Tygodnia. W atmosferę Wielkiego Piątku doskonale wpisze się koncert, podczas którego usłyszymy znane pieśni wielkopostne takie jak: „Ogrodzie Oliwny”, „Krzyżu Święty”, „Gorzkie Żale”. Będzie to muzyczne spotkanie dwóch wybitnych artystek: Grażyny Auguścik, jednej z czołowych gwiazd jazzu i Marii Pomianowskiej, gwiazdy muzyki etnicznej.

WIELKA SOBOTA (20 kwietnia)

TRIDUUM PASCHALNE – WIELKA SOBOTA
godz. 4:05

Triduum Paschalne to czas na zadumę i refleksję. O obchodach Wielkiej Soboty w kościele katolickim opowie ksiądz dr Jerzy Kownacki.

MŁYNARSKI – PIOSENKA FINAŁOWA
godz. 10:45

Film dokumentalny w reżyserii Alicji Albrecht. Ostatni, bardzo osobisty i szczery wywiad
z Wojciechem Młynarskim. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze piosenki tego artysty. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, czy Krystyny Jandy. W dokumencie wzięli też udział członkowie rodziny Wojciecha Młynarskiego. Te niezwykle uczciwe opowieści zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

OKRASA ŁAMIE PRZEPISY – JAJA NA WIELKANOC
godz. 13:20

Program kulinarny. Karol Okrasa rusza do miejscowości Luszkowo niedaleko Świecia. Znajduje się tam pięknie odrestaurowana kryta strzechą chata pana Zdzisława. To doskonałe miejsce, aby… złamać kilka przepisów na wielkanocne śniadanie. Zwłaszcza, że pan Zdzisław słynie w okolicy ze wspaniałych wielkanocnych bab drożdżowych, które wypieka w starych, stuletnich formach. Nasi przodkowie, którzy niezwykle restrykcyjnie przestrzegali postów, nie jedli mięsa przed Wielkanocą przez czterdzieści dni! Dlatego podczas wielkanocnego śniadania jadano przede wszystkim szynki, kiełbasy, wędzonki, wszelkiego rodzaju mięsiwa. Dziś jemy nieco lżej, ale nie wolno zapominać
o tradycji. Dlatego Karol przygotuje w polowych warunkach potrawy oparte o typowo wielkanocne składniki jak jajka czy żur, ale w zupełnie nowej odsłonie. Okrasa przygotuje trzy dania – dobrze znane wszystkim miłośnikom mięsa, ale w wegetariańskiej odsłonie: kwaśny biały barszcz grzybowy z wędzonką, warzywa zapiekane z jajkami oraz kanapkę z jajkiem, zieloną sałatą i podpieczonym dorszem.

ORĘDZIE WIELKANOCNE
godz. 20:40 + 2:35

Jak co roku, na święta Zmartwychwstania Pańskiego, hierarcha Kościoła katolickiego zwraca się do Polaków w kraju jak i żyjących poza granicami Polski ze specjalnym orędziem. Tak będzie i w tym roku. W Wielką Sobotę abp Marek Jędraszewski, metropolita Archidiecezji Krakowskiej i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, skieruje do wiernych swoje słowa.

KONCERT WIELKOPOSTNY
godz. 20:50 + 2:40

Koncert wielkopostny w wykonaniu muzyków z Polskiej Filharmonii Kameralnej, pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W repertuarze znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Georg Friedrich Haendel, Johannes Brahms, Tommaso Albinoni, Pietro Mascagni, czy Jan Sebastian Bach. Fragmenty Ewangelii wg św. Mateusza przeczyta Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź.

KULTURALNI. PL
godz. 16:00 + 5:15

Specjalne, świąteczne wydanie jednego z najchętniej oglądanych programów TVP Polonia. W całości będzie zrealizowany w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

WIELKANOC (21 kwietnia)

ZIARNO
godz. 9:30

Propozycja TVP Polonia dla najmłodszych widzów. W świątecznym wydaniu „Ziarna” będzie wesoło i kolorowo. W niedzielny poranek dzieciaki z Ziarna spotkają się z dziecięca scholą, by wspólnie śpiewać wielkanocne pieśni. Z kamerą odwiedzimy zaprzyjaźnione rodziny, by opowiedziały nam o świątecznych zwyczajach. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego będzie okazją do wspólnego, rodzinnego świętowania, rozmów przy wielkanocnym stole i zjedzenia pysznego śniadania.

MSZA ŚW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO ORAZ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO URBI ET ORBI
godz. 10:00

Na żywo z Watykanu dla widzów TVP Polonia rozsianych po całym świecie. Co roku w Niedzielę Wielkanocną z Placu Świętego Piotra w Watykanie transmitowana jest uroczysta Msza święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi, wygłoszone przez Papieża Franciszka. Tysiące wiernych zgromadzonych na Placu przed Bazyliką św. Piotra oraz miliony widzów przed telewizorami mogą wspólnie przeżywać święto Zmartwychwstania Jezusa.

ZŁOTY ŚRODEK
godz. 12:55 /+ Poniedziałek Wielkanocny godz. 6:05/

„Złoty środek” to współczesna komedia z silnymi akcentami praskiego kolorytu. Obok Anny Przybylskiej (która wcieliła się w rolę Mirki) na ekranie pojawią się , m.in.: Cezary Pazura, Krzysztof Kowalewski i Tamara Arciuch. Wychowana na warszawskiej Pradze Mirka ukończyła prestiżowy wydział prawa. Wydawać by się mogło, że jej zawód to wręcz ujma na honorze rodziny z cwaniackimi korzeniami. Dziadek i ojciec dziewczyny szczycą się pobytami w licznych zakładach karnych. Prawnicza wiedza Mirki może się jednak bardzo przydać w walce o ocalenie starej kamienicy. W wyniku podejrzanej transakcji kamienica, w której od dzieciństwa mieszka Mirka, ma zostać zburzona. Wszystkie tropy prowadzą do kancelarii „Łopian i Pokrzywa”, która właśnie poszukuje nowego prawnika – mężczyzny. Aby pomoc mieszkańcom rodzinnej kamienicy Mirka musi zdobyć się na brawurową mistyfikację.
Reżyseria: Olaf Lubaszenko.

WIELKA MOC – KONCERT WIELKANOCNY TELEWIZJI POLSKIEJ I RADIA PLUS
godz. 15:00 + 22:30 /+ Poniedziałek Wielkanocny godz. 8:05/

Uroczysty koncert pieśni wielkanocnych z sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
W murach świątyni wystąpią: Beata Bednarz, Marika, Halina Mlynkova, Natalia Szroeder, Krzysztof Iwaneczko, Adam Krylik, Mate.o, TGD. Artystom towarzyszył kwartet smyczkowy Fair Play Quartet.

ZEMSTA premiera w TVP Polonia
godz. 20:45 + 2:40

Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku w tym samym zamku ze znienawidzonym przez siebie Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną. Świadom niedoskonałości swej urody i braku ogłady towarzyskiej, prosi wezwanego na pomoc Papkina, by go z nią wyswatał. Papkin, który kreuje się na pożeracza serc niewieścich i wielkiego bohatera, w rzeczywistości jest tchórzem, fantastą, romantyczną miłością kocha Klarę, wychowanicę i bratanicę Cześnika. Tymczasem Klara jest zakochana w synu Rejenta Milczka, Wacławie, który odwzajemnia to uczucie. Jednak ani ojciec Wacława, Rejent, ani stryj i opiekun Klary, Cześnik nie zamierzają zgodzić się na ich małżeństwo. Okazuje się również, że Podstolina – miłość Wacława z jego studenckich czasów – chciałaby wyjść za niego za mąż. Film Andrzeja Wajdy to przede wszystkim rewelacyjne kreacje aktorskie: Janusza Gajosa, Andrzeja Seweryna, Daniela Olbryskiego, Katarzyny Figury, Agaty Buzek, Rafała Królikowskiego i Romana Polańskiego. Twórcą muzyki do „Zemsty” jest niezapomniany Wojciech Kilar.

WIELKANOC Z DWÓJKĄ
godz. 23:15 /+ Poniedziałek Wielkanocny godz. 11:15/

Świąteczne przygotowania, wielkanocne potrawy i ich pochodzenie oraz receptury. Nasz stół ugnie się pod ciężarem bab, serników, mazurków, wędlin, pasztetów i sałatek. Razem z gośćmi przygotujemy wzorowy koszyk świąteczny, porozmawiamy o zwyczajach praktykowanych w różnych regionach Polski (Śmigus Dyngus, szukanie zajączka, zawody w stukaniu się jajkami) oraz opowiemy o tradycjach sarmackich. Ważnym elementem programu będą również quizy wiedzy o świętach Wielkiej Nocy.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (22 kwietnia)

ŚPIEWAJMY Z ARKĄ ALLELUJA
godz. 10:25

Wyjątkowy koncert dziecięcego zespołu „Arki Noego” zrealizowany we wnętrzach kopalni soli w Wieliczce. W programie połączenie piosenek i pieśni Wielkanocnych w wykonaniu „Arki Noego” oraz scenek biblijnych przedstawianych przez Teatr Lalkowy i Kukiełkowy Ani Polarusz. Scenki teatralne będą oparte o teksty z Pisma Świętego mówiące
o Zmartwychwstaniu. Autorzy spróbują wyjaśnić dzieciom tajemnicę śmierci i Zmartwychwstania Jezusa w sposób dla nich zrozumiały i obrazowy.

REGINA COELI
godz. 12:00

Transmisja z Watykanu modlitwy z papieżem Franciszkiem. „Regina Coeli”, to wielkanocna antyfona do Najświętszej Marii Panny, odmawiana zamiast modlitwy Anioł Pański tylko w okresie wielkanocnym.

JEZUS W AFRYCE
godz. 12:20

Reportaż Piotra Kota. Salezjanie przybyli do Zambii w 1982 r., a pierwszymi misjonarzami byli Polacy. Od początku pracowali w parafiach, skupiając swoją uwagę przede wszystkim na pracy z młodzieżą. W 1995 roku rozpoczęli pracę w Malawi, dwa lata później w Zimbabwe, a w 2001 roku w Namibii. Owocem tego jest 11 oratoriów, 9 parafii oraz 9 szkół, m.in.: szkoła zawodowa w Chingoli, stolarska w Kazembe i rolnicza w Lufubu. Obecnie w Zambii pracuje 88 salezjanów, połowa to powołania lokalne, pozostali to salezjanie z Polski i innych krajów.

ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE: SIERPC – WIELKANOC
godz. 16:10

Tomasz Bednarek odwiedza przepiękny skansen – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
W scenerii tego miejsca opowiada o Wielkanocy – najstarszym i najważniejszym ze wszystkich chrześcijańskich świąt. W Niedzielę Wielkanocną dopełnia się największa tajemnica wiary: Chrystus odnosi zwycięstwo nad śmiercią. Wielkanocna symbolika była tak wymowna i nacechowana emocjonalnie, że szybko przenikła do sztuk plastycznych oraz do muzyki. W Polsce powszechnie znane są piękne obrzędy związane z tym świętem oraz poprzedzającym je Wielkim Tygodniem: strojenie palm wielkanocnych, zdobienie pisanek, święcenie pokarmów, dzielenie się jajkiem, czy wreszcie śmigus-dyngus. Są też mniej znane tradycje, które mają zasięg regionalny. Opowiedzą o nich kulturoznawcy ze skansenu w Sierpcu oraz z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Niezależnie od tego, jak spopularyzowany jest wielkanocny zwyczaj, kryje on w sobie głęboką symbolikę, wpisaną w to niezwykłe święto radości i nadziei. Dopełnieniem podniosłej atmosfery odcinka będzie muzyka paschalna.

LASKOWIK & MALICKI – WYDANIE ŚWIĄTECZNE – WIELKANOC
godz. 16:35+ niedziela 4:30

Widowisko. Kabaret literacko-muzyczny oparty na świetnych skeczach i wspaniałej oprawie muzycznej. Specjalne świąteczne wydanie docenionego przez widzów rozrywkowego cyklu. Gospodarzami programu są Waldemar Malicki i Zenon Laskowik. Każdy z nich ma wsparcie: Filharmonii Dowcipu i jej słynnego dyrygenta Bernarda Chmielarza oraz Kabareciarni – aktorów pracujących na stałe z Zenonem Laskowikiem. Program zrealizowany został w Operze Nova w Bydgoszczy.

HALO WŁODKU! BENEFIS WŁODZIMIERZA SZARANOWICZA premiera w TVP Polonia
godz. 23:00 + 4:55

Maciej Kurzajewski, Przemysław Babiarz, zespół na scenie, dwudziestu gości oraz najpopularniejsi dziennikarze sportowi – wszyscy złożą hołd ikonie polskiego komentarza sportowego, Włodzimierzowi Szaranowiczowi, jednej z najważniejszej postaci polskiego mikrofonu. Dziennikarz ogłosił niedawno, że z powodu choroby przechodzi na emeryturę. Szaranowicz od 1977 roku jest związany z Telewizją Polską. Zasłynął swoim komentarzem przede wszystkim z wydarzeń lekkoatletycznych i konkursów skoków narciarskich. Był aż dziewiętnaście razy akredytowany na letnie i zimowe igrzyska olimpijskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *