MediaZapowiedzi TV

„Wielkie konstrukcje III Rzeszy”: Rozkazy Führera w Fokus TV

Broń masowej zagłady miała zapewnić Hitlerowi dominację nad całym światem. Projektowano więc ogromne machiny wojenne i potężne systemy umocnień, które do dziś stanowią ponure memento wybujałych ambicji nazistów.

 

 

Twierdza na wyspach

W 1940 roku Niemcom udało się opanować część brytyjskiego terytorium. Wyspy Normandzkie na kanale La Mache znalazły się pod okupacją hitlerowską. Wódz III Rzeszy przywiązywał ogromną wagę do utrzymania tej zdobyczy terytorialnej. Wydał więc rozkaz wybudowania potężnych fortyfikacji. Jak powstawał system umocnień i co się z nich zachowało do dzisiaj?

Emisja 6 lipca o godz. 19:00 w Telewizji Fokus TV

Wojna błyskawiczna

Podczas drugiej wojny światowej niemiecka armia dokonała imponujących podbojów. Przeprowadziła skuteczne ofensywy poprzez połączenie dwóch elementów: zaskoczenia i uderzenia przez zmasowane siły powietrzne, morskie i lądowe. Taktyka ta otrzymała miano “blitzkriegu”, czyli wojny błyskawicznej.

Emisja 7 lipca o godz. 19:00 w Telewizji Fokus TV

Orle gniazdo

Hitler zdobywając władzę, wykupił góralski dom na stoku Obersalzbergu w Alpach Salzburskich. Budynek został rozbudowany, a pobliskie posiadłości wykupili wpływowi naziści. Obersalzberg stał się kompleksem rezydencji, strzeżonym przez dwa tysiące esesmanów. Na szczycie Kehlstein otworzono herbaciarnię Orle Gniazdo. Kiedy naziści zaczęli przegrywać, wzmocnili obronę rezydencji i zbudowali labirynt bunkrów i tuneli. Hitler jednak nie zdecydował się na schronienie w tej kryjówce. 25 kwietnia 1945 roku bombardowanie zniszczyło Obersalzberg, ale Orle Gniazdo przetrwało do dziś.

Emisja 13 lipca o godz. 19:00 w Telewizji Fokus TV

Zabójcze okręty podwodne Hitlera

W 1943 roku Niemcy zaczęli przegrywać starcie na Oceanie Atlantyckim. Ich zabójcze U-Booty były coraz częściej zatapiane. Hitler szukał sposobu, aby odzyskać przewagę w wojnie morskiej. Duże nadzieje wiązał z projektem nowatorskiego i zaawansowanego technicznie okrętu podwodnego typu XXI.

Emisja 14 lipca o godz. 19:00 w Telewizji Fokus TV

„Wielkie konstrukcje III Rzeszy” oglądaj w soboty i niedziele o godz. 19:00 w Telewizji Fokus TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *