MediaTVPZapowiedzi TV

Wielki Test o Koperniku w TVP1

Choć stwierdzenie „Kopernik była kobietą” to tylko kwestia z filmu „Seksmisja” Juliusza Machulskiego, o największym uczonym wszech czasów wiemy naprawdę niewiele. Co posiadamy i z czego korzystamy w dzisiejszych czasach dzięki przełomom, jakich dokonał Mikołaj Kopernik?

 

Kojarzony głównie z teorią heliocentryczną, nie tylko „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Mikołaj Kopernik był uczonym wszechstronnym, bez którego traktatów nie byłoby współczesnego świata. Świata, który znamy. Bez jego odkryć nie byłoby podstaw ekonomii, strategii wojskowych, geometrii, nie byłoby map i wielu innych zjawisk, które nas otaczają, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ich odkrycie i opisanie zawdzięczamy Kopernikowi.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Kopernikańskim, ponieważ w tym roku przypada 550-lecie jego urodzin. Urodzin człowieka, bez którego geniuszu świat by nie ruszył. Jak rozwinęły się dziedziny nauki dzięki jego przełomom i odkryciom? Tego wszystkiego dowiemy się 31 maja, oglądając Wielki Test o Koperniku.

Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 28 pytań podzielonych na 4 rundy. Przygotowują je eksperci z danej dziedziny. W programie duża dawka wiedzy, ciekawostki, dużo dobrej rozrywki. Wśród uczestników Wielkiego Testu o Koperniku znani aktorzy, muzycy, dziennikarze i sportowcy. Stworzą duety, które zagrają o najwyższą stawkę. Główna nagroda powędruje do wskazanej przez zwycięzców fundacji charytatywnej. Będzie można również wziąć udział w teście online w aplikacji i na stronie wielkitest.tvp.pl.

Program poprowadzą: Anna Popek i Przemysław Babiarz.

Wielki Test o Koperniku już 31 maja o godz. 21:05 w TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *