MediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna 2018 TVP1

Od 8 kwietnia (niedziela), o godz. 21:15 Jedynka zaprosi na wieczorny, cykliczny program rozrywkowy „Od Opola do Opola” promujący polską piosenkę i festiwal w Opolu. Andrzej Krzywy i Ifi Ude, jako gospodarze muzycznego talk-show, prezentować będą gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Dwójka natomiast od 10 marca w soboty (godz. 21:35) będzie wraz z Grzegorzem Halamą bawić widzów w programie „Ludzik, czyli One Man Show”. Ponadto w Dwójce zagości również satyryczny mini serial „La La Poland” z udziałem aktorów warszawskich teatrów i twórców Kabaretu na Koniec Świata.

Od poniedziałku do piątku w TVP1 o 20.20 Jacek Łęski i Agnieszka Świdzińska na antenie Jedynki poprowadzą nowy program „Alarm!”, w którym nie zabraknie dziennikarskich interwencji, śledztw i opowieści o realnych problemach Polski i Polaków.

LEŚNICZÓWKA NOWOŚĆ
od 2 marca, godz. 17:55, 18:25 (2 odcinki)
Leśniczówka to miejsce, do którego po nagłej śmierci ukochanego dziadka Antoniego (Marian Dziędziel), leśniczego postrzelonego w tajemniczych okolicznościach, przenosi się rodzina Katarzyny Ruszczyc (Jolanta Fraszyńska). Katarzyna wraz z domem ojca przejmuje rodzinne tajemnice z przeszłości. Staje przed dylematem czy pielęgnować sekrety czy wręcz przeciwnie: podjąć się wyjaśnienia nierozwiązanych spraw. Życie w Leśniczówce to tylko pozorna odskocznia od wielkomiejskiego zgiełku. W serialu, na tle pięknej przyrody, przeplata się historia z rzeczywistością – rodzinne tajemnice nawiązują m.in. do wyjątkowej historii Polski.
ODCINEK 1
Rodzina Majewskich: Katarzyna, Krzysztof z córkami Zuzią i Polą, wybierają się na przyjęcie urodzinowe ojca Katarzyny, Antoniego Ruszczyca do Leśniczówki. Podczas przygotowań do uroczystości następca Antoniego, Paweł, żali się na problemy z rodziną Karczów, lokalnych potentatów branży drzewnej. Najmłodszy z nich, Daniel, absolwent leśnictwa, właśnie wraca do domu. Imprezę rodzinną Ruszczyców zakłócają odgłosy wystrzałów.
ODCINEK 2
Antoni Ruszczyc trafia do szpitala z raną postrzałową. Szczerze rozmawia z Katarzyną i Maryną oraz z dawnym przyjacielem, księdzem Wiktorem. Katarzyna musi wykrzesać z siebie siły, by utrzymać razem najbliższych. Po powrocie do Leśniczówki Zuza i Pola znajdują osieroconą łanię i postanawiają się nią zaopiekować. Prokuratura zleca podkomisarzowi Nowackiemu poprowadzenie śledztwa. Sprawą interesuje się też biznesmen Karcz.
Reżyseria: Maciej Żak
Obsada: Jolanta Fraszyńska, Marek Bukowski, Marian Dziędziel, Julia Kostow, Agata Turkot, Iwona Cichosz, Michał Czernecki, Przemysław Bluszcz, Henryk Talar, Weronika Książkiewicz, Beata Schimscheiner, Przemysław Stippa, Arkadiusz Janiczek, Anna Seniuk, Krystyna Tkacz, Michał Lesień, Zbigniew Lesień, Sebstian Jasnoch, Krzysztof Globisz, Dawid Ściupidro, Arkadiusz Nader, Grzegorz Pawlak i Natasza Leśniak.
OPIS POSTACI
ANTONI RUSZCZYC (Marian Dziędziel)
Emerytowany leśniczy, który trzyma w ryzach całą okoliczną społeczność siłą swojego autorytetu. Szanowany, budzi respekt nawet we wrogach. Samotnie wychowywał dwie córki (Katarzyna, Maryna), starając się wynagrodzić im brak matek. Kontynuował pisanie rodzinnych pamiętników, które opowiadają dzieje Leśniczówki i jej mieszkańców od czasów Powstania Styczniowego, a także historię zaginionego podczas wojny złota.
KATARZYNA RUSZCZYC (Jolanta Fraszyńska)
Kobieta na zakręcie, która musi odciąć się od przeszłości i wziąć odpowiedzialność za innych. Za nią trudne dzieciństwo, bez matki. Kochający ojciec, który próbował wynagrodzić wszystkie krzywdy, nauczył ją miłości do lasu, wspierał jej plany i nigdy nie zmuszał do pójścia wbrew swoim marzeniom. Marzy o karierze pisarki. Ale przez lata skupiała się na potrzebach swoich najbliższych (Krzysztof, Pola, Zuza) i prowadziła dom.
KRZYSZTOF MAJEWSKI (Marek Bukowski)
Głowa rodziny – na nim ciąży obowiązek utrzymania domu. Człowiek z ideałami, który zmaga się z trudną rzeczywistością jaką jest prowadzenie własnej firmy. W pracy zdolny ekonomista, uczciwy, z zasadami. Nie może dogadać się ze wspólnikiem-lekkoduchem. Rozdarty między partnerką (Katarzyna), domem a pracą. Z czasem okazuje się, że i on ma słabości.
POLA MAJEWSKA (Agata Turkot)
Przyklejona do telefonu i internetu nastolatka. Ładna, zdolna, nowoczesna. Bardzo emocjonalna. Przejmuje się napięciami między rodzicami (Katarzyna, Krzysztof) oraz problemami swojego uzdolnionego chłopaka (Ben). Bardzo kocha rodziców, ale zdecydowanie jest „córeczką tatusia”. Czuje dużą odpowiedzialność za młodszą siostrę (Zuzę), mimo że traktuje ją dość surowo.
ZUZA MAJEWSKA (Julia Kostow)
Łobuziak, a zarazem słodki dzieciak. Odważna, wysportowana, ciekawska. Lubi las i przyrodę, tak jak mama i dziadek (Katarzyna, Antoni). Na niesnaski między rodzicami reaguje somatycznymi atakami astmy. Jest troskliwa i empatyczna, ma także dużą duchową wrażliwość.
MARYNA RUSZCZYC (Iwona Cichosz)
Utalentowana zielarka, która leczy ludzi korzystając z darów lasu. Nie słyszy, ale doskonale czyta z ruchu warg. Podobnie jak jej przyrodnia siostra (Katarzyna) wychowywała się bez matki. Chciałaby nawiązać z siostrą bliższą więź i zmniejszyć istniejący między nimi dystans. Nieco niepewna siebie, chowana pod kloszem przez troskliwego ojca (Antoni).
PIOTR MELECH (Krzysztof Globisz)
Dawniej geodeta, obecnie człowiek zmagający się z efektami ciężkiego wypadku. Serdeczny, wesoły, z dystansem do siebie. Mimo choroby nie traci pasji do życia, stara się wszędzie dostrzegać pozytywy. Ludzie go lubią i ufają mu. Jego jedynym zmartwieniem jest fakt, że syn (Paweł) jeszcze się nie ustatkował.
PAWEŁ MELECH (Michał Czernecki)
Leśniczy z powołania, las to jego pasja. Chciałby być szanowany i uważany za autorytet, jak jego mentor, Antoni. Młody, nowoczesny, ma własną wizję zarządzania nadleśnictwem. Jest przyjazny, opiekuńczy i można na nim polegać. Nie ustatkował się, bo całą swoją energię dzieli między pracę i opiekę nad chorym ojcem (Piotr). Wciąż szuka kobiety swojego życia, ale w tych poszukiwaniach jest nieco niezdarny.
JANUSZ KARCZ (Przemysław Bluszcz)
Wychowany w Leśniczówce, pod okiem despotycznego ojca (Bogdan Karcz). Ma smykałkę do interesów, prowadzi z sukcesem własne biznesy. Mężczyzna z klasą, oczytany, elokwentny. Bezwzględnie dąży co obranego celu. Uważa, że pieniądz to władza. Bezlitośnie bawi się ludźmi, zastrasza ich, jeśli może coś na tym zyskać. Ale nie używa fizycznej przemocy.
BOGDAN KARCZ (Henryk Talar)
Bezwzględny tyran i despota. Dorobił się majątku po wojnie, w podejrzanych okolicznościach. Nie cofnie się przed niczym, nikogo się nie boi. Respekt czuł tylko wobec Antoniego. Trzyma w garści całą okolicę, choć oficjalnie zasłania się podeszłym wiekiem i demencją. Podstępny, niebezpieczny. Jedyną osobą do której ma słabość jest jego wnuk (Daniel), którego chciałby ukształtować na swoje podobieństwo.
ALARM! NOWOŚĆ
Poniedziałek – piątek, godz. 20.15
Prowadzący:
poniedziałek- czwartek Jacek Łęski
piątek  – Agnieszka Świdzińska
Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków. Reporterzy pokazują to w sposób nowatorski i dynamiczny, zaglądając często tam, gdzie inni boją się, nie chcą lub nie mogą.
OCALENI  NOWOŚĆ
od 22 marca, w czwartki o godz. 23.50
Program, który poprowadzi Rafał Porzeziński przedstawia historie ludzi, którzy doświadczyli piekła uzależnienia, przeżyli walkę z nałogiem, ale w którymś momencie rozpoznali swój problem i teraz żyją w trzeźwości. Chcemy pokazać i wysłuchać relacji członków ich rodzin, często zmagających się ze współuzależnieniem, dajemy głos ofiarom nałogu, a także lekarzom i terapeutom.  Cykl będzie ukazywał dramatyczne losy bohaterów, zadając trudne pytania – przekazuje pozytywną wizję zmiany. W każdym odcinku ukazany zostanie punkt zwrotny, od którego zaczynają się nowe losy bohatera.  Ważnym elementem programu jest pokazanie nie łatwej, ale skutecznej drogi wyjścia z poszczególnych uzależnień.  W każdym programie odnajdziemy w „zwycięzcach” cechy, które zdeterminowały ich do pracy, powody, dla których podjęli drogę wyjścia z uzależnienia i wreszcie poznamy osoby, które im w tym pomogły. Program ma na celu promowanie i wzmacnianie szerzej pojęte postawy i działania prozdrowotne, ponieważ wyjście z uzależnienia jest początkiem drogi ku zdrowemu życiu.
MAGAZYN 997  NOWOŚĆ
od 8 marca, czwartek godz. 23.05
Scenariusz każdego z odcinków Magazynu 997 oparty jest na faktach. Program przywołuje autentyczne, niewykryte sprawy kryminalne a ekipa realizująca magazyn, w raz z Policją,   uczestniczy w poszukiwaniu sprawców  zdarzeń, groźnych  przestępców. Magazyn 997  przedstawia rekonstrukcje bulwersujących spraw kryminalnych, angażując widzów w rozwikływanie kryminalnych zagadek.  Dzięki takiej pomocy  udaje się rozwikłać wiele trudnych śledztw i doprowadzić do ukarania winnych.  Audycja realizowana we współpracy z Komendą Główną Policji.  Prowadzącym audycję jest doświadczony i lubiany przez widzów Dariusz Bohatkiewicz.
OD OPOLA DO OPOLA PREMIERA
8 kwietnia (niedziela), godz. 21:15
Wieczorny program rozrywkowy promujący polską piosenkę i festiwal w Opolu. Andrzej Krzywy i Ifi Ude jako gospodarze muzycznego talk-show prezentują gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Zapraszani artyści wykonują swoje piosenki „na żywo”, uczestniczą w quizach nawiązujących do historii festiwalu polskiej piosenki oraz opowiadają o sobie i swoich planach zawodowych. Stałym elementem programu będą niezwykłe muzyczne spotkania gospodarzy programu z zaproszonymi artystami przy akompaniamencie zespołu „Torres Brothers”. Program realizowany jest z udziałem publiczności.
KRAJOWE ELIMINACJIE EUROWIZJA 2018 NA ŻYWO
3 marca (sobota), godz. 21.30
W krajowych eliminacjach, podczas których zostanie wyłoniony reprezentant Polski na 63. Konkurs Piosenki Eurowizj w Lizbonie wystąpią: Saszan – „Nie chcę ciebie mniej”; Monika Urlik – „Momentum”; Isabel Otrebus – „Delirium”; Ifi Ude – „Love is stronger”; Future Folk – „Krakowiacy i górale”;. Gromee feat. Lukas Meijer – „Light me up”; Marta Gałuszewska – „Why don’t we go”; Pablosson – „Sunflower”; Maja Hyży – „Skin”; Happy Prince – „Don’t let go”. W trakcie koncertu widzowie oraz Jury wybiorą polskiego reprezentanta. Eurowizja to corocznie organizowana od 1956 roku europejska impreza muzyczna, w której biorą udział przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.
KONTYNUACJE
WOJENNE DZIEWCZYNY NOWY SEZON
niedziela, od 25 marca, godz.20:20
Odkryciem obecności Kamila Brodzkiego w folwarku Grudzińskiego kończy się pierwsza seria. Będzie to jeden z głównych wątków serii drugiej – to opowieść o miłości i zdradzie. O walce i zemście.  Po raz pierwszy od sierpnia ‘39 roku Irka staje przed Kamilem. Ten jednak jej nie poznaje. Nie poznaje nikogo z przeszłości. Został znaleziony pod gruzami domu po bombardowaniu i wyciągnięty przez mieszkańców przyfolwarcznej wsi, do tej pory nie odzyskał pamięci. Irka ukrywa Kamila zarówno przed poszukującą go Abwehrą jak i polskim ​kontrwywiadem, licząc, że z jej pomocą odzyska pamięć.
Marysia ukrywa swego ojca Konstantego i siostrę Zoję u ​prof. Wojtowicza. Sama uzyskuje pomoc od Andrzeja. Konstanty, ojciec Marysi bardzo ciężko choruje. Natomiast Ewka dostaje polecenie zdobycia niemieckiego wojskowego dokumentu. W trakcie ryzykownej akcji w hotelu, Irka trafia na sale balową, w której odbył się jej pierwszy i zarazem ostatni bal przed wrześniem. Była tam z Kamilem i poznała Stefana. Tam Kamil jej się oświadczył.
Marysia dzięki Andrzejowi dostaje mieszkanie i pracę u jego dobrej znajomej Natalii Wieleżyńskiej. Natalia, tak jak Andrzej, pochodzi z Wileńszczyzny; z nastoletnią córką Kasią zatrzymały się w Warszawie w swoim dużym mieszkaniu. Kasia, nastolatka kocha się skrycie w Andrzeju, którego zna od dziecka. Nastolatka wierzy, że to miłość z wzajemnością. Marysię postrzega jako konkurencję.
Reżyseria: Michał Rogalski
Obsada: Marta Mazurek, Vanessa Aleksander, Aleksandra Pisula, Michał Czernecki, Danuta Stenka, Mateusz Rzeźniczak, Joanna Balas i inni
PENSJONAT NAD ROZLEWISKIEM NOWY SEZON
wtorki, od 27 lutego, godz.21:35
Na antenę Jedynki, wracają starzy bohaterowie znad rozlewiska: Małgosia i jej mąż Konrad, Tomasz, Marysia i Kuba, Paula i Sławek.
Po śmierci Basi, która bardzo zaburzyła rytm życia nad rozlewiskiem, wreszcie wszyscy się jako tako odnajdują w codzienności, może poza Tomaszem, który nadal z trudem sobie radzi ze stratą. Pensjonat działa sprawnie, ma swoją stałą klientelę i nowych gości, których perypetie możemy oglądać w kolejnych odcinkach. Pojawia się zespół Perfect i Karol Strasburger.
Wydawać by się mogło, że w końcu zapanował spokój. Nic bardziej mylącego. Jak grom z jasnego nieba spada na Małgosię wiadomość o ogromnym długu, jaki zaciągnęła jej mama tuż przed wyjazdem do Indii. Nieprawdopodobne a jednak prawdziwe. Na poczet długu zostaje zlicytowany pensjonat. I nie udaje się go uratować, mimo ogromnego wysiłku, jaki w to wszyscy wkładają i nadziei jaka temu wysiłkowi towarzyszy. Przechodzi on w ręce nowego bezwzględnego i cynicznego właściciela. Personel pensjonatu stara się jak najdłużej zachować jego dawny charakter, robiąc dobrą minę do złej gry, ale nadchodzi moment, kiedy trzeba się wyprowadzić. Przed pensjonatem parkują TIRy, a nad wejściem pulsuje neon hotelu Tempo. Dobrą kuchnię Wrony zastępuje fast-food. Niezłomna Małgosia z rodziną i przyjaciółmi będą walczyć o swoje ukochane miejsce na ziemi.Seria VI
Reżyseria: Adek Drabiński
Obsada: Joanna Brodzik, Olga Frycz, Piotr Grabowski; Antek Królikowski; Jerzy Schejbal;
Anna Czartoryska-Niemczycka; Adam Adamonis; Sylwia Juszczak; Mikołaj Krawczyk; Maciej Wierzbicki; Irena Telesz-Burczyk; Marek Kałużyński; Joanna Fertacz; Mariusz Czajka; Maria Pakulnis; Wojciech Droszczyński- Piernacki; Agnieszka Pawlak; Norbert Kaczorowski; Jarosław Borodziuk; Krzysztof Kamiński; Mateusz Janicki; Laura Breszka; Dariusz Biskupski Ewa Bukowska; Małgorzata Sadowska; Rafał Rutkowski; Joanna Drozda; Orina Krajewska; Eryk Cichowicz; Alicja Cichowicz; Elżbieta Panas; Katarzyna Trzcińska; Julia Pogrebińska; Milena Walenta; Piotr Borowski; Mariusz Drężek; Jakub Wieczorek; Jerzy Bończak; Karol Strasburger; Grzegorz Markowski z zespołem Perfect; Anna Popek; Anita Rywalska-Sosnowska.
Odcinek 1
Mija rok od śmierci Basi Jabłonowskiej. Nad rozlewiskiem na uroczystości rocznicowej spotyka się rodzina i przyjaciele. Tomasz nie może pogodzić się z odejściem żony. Kuba proponuje Sławkowi wspólny interes. Marysia niespodziewanie spotyka Krzysztofa. Z Warszawy wracają Mirka i Maciek, którzy zamieszkują na plebani u Róży i Karola. Do Piernackiego przyjeżdża Magda i chce wrócić do pracy w stajni. Ewa Stern dostaje główną rolę w serialu. Do pensjonatu przyjeżdża tajemniczy gość Adam. Spokój Małgosi burzy pojawienie się Romanika.
Odcinek 2
Nad rozlewiskiem zawisły czarne chmury. Małgosia dowiaduje się o gigantycznym długu jaki odziedziczyła po zmarłej matce. Razem z Konradem postanawiają na własną rękę rozpocząć śledztwo w tej sprawie. Do pensjonatu nad rozlewiskiem przyjeżdża guru krytyki kulinarnej Iwo Wenert. Od samego początku jego pobyt sprawia wiele trudności. Interes Kuby i Sławka nabiera rozpędu dzięki tajemniczemu biznesmenowi. Ewa Stern dowiaduje się, że jednak nie otrzymała głównej roli w serialu. Krzysztof zaczyna urządzać się w leśniczówce.
KOMISARZ ALEX NOWY SEZON
sobota, od 3 marca, godz.20:20
W 11. sezonie Lucyna (Magdalena Walach) wciąż będzie rywalizować z Niną (Karolina Nolbrzak) o względy Piotra (Krystian Wieczorek). Marta (Beata Fido) adoptuje suczkę Pati, która będzie odwiedzała łódzką komendę razem ze swoją panią. Z kolei patolog Leon (Janusz Chabior) będzie miał problemy małżeńskie, przez co wpadnie w depresję.
Ekipę łódzkich policjantów wzmocni sympatyczny młodszy aspirant Gustaw Bielski, którego zagra Piotr Bondyra. Zostanie on narzucony zespołowi komisarza Górskiego z góry, dlatego koledzy nie powitają go zbyt entuzjastycznie. Młody policjant błyskawicznie zdoła ich sobie zjednać dzięki swojej inteligencji i zaangażowaniu. Jako rdzenny łodzianin doskonale zna Łódź. Zaraz po ukończeniu Szkoły Policyjnej w Szczytnie dostał pracę w Komendzie Wojewódzkiej w Wydziale do spraw walki z cyberprzestępczością, a teraz zostanie przeniesiony do Wydziału zabójstw.
W najnowszym sezonie – podobnie jak we wszystkich wcześniejszych – w gościnnych epizodach wystąpi plejada gwiazd, m.in.: Anna Cieślak, Marta Dobecka, Magdalena Kumorek, Redbad Klijnstra Komarnicki, Dariusz Jakubowski, Mirosław Zbrojewicz, Kamil Szeptycki, Paweł Okraska, Tomasz Sobczak.
Reżyseria: Robert Wichrowski, Mariusz Palej, Maciej Migas i Krzysztof Lang.
Odcinek 1 „Braterstwo krwi”
We własnym domu zostaje zamordowany Bogdan Zięba. Prowadząc śledztwo ekipa Górskiego poznaje motyw zbrodni.  Zięba wpadł na trop organizatora nielegalnych walk psów, Rudego i próbował go szantażować. W nielegalny proceder zamieszana jest też dyrektorka schroniska dla zwierząt. Górski i Lucyna obserwują schronisko. Górski daje Aleksowi komórkę z uruchomionym GPS-em. Ma ją zostawić w ciężarówce. Policjanci chcą w ten sposób dotrzeć do miejsca, gdzie szkolone są psy do walk.
Odcinek 2 „Maestro”
Komisarz Górski z przyjaciółmi, Lucyną i Leonem, wybiera się na koncert fortepianowy do filharmonii. Po koncercie, kiedy policjanci idą do garderoby maestro Krzysztofa Kuryłły, odkrywają, że wielki pianista został  zamordowany. Rozpoczyna się intensywne śledztwo. Do zespołu Górskiego dołącza młody, zdolny i, początkowo dość irytujący, aspirant Gustaw Bielski, który dwoi się i troi, żeby się wykazać przed komisarzem i resztą zespołu. Niestety, Alex reaguje na aspiranta alergicznie wyczuwając jego paniczny lęk przed psami, którego Gutek nie potrafi opanować. Policja wpada na trop prowadzący do żony ofiary, pięknej Beaty Kuryłło. Szybko okazuje się, że w małżeństwie Kuryłłów nie działo się dobrze. Czy okaże się też, że żona zabiła męża?
OJCIEC MATEUSZ NOWY SEZON
czwartek, od 1 marca, godz. 20:35
W tym roku mija 10-ta rocznica emisji serialu „Ojciec Mateusz”. Wiosną fala zbrodni znów przetoczy się przez Sandomierz z potężną siłą. Kłopoty z prawem nie ominą również czołowych bohaterów naszego serialu. W kolejnych odsłonach kryminalnych zobaczymy między innymi: kradzież drogocennych ikon i intrygującą wizytę pary hipisów koczujących w ogrodzie plebanii, wybuch petardy na placu zabaw, krwawą zemstę na lokalnym artyście, aferę łapówkarską w ośrodku szkoleniowym dla kierowców, zamach na życie prezesa koła łowieckiego.
Ojciec Mateusz niezmiennie wierzy, że motywy ludzkich uczynków nie zawsze są tak oczywiste jak późniejsze policyjne zarzuty. Ten obdarzony niezwykłą intuicją detektyw w sutannie będzie jak zawsze podporą dla sandomierskiej policji oraz wzorowym duszpasterzem dla wszystkich mieszkańców Sandomierza.
Prawdziwą niespodzianką 19. sezonu będą rozbudowane wątki obyczajowe związane z życiem i relacjami naszych ulubionych bohaterów z plebanii i komisariatu. Zdradzamy kilka z nich:
Babcia Lucyna zaskoczy mieszkańców plebanii swoją hipisowską i filmową przeszłością. Będzie też nauczać młodsze pokolenie dziewcząt, jak sobie radzić z namolnymi adoratorami i zabawi się w łowczynię duchów. Natalia i Pluskwa będą myśleli o przyszłości – być może wspólnej. Nutka zazdrości wkradnie się w związek Ewy Kobylickiej i Wojtka Schillera. W życiu dwóch policjantów: inspektora Oresta Możejki i posterunkowego Przemka Gibalskiego pojawią się dzieci. Zdesperowany Antek Dziubak będzie usilnie szukał w Sandomierzu narzeczonej „na niby”. Pod zarzutem zabójstwa do aresztu trafi Basia Noculowa. Największym zaskoczeniem okaże się jednak surrealistyczny sen Pluskwy.
W odcinkach 239-251 gościnnie wystąpią miedzy innymi: Magdalena Zawadzka, Hanna Śleszyńska, Jowita Budnik, Zdzisław Wardejn, Alżbeta Lenska, Zbigniew Suszyński, Mirosław Zdrojewicz, Weronika Humaj, Karolina Piechota, Joanna Gryga, Tomasz Sapryk, Modest Ruciński, Wojciech Kalarus, Anna Samusionek, Edyta Herbuś, Klaudia Halejcio, Ewa Bukowska, Łukasz Garlicki, Jan Janga-Tomaszewski, Marek Barbasiewicz, Henryk Talar, Robert Moskwa, Henryk Gołębiewski oraz Katarzyna Kołeczek,
Reżyseria: Jakub Miszczak i Filip Zylber
Obsada: Artur Żmijewski, Kinga Preis, Michał Piela, Piotr Polk, Rafał Cieszyński, Sławomir Orzechowski, Aleksandra Górska, Ewa Konstancja Bułhak, Edyta Olszówka, Jakub Wesołowski, Eryk Lubos
Odc. 239 HIPISI
Na plebanii pojawiają się radośni hipisi: Miriam (Karolina Piechota) i Andrzej (Arkadiusz Smoleński) i proszą o nocleg. Babcia i Natalia są zaciekawione ich wyglądem. Babcia zwierza się, że sama była w młodości hipiską. Nieznajomi  rozbijają namiot w ogródku. Pluskwa przyłapuje babcię, jak pali skręta z gośćmi. Ku niezadowoleniu Natalii nastrój hipisowski udziela się na całej plebanii. Babcia w stanie nirwany zamierza naprawiać świat, a Pluskwa zostaje gitem. Rano okazuje się, że młodzi zniknęli, a pod namiotem została wykopana głęboka dziura. Natalia rozpacza, że ukradziono jej cebulki tulipanów. Czy tylko? U Mietka i Basi zjawia się ex-kryminalista Zenek (Piotr Więcławski) i zaprasza ich na chrzciny swojego dziecka. Nocul, który utrzymuje, że nie zna mężczyzny, otrzymuje propozycję zostania ojcem chrzestnym. Basia podejrzewa, że to jakiś oszust. Dziubak porządkuje policyjne archiwum i w każdej sprawie doszukuje się gotowego scenariusza na film. Mietek zleca mu ustalenie kim jest Zenon Polepa. Mateusz odwiedza dom księży emerytów i spotyka się z księdzem Stanisławem Zalewskim (Wacław Szklarski), który był wikarym u poprzedniego proboszcza. Okazuje się, że 25 lat temu odbywał się w Sandomierzu Festiwal Młodzieży Oazowej i młodzież biwakowała na terenie plebanii. Na wolność po 25 latach wychodzi Arkadiusz Rybik (Maciej Winkler) skazany za zabicie policjanta i podejrzany o kradzież bezcennych ikon. W lesie pod Miłkowem zostają znalezione zwłoki mężczyzny, a przy nich zapłakana kobieta. Na miejscu zjawia się Mateusz…
w obsadzie również:
Grzegorz Wawrzak (przyjaciel ofiary) – Mateusz Rusin
Odc. 240 BEZPIECZNA ODLEGŁOŚĆ
Do Sandomierza mają przybyć cztery arabskie rodziny. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Tymczasem na placu zabaw dla dzieci wybucha petarda domowej roboty. Jedna z bawiących się dziewczynek, Zosia (Zuzanna Dziubałko) zostaje potrącona prawdopodobnie przez uciekającego sprawcę i trafia do szpitala z lekkim urazem głowy. Policja prowadzi śledztwo. Funkcjonariusze sprawdzają skład budowlany należący do Hassana Mosuda (Hovhannes Aleksanyan), szanowanego przedsiębiorcy, od lat mieszkającego w Sandomierzu. Jednym z pracowników jest Josef Fadlan (Redda Haddad), których ze względu na swoje pochodzenie, z miejsca wzbudza podejrzenie naczelnika Morusa. Matka (Barbara Lubos) poszkodowanej Zosi jawnie oskarża Josefa o zamach. Josef chce odwiedzić Zosię w szpitalu, lecz zostaje napadnięty przez nieznanego sprawcę. W stanie ciężkim znajduje go Mateusz. Policjanci znajdują dowody przeciwko matce Zosi. Mateusz nie wierzy w winę Maryli i postanawia jej pomóc. Kluczem do sprawy okazuje się kość pamięci z zapalnika znalezionego przy resztkach petardy. Paruzel i Możejko, idąc tym tropem, wykrywają sprawcę. Mateusz wygłasza kazanie o potrzebie tolerancji i miłości bliźniego.
KLAN
poniedziałek – czwartek, godz. 17:55
Wiosną w „Klanie” długo oczekiwany ślub Oli Lubicz (Kaja Paschalska) i Rafała (Marcin Kwaśny),z skandal w związku z wyjściem na jaw szokującej informacji, że Michał (Daniel Zawadzki) nie jest biologicznym ojcem Marysi (Iga Naklicka), bo Sandra (Magdalena Górska) dopuściła się oszustwa, a Bożenka (Agnieszka Kaczorowska) i Miłosz (Konrad Darocha) kupią nowe mieszkanie .
W obsadzie m.in.: Kaja Paschalska, Marcin Kwaśny, Daniel Zawadzki, Agnieszka Kaczorowska,
KORONA KRÓLÓW
Poniedziałek–czwartek, godz. 18:25
Pierwszy serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego, króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Jest rok 1333. Umiera król Władysław Łokietek zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn – Kazimierz, w którego rolę wciela się Mateusz Król. W tle miłość, dworskie intrygi, trudne relacje z żoną Anną (Marta Bryła) i matką (Halina Łabonarska), zdrady i walka o wpływy. Wiosną do obsady telenoweli dołączą: Violetta Arlak, w roli Bożeny Tęczyńskiej, wdowy po Nawoju z Morawicy, która zostawia swój majątek i przyjeżdża do Krakowa, by na Wawelu znaleźć męża dla córki… i dla siebie. Najlepiej z majątkiem, urzędem i nazwiskiem… Może kogoś takiego jak kasztelan krakowski Spycimir (Spytek)? Niestety jej plany matrymonialne psuje Katarzyna Pilecka… Na dworze Kazimierza Wielkiego pojawi się też Podskarbi (Tadeusz Chudecki). Otrzymuje on swoje stanowisko dzięki protekcji, ale w praktyce szybko okazuje się, że jest lojalny królowi. Urzędnik z krwi i kości. Zainteresowany Bożeną Tęczyńską.
W obsadzie „Korony Królów” m.in. Halina Łabonarska, Mateusz Król, Marta Bryła, Paulina Lasota, Robert Gonera, Sławomir Orzechowski, Karolina Piechota.
PUBLICYSTYKA
TVP1 wiosną znane i lubiane programy popularnonaukowe i publicystyczne o nowych porach emisji. Pasjonujący świat nauki w „SONDZIE 2” Tomasza Rożka w każdą niedzielę o godz. 14.00. Od 1 marca „MAGAZYN ŚLEDCZY ANITY GARGAS” w każdy czwartek o godz. 22.25. Od wtorku 27 lutego o 20.30 w TVP1 Jan Pospieszalski zaprasza, pyta i słucha, słucha i pyta, bo zawsze „WARTO ROZMAWIAĆ”, nawet w czasach jazgotu i kłótni.
O stałej porze, godz. 20.30, w środy Wielkie Testy. 21 marca – „WIELKI TEST. POLACY, KTÓRZY ZMIENILI ŚWIAT” (o różnych polskich odkryciach i wynalazkach). 28 marca – „WIELKI TEST. GIGANCI DUCHA” (o wybitnych historycznych postaciach Kościoła w Polsce – JP II, kard. Wyszyński, św. Faustyna, itd; (emisja przypada w Wielkim Tygodniu – temat refleksyjny) i 18 kwietnia – „WIELKI TEST O PODATKACH”. Niezmiennie w każdy czwartek o godz. 21.30 „SPRAWA DLA REPORTERA” Elżbiety Jaworowicz.
TELETURNIEJE
Wiosną Jedynka będzie kontynuować znane i lubiane teleturnieje. Od poniedziałku do soboty o godz. 17.30 Robert Janowski zaprosi widzów do muzycznej rywalizacji w programie „JAKA TO MELODIA?”. Od poniedziałku do piątku o godz. 19.00 teleturniej wiedzowy Tadeusza Sznuka „JEDEN Z DZIESIĘCIU”, a w każdy piątek o godz. 20.35 uczestnicy „THE WALL. WYGRAJ MARZENIA” pokonując tytułową ścianę zawalczą o swoje marzenia. Gospodarzem programu jesti Paweł Orleański.
SPEKTAKLE TEATRU TELEWIZJI
VICTORIA PREMIERA
12 marca, poniedziałek, godzina 20:35
Współczesny dramat psychologiczny australijskiej autorki, który od chwili premiery w 1995 roku został wystawiony z sukcesem w blisko czterdziestu krajach, w tym na nowojorskim Broadwayu i angielskim West Endzie. Arthur i Victoria są szczęśliwym małżeństwem z trzydziestoletnim stażem, rozumieją się bez słów. On jest pisarzem, a ona – poetką, która swoją karierę poświęciła rodzinie, redagując książki męża i wychowując ich córkę Sophie. Pewnego dnia domu Victorii i Arthura przychodzi młoda, bezkompromisowa dziennikarka Claudia, która umówiła się na wywiad z pisarzem. Jej wizyta na zawsze zmieni życie bohaterów, zmusi ich też do ponownego przemyślenia dotychczasowych wyborów…
Joanna Murray-Smith – co nie jest częste – przedstawia historię przede wszystkim z kobiecego punktu widzenia i ucieka od stereotypowych rozwiązań dramaturgicznych. Victoria zrezygnowała z siebie, Claudia postawiła na karierę. Uczciwość i lojalność małżeńska ukrytej w cieniu partnera Victorii są zderzone z postawą Claudii, która pewna siebie, egoistycznie zmierza do celu.
Przekład: Anna Wołek
Reżyseria: Ewa Pytka
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Kostiumy: Zofia de Ines
Muzyka: Jakub Grzegorek
Montaż: Beata Barciś
Obsada:
Maria Pakulnis (Victoria), Jan Frycz (Arthur), Michalina Łabacz (Susan), Olga Bołądź
(Claudia)
WARIACJE TISCHNEROWSKIE. KABARET FILOZOFICZNY PREMIERA NA ŻYWO
z TEATRU SCENA STU w Krakowie
19 marca, poniedziałek, godzina 20:25
Filozofia po góralsku, bestseller księdza Józefa Tischnera, to kopalnia teatralnych anegdot i scen, kalejdoskop niezwykle dowcipnie, acz ciepło sportretowanych postaci. Ksiądz Tischner, sam znakomity filozof, jak nikt znał realia mieszkańców polskich gór. W góry często wracał i uważał je za swoje ukochane miejsce na ziemi. Spektakl Artura „Barona” Więcka ukazuje jeden dzień z życia Księdza  – Jegomościa Autora -podzielony między spotkania z mieszkańcami okolicznych wiosek. Prowadzone z księdzem dysputy ujawniają wyjątkowe filozoficzne zacięcie Górali.  Skąd u Górali te predyspozycje? Może ze względu na wyjątkowe umiłowanie wolności, góralskiej „ślebody”, cechy która powinna wyróżniać każdego filozofa? A może to kwestia życia w uprzywilejowanym miejscu, które pozwala spojrzeć czasem na wszystko z odpowiednim dystansem, wręcz dosłownie –  z góry? Jakkolwiek by nie było, twierdził ksiądz Tischner, wszystko można przełożyć na „góralski”. A to, czego nie można, nie jest warte zachodu.
Scenariusz i reżyseria: Artur „Baron” Więcek
Ruch sceniczny: Janusz Skubaczkowski
Dekoracje i kostiumy: Maciej Rybicki, Adam Łucki
Muzyka: zespół Trebunie Tutki, fragment kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza, muzyka Andrzeja Obrochty (Bartusia z Zakopanego)
Obsada: Piotr Cyrwus (Jegomość Autor ), Beata Schimscheiner (Gospodyni Jegomościa Autora), Jerzy Trela (Wawrzek), Marcin Zacharzewski (Józek), Andrzej Róg (Jędrek) Monika Kępka (Maryś, Krzysztof Pluskota (Maciuś).
PAN JOWIALSKI PREMIERA
Wielkanoc
Nowa inscenizacja Pana Jowialskiego, najczęściej wystawianej sztuki Aleksandra Fredry. Akcja czteroaktowej komedii dzieje się na wsi, w dworku państwa Jowialskich. Stary Pan Jowialski, mieszka tu z żoną, synem Szambelanem, jego drugą żoną oraz Heleną, córką Szambelana z pierwszego małżeństwa. Gości u nich starający się o rękę Heleny, prowincjonalny szlachcic Janusz. Przypadkiem do majątku Jowialskich trafiają młody literat Ludmir i jego przyjaciel malarz Wiktor, co owocuje serią przezabawnych sytuacji, groteskowych sporów, mistyfikacji i intryg. Pan Jowialski to, jak określił Czesław Miłosz „komedia temperamentów“. Zawsze grali w niej najwybitniejsi aktorzy. Tak też będzie i tym razem.  Zachowując bogactwo fredrowskiego języka Artur Żmijewski chciał uniknąć dosłownego odtworzenia stylistyki dworkowej zapisanej w tekście. Dlatego zdjęcia realizowane będą nie w naturalnych wnętrzach, a w hali zdjęciowej, w której Arkadiusz Kośmider stworzy autorską wizję majątku Jowialskich. Istotną rolę odegra warstwa muzyczna spektaklu autorstwa Włodka Pawlika, który mistrzowsko połączy klasyczne wzorce z jazzową improwizacją.
Reżyseria: Artur Żmijewski
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz
Muzyka: Włodek Pawlik
Montaż: Krzysztof Boroń
Obsada: Adam Ferency (Pan Jowialski), Anna Dymna (Pani Jowialska), Danuta Stenka (Szambelanowa), Tomasz Kot (Szambelan), Joanna Kuberska (Helena), Fabian Kociencki (Ludmir), Krzysztof Szczepaniak (Wiktor), Mateusz Rusin (Janusz), Krzysztof Globisz (Lokaj).
INSPEKCJA PREMIERA
9 kwietnia, poniedziałek godz. 20.25
Inspekcją miał powrócić do Teatru TV wybitny polski reżyser Grzegorz Królikiewicz. Niestety w trakcie przygotowań do spektakl zmarł. Jego dzieło kontynuuje syn i współautor sztuki Jacek Raginis-Królikiewicz. Inspekcja to wstrząsający obraz ostatnich miesięcy przed dokonaniem zbrodni katyńskiej. Świadectwo patriotycznej postawy polskich oficerów więzionych sowieckim obozie jenieckim. Wasilij Zarubin, po nieudanej misji na terenie nazistowskich Niemiec, skazany na śmierć ledwo uchodzi z życiem. W obliczu nagle wybuchłej wojny, Stalin postanawia zlecić mu nowe zadanie – werbunek polskich oficerów w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Metoda Zarubina to perfidna gra pozorów. Wykorzystując niepewność polskich oficerów, ich strach i dramatyczną potrzebę wszelkich dających nadzieję informacji, próbuje przekonać ich do nawiązania współpracy z komunistyczną władzą. Powodzenie jego misji zależy wyłącznie od podatności i niezłomności więzionych wojskowych. Czy dadzą się przekonać manipulacjom stalinowskiego oprawcy, wilka w owczej skórze?
Reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Zdjęcia: Adam Bajerski
Scenografia: Marian Zawaliński
Kostiumy: Iza Stronias
Muzyka: Michał Lorenc
Montaż: Sławomir Filip
Obsada: Mariusz Ostrowski (Zarubin), Piotr Głowacki (Stalin), Sławomir Sulej (Beria), Przemysław Bluszcz (Jeżow), Radosław Pazura (Komarnicki), Bogusław Suszka (Supronienko), Michał Staszczak (Ryszard), Marcin Kwaśny (Swianiewicz), Zbigniew Moskal (ks.Ziółkowski), Piotr Seweryński (Pułkownik T.), Zygmunt Malanowicz (Generał Minkiewicz), Michał Barczak (Pietrow), Dariusz Biskupski (Iwanow), Ireneusz Kozioł (Pułkownik NKWD), Michał Szewczyk (Stary Lejtnant), Artur Krajewski (Więzień), Marcin Włodarski (Zajcew), Ewa Kustusz (Sekretarka)
PROGRAMY KATOLICKIE
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM NOWOŚĆ
niedziela, godz. 11:45
Święty Jan Paweł II w nieustraszony sposób głosił prawdę, nie schlebiał słuchaczom i nie szukał poklasku. Z odwagą i miłością przekazywał najbardziej lekceważone i wzgardzone w dzisiejszym świecie prawdy wiary. Szedł pod prąd, nie godząc się na kompromisy w sprawach wiary i moralności. Cykl 10 minutowych spotkań z Janem Pawłem II będzie przypomnieniem chwil spędzonych z Papieżem Polakiem, powrotem do słów jakie pozostawił nam Jan Paweł II. Osobę świętego przybliżą najbliżsi współpracownicy m.in. kard. Stanisław Dziwisz i abp Mieczysław Mokrzycki. Ile czasu poświęcał Jan Paweł II na modlitwę, czy tęsknił za Polską i które góry kochał najbardziej? Odpowiedź w „Spotkaniu ze Świętym”.
Autor: Piotr Kot
ZIARNO PREMIERA
niedziela, godz. 9:10
Ks. Adam gospodarz „Ziarna” zawsze ma pomysł na dobrą zabawę przy okazji, której uczy dzieci prawd ewangelicznych, ekumenizmu, tolerancji dla innych niezależnie od koloru skóry, sprawności fizycznej czy wyznawanej religii oraz szacunku do ludzi starszych. Zaprasza znanych aktorów, dziennikarzy i sportowców, ludzi różnych narodów i wyznań – po prostu ciekawych gości. Uwrażliwia dzieci na problemy z jakimi boryka się tzw. „trzeci świat” – na ludzką biedę.
Ewelina zaprasza dzieci do „ziarnowej świetlicy”, gdzie przy pomocy wyobraźni, na skrzydłach fantazji zabiera je w niezwykłe miejsca, w podróże w czasie i przestrzeni. Tu dzieci malują, rzeźbią, wystawiają przedstawienia teatralne, bawią się, ale przede wszystkim mogą porozmawiać o nurtujących je problemach.
Ks. Bp Antoni Długosz nazywany „biskupem od dzieci” uczy dzieci katechizmu w sposób łatwy i dostępny – zawsze przez zabawę, piosenkę i taniec.
Autor: Lidia Lasota
ZIARNO: ODCINEK SPECJALNY
niedziela, 25 marca 2018 r.
Gość specjalny „Ziarna” grupa teatralna „Misterium” z Myślenic przedstawi inscenizację wydarzeń „Wielkiego Tygodnia” czyli „Misterium Męki Pańskiej”. Choć ten tydzień, który zaczyna się Niedzielą Palmową ma tyle samo dni, co każdy inny w roku nazywa się go „Wielkim”. Dlaczego?
Postaramy się odpowiedzieć na to i wiele innych pytań. Zapraszamy na specjalne wydanie „Ziarna”, które w teatralnej dramie, wywodzącej się ze średniowiecznych misteriów pomoże przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
ZIARNO: ODCINEK SPECJALNY
niedziela 1 kwietnia 2018 r.
W wielkanocny poranek w studiu „Ziarna” rozbrzmiewać będzie radosne „Alleluja. Chrystus Zmartwychwstał! Naprawdę Zmartwychwstał!”.
Dzieci zasiądą do wielkanocnego śniadania wspólnie z gośćmi z Włoch i Brazylii. Porozmawiamy o tym, jak Wielkanoc świętują inne narody, nie tylko w Europie, ale i na świecie.
STUDIO RABAN PREMIERA
sobota, godz. 9:10
„Studio Raban” to pytania niedające spokoju, wątpliwości, z którymi warto się zmierzyć, historie młodzieży, która swoim życiem i działaniem inspiruje innych. Program prowadzą Michał „Pax” Bukowski i Anna Soporek, którzy odwiedzają młodych robiących raban w swoim środowisku. Z niektórymi bohaterami spotkamy się w ich świecie, z innymi w klimatycznych kawiarniach, by w mniej oficjalnej atmosferze rozmawiać o kwestiach ważnych dla wiary młodych ludzi. Studio Raban to także poszukiwania autorytetów, które z młodzieżą porozmawiają i wskażą kierunek: w wierze i w życiu. Z kamerą udamy się także do miejsc, w których spotykają się młodzi katolicy – w spotkaniach tych zagoszczą bohaterowie z Polski jak i z zagranicy. W nowych odcinkach kierunek poszukiwań wyznaczać będą przykazania Dekalogu – jak go rozumieć i wprowadzać w życie. Będzie się działo!
Autor: Michał Kłosowski
RODZINNY EKSPRES PREMIERA
sobota, godz. 9:35
Magazyn dla całej rodziny, w którym każdy znajdzie coś wartościowego. „Rodzinny Ekspres” to tematy, których scenariusze pisze samo życie. Powiemy o alkoholizmie wśród dzieci i młodzieży, o wartości życia, ale także o tym, jak przeżyć Wielki Post, aby być dobrze przygotowanym do Wielkanocy. Zaproponujemy poradnik dobrej spowiedzi i podpowiemy, jak świętować niedzielę. W programie nie zabraknie znanych i lubianych aktorów, sportowców, muzyków, którzy podzielą się swoimi metodami w wychowywaniu dzieci. Wystąpią też rodziny z pasją, które nie wstydzą się wspólnie spędzać wolny czas. W naszym programie biorą też udział dzieci, które przygotowują specjalne zagadki dla widzów. A dla tych, którzy lubią rodzinne podróże po Polsce przygotowywany jest ciekawy przewodnik turystyczny. Program prowadzi Rafał Patyra.
Autorka: Sylwia Żołnacz-Lizak
SEKRETY MNICHÓW PREMIERA
niedziela, godz. 11:40
Ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Krakowa zdradza swoje przepisy na udane życie. Nie unika tematów tabu. Nie boi się kontrowersyjnych opinii i zachęca do wspólnej rozmowy o wszystkim – relacjach damsko-męskich, miłości bliźniego, przebaczaniu, o złośliwości i ludzkiej zawiści, o tym jak radzić sobie z grzechem i czy pobożność to stan ducha, a może tylko pozory. Dziennikarka Judyta Syrek, kucharz Grzegorz Bucki i jeden z najpopularniejszych zakonników w Polsce stale podgrzewają temperaturę rozmów i sprawiają, że apetyt na kolejne rośnie.
Autorzy: Judyta Syrek, o. Leon Knabit
FILMY DOKUMENTALNE
CZY ŚWIAT OSZALAŁ?
poniedziałek, godz. 23.50
W Jedynce będzie można oglądać filmy dokumentalne, premierowe, zarówno  zagraniczne jak i polskie, koncentrujące się na najważniejszych, bieżących wydarzeniach polityczno-gospodarczych.
Przedstawią one nowe fakty, ale też i podsumowują stan wiedzy o wydarzeniach. Globalne przepływy kapitałowe, gęsta sieć powiązań politycznych, narastające konflikty i światowy obieg informacji wymagają ciągłej aktualizacji wiedzy o faktach kształtujących codzienność w różnych regionach, które często, choćby w pośredni sposób, wpływają również i na rzeczywistość w Polsce. Pojawiają się filmy ważne dla polityki i gospodarki kraju i świata.
Pokażemy nagradzany na festiwalach film OBCY W RAJU – to film na pograniczu faktu i fikcji. Pomysł powstał w trakcie wizyty reżysera na wyspie Lampedusa w maju 2013 roku, kiedy do Europy masowo zaczęli przybywać uchodźcy. Belgijski aktor Valentijn Dhaenens wciela się w postać nauczyciela, który przesłuchuje, prowadzi pogadankę, edukuje, zadaje trudne pytania grupie emigrantów. Odbywa się to w ośrodku asymilacyjnym dla uchodźców na Sycylii. To szereg rozmów mających na celu przedstawienie argumentów za i przeciw akceptacji napływu uchodźców do Europy. Wykłada im „kawę na ławę” i uświadamia, że ich sen o dobrotliwej Europie nie ma szans na spełnienie. Operując faktami, takimi jak roczny koszt opieki socjalnej każdego z uchodźców, nikłe szanse na znalezienie pracy oraz brak społecznej akceptacji. Na przemian droczy się i lituje nad swoimi słuchaczami. Z pozycji wyższości białego Europejczyka stara się wzniecić bunt i zażenowanie w bezradnych tułaczach.
SPRZEDAWCY ŚMIERCI – to film oparty na książce Andrew Feinsteina zatytułowanej “The Shadow World: Inside the Global Arms Trade”. Przedstawia unikalny wgląd w międzynarodowy handel bronią, odsłaniając kulisy jego działania, a także korupcję, kłamstwo i chciwość, jaka kryje się w jego cieniu. Poznajemy tajniki światowego przemysłu, który jest dziś źródłem ogromnych pieniędzy i wielkich ludzkich tragedii. Ścisły związek pomiędzy przemysłem zbrojeniowym a rządami państw, ich agencjami wywiadowczymi, bankami i mediami pozwala na stałe usprawiedliwianie rozwoju światowego handlu bronią. Zwiększanie stanu uzbrojenia stało się głównym sposobem na zagwarantowanie bezpieczeństwa przy jednoczesnym ignorowaniu realnych i często tragicznych kosztów, zarówno ludzkich jaki i społeczno – ekonomicznych. Film prowokuje do zastanowienia się, na ile handel bronią determinuje nasze życie i wpływa na kształt świata, w którym żyjemy.
ROSYJSKA OPOZYCJA – ten film opowiada o kulisach rosyjskiej polityki, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji opozycji w tym kraju. Aleksiej Nawalny – publicysta i działacz polityczny, obecnie autor jednego z najpopularniejszych w Rosji blogów. Jest jednym z najbardziej aktywnych opozycjonistów. Od ponad 10 lat usiłuje walczyć z korupcją i nadużyciami władzy, był liderem protestów. Data wyborów prezydenckich w Rosji to 18 marzec 2018 roku. W filmie dużo nowych szczegółów, faktów i informacji. Pojawią się również Michaił Chodorkowski jako komentujący, inni przedstawiciele i współpracownicy opozycji w Rosji.
DZIECI ŻOŁNIERZE – film o nowej wojnie. Firmy ochroniarskie, działające w Afganistanie i Iraku, zatrudniają do pracy byłych dziecięcych żołnierzy z wojen afrykańskich lat 80. i 90. Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie ukazuje niezwykle kontrowersyjne praktyki prywatnych firm z USA i Anglii, funkcjonujących poza oficjalną strefą i niepodlegających publicznej kontroli. Afganistan i Irak stały się polem walki i wpływów nowej grupy międzynarodowych najemników, ukształtowanych w najkrwawszych konfliktach ostatnich dekad. Outsorcing i pozorne oszczędności, przy jednoczesnym dążeniu do utajniania działań, przynoszą w aktualnych wojnach bliskowschodnich nowe zjawiska, z których wyłania się nowa postać wojennej rzeczywistości i zasad nią kierujących.
TAJEMNICE DOLINY KRZEMOWEJ – film dokumentalny. Dziennikarz i analityk nowych mediów Jamie Barlett odkrywa mroczną stronę działania firm z Doliny Krzemowej, które omamiły nas idealistycznymi obietnicami budowania nowego, lepszego świata.
Barlett ujawnia m.in., jak utopijna wizja firmy Uber doprowadziła hinduskich kierowców do samobójstw. Rozmawia także z byłym dyrektorem z portalu Facebook, który w obawie przed kryzysem społecznym i upadkiem kapitalizmu mieszka w kryjówce na wyspie. Dowiemy się także, w jaki sposób social media, jako wyjątkowo skuteczne narzędzie perswazji, przyczyniły się do zwycięstwa Donalda Trumpa w walce o Biały Dom. Prowadzący zdradza także, w jaki sposób gromadzone przez Facebook dane na nasz temat mogą być wykorzystywane do badania naszych osobowości, przewidywania preferencji oraz innych cech psychologicznych.
FILMY DOKUMENTALNE OPOWIADAJĄCE O NAJWAŻNIEJSZYCH
WYDARZENIACH Z HISTORII POLSKI I ŚWIATA
środa, godz. 22.10
ATLAS NIEPODLEGŁOŚCI – film o faktach i okolicznościach, które doprowadziły do uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Działania ruchu strzeleckiego i legionowego na terenie ziem polskich oraz działania dyplomatyczne na forum międzynarodowym związane z Komitetem Narodowym Polskim zostały przedstawione na zasadzie akcji równoległej. Przybliżona zostanie postać Eugeniusz Romera – twórcy nowoczesnej kartografii polskiej i jego roli jaką odegrał w przygotowaniu stanowiska Polski na Konferencji Wersalskiej. W filmie wykorzystano materiały archiwalne: fotografie, dokumenty, mapy, fragmenty filmów. Prace malarskie zilustrują wybrane zagadnienia historyczne.
CZEGO NIE MOGLIŚMY WYKRZYCZEĆ – film, w którym zostaną udostępnione materiały z archiwum Emanuela Ringelbluma. Jak sam opowiada przystąpił do zbierania materiałów o obecnych czasach w październiku 1939 roku . Jako kierownik Żydowskiej Samopomocy Społecznej miał codziennie kontakt z otaczającym życiem. Dochodziły do niego wiadomości o wszystkim, co działo się z Żydami w Warszawie oraz na jej przedmieściach. Niemal codziennie przybywały delegacje z prowincji i opowiadały o ciężkich przeżyciach. Wszystko, czego się w ciągu dnia nasłuchałem, zapisywał wieczorem. W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia oraz fragmenty zapisanych przez Ringelbluma wspomnień.
BOHATEROWIE Z JAMESTOWN – film analizuje mity, tajemnice i genezę narodzin Stanów Zjednoczonych. Ukazuje niezwykle ważną, a jak dotąd nieznaną rolę Polaków w Narodzinach Nowego Świata. Pięciu Polaków wezwanych na pomoc Jamestown – pierwszej osadzie angielskiej w Ameryce, uratowało tą osadę od upadku i dzięki nim osada przetrwała. To właśnie oni byli bohaterami początków amerykańskiej demokracji.
FUTBOL W ROSJI – TAJNA BROŃ KGB – film dokumentalny o piłce nożnej w Związku Radzieckim i Rosji, która była świetnym instrumentem propagandy. Losy rozgrywek i samych piłkarzy były w rękach tajnej policji i wojska.
WIELKIE PORZĄDKI W RUMUNII – Rumunia znana była jako najbardziej skorumpowany kraj w Unii Europejskie, ale przez ostatnich kilka lat ten kraj stał się sceną najbardziej zaciekłej batalii o zmianę tego stanu rzeczy.
KULISY ROSYJSKIEJ WOJNY INFORMACYJNEJ – o  nowej formie wojny światowej, bez bomb i karabinów, ale z inną potężną bronią, jest nią opinia publiczna, manipulacja informacją i propaganda. Obserwujemy wciąż rozwijającą się za wschodni granicą rusofobię i tęsknotę za wielką, silną Rosją na wzór dawnego ZSRR. Jak działa Rosyjska władza ? Jakie są mechanizmy propagandy i manipulacji w cyberprzestrzeni, mediach, gospodarce.
KULISY WALKI ZA SMOGIEM  –dziennikarskie śledztwo o tym jak przemysł naftowy wpływa na debatę klimatyczną. Opowieść jest bardzo ekscytująca, prawie tak jak powieść kryminalna. Pokazuje, jak potajemnie przemysł naftowy finansuje badania naukowe, uruchamia fałszywe raporty medialne i systematycznie oszukuje opinię publiczną o konsekwencjach zmian klimatycznych.
TITANIC – 20 LAT PÓŹNIEJ  – dokument powstał z okazji 20. rocznicy premiery filmu fabularnego „Titanic” o zatonięciu słynnego brytyjskiego statku, który w 1912 roku odbywał swój dziewiczy rejs. Filmowcy schodzili na dno oceanu dwanaście razy, aby sfilmować szczątki wraku. W tym filmie zobaczymy, jak powrócili tam po raz kolejny wyposażeni w najnowszą aparaturę, technikę i sztab specjalistów, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o tym co się stało.
NOWI MAHARADŻOWIE W INDIACH – poznamy współczesne oblicze Indii, w których żyje obecnie najwięcej na świecie miliarderów. No może z wyjątkiem Chin i Ameryki. Wspaniałe śluby w stylu Bollywood, luksusowe jachty, budowle z olbrzymimi wieżami, pałace i luksusowe wakacje dla najbogatszych – to tylko nieliczne przykłady tego czym się otaczają. Ten film to też rodzaj dziennikarskiego śledztwa, które  infiltruje zamknięte grono nowych miliarderów z Indii.
NADIA COMANECI. GIMNASTYCZKA I DYKTATOR – wzruszająca historia kariery i życia Nadii Comaneci. Cały świat był oszołomiony jej talentem i mistrzowskim stylem. Po obu stronach żelaznej kurtyny widzowie byli zaskoczeni. Nadia – niezwykle utalentowana gimnastyczka stała się wzorem dla milionów młodych dziewcząt. Była pupilką rumuńskiego dyktatora, ale gdy przestała osiągać sukcesy cierpiała tak samo jak reszta rumuńskiego społeczeństwa, aż w końcu uciekła z Rumunii.
BBC W JEDYNCE
(niedziela, godz. 13.10)
nie zabraknie i najnowszych filmów przyrodniczych realizowanych z wielkim rozmachem przez BBC Worldwide. Wiosną pokażemy najnowszy, drugi sezon serialu BŁĘKITNA PLANETA. To siedem odcinków i siedem historii o magicznym świecie oceanów. Nakręcone za pomocą najnowocześniejszych technik filmowych. Oceany, wybrzeża, rafy koralowe, podwodne ogrody, błękit wód, najgłębsze rejony akwenów oraz przyszłość tych ekosystemów.
NATURA W JEDYNCE
(od poniedziałku do piątku, godz. 12.55)
W paśmie, docenione przez widzów i dostarczające wielu informacji na temat wspaniałych ekosystemów w najodleglejszych rejonach świata.
Między innymi filmy: Czy bobry uratują Las Vegas ?; Amur – największa rzeka Azji; Tasmania – wyspa dziwna i piękna; Dzika Irlandia; Dziki Istambuł  oraz trzeci sezon niezwykłego serialu National Geographic 24 GODZINY W… opowiadającego o egzotycznej przyrodzie w miejscach trudno dostępnych dla człowieka.
NOTACJE
Każdy późny wieczór zakończy codziennie jeden odcinek z cyklu– to dziesięciominutowe filmy przedstawiające portrety najwybitniejszych Polaków, przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki, postaci ludzi, których dorobek został na stałe wpisany w historię naszego kraju.
FILMY ZAGRANICZNE
FLOWERS OF WAR, THE  (Kwiaty wojny)
Hit na sobotę (sobota godz. 21.15), kwiecień
Chuny/Hongkong 2011
Reż. Yimou Zhang
Wyk.: Christian Bale
Nankin 1937 roku. Inwazja Japończyków powoduje chaos i zniszczenia w chińskim mieście. Grupie uczennic udaje się względnie bezpiecznie schronić w piwnicy, za murami Katedry Winchester. Podobnie jak Amerykaninowi Johnowi Millerowi i trzynastu prostytutkom z pobliskiego domu publicznego. Miller początkowo zainteresowany wyłącznie pieniędzmi i zapasami wina z kościelnej piwnicy, stopniowo przyjmuje rolę obrońcy. Film, oparty na powieści „13 kwiatów z Nanjing” autorstwa Geling Yan, przenosi na ekran tragiczny rozdział z historii Chin, w którym życie straciło ponad 200 tysięcy ludzi.
NIGHTCRAWLER (Wolny strzelec)
Hit na sobotę (sobota godz. 21.15), kwiecień
USA 2013
Reż. Dan Gilroy
Wyk.: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Bill Paxton
Dramat kryminalny z niezwykłą kreacją Jake’a Gyllenhaala. Los Angeles. Desperacko poszukujący pracy Louis Bloom (Jake Gyllenhaal) utrzymuje się z drobnych kradzieży. Pewnej nocy przypadkowo zauważa, jak amatorska ekipa filmuje akcję ratunkową przy płonącym samochodzie. Postanawia spróbować swoich sił w roli wolnego strzelca i kupuje kamerę oraz skaner radiowy do nasłuchu policyjnych częstotliwości, po czym zaczyna kręcić relacje z wypadków. Swoje reportaże sprzedaje lokalnej stacji telewizyjnej. Zachęcony przez szefową wiadomości, Ninę (Rene Russo), Lou filmuje coraz bardziej brutalne zdarzenia.
HOMESMAN  (Eskorta)
Hit na sobotę (sobota godz. 21.15), maj
USA 2013
Reż. Tommy Lee Jones
Wyk.: Tommy Lee Jones, Hilary Swank, Grace Gummer, (..) Meryl Streep
Niezależna, samotna farmerka Mary Bee Cudy (Hilary Swank) podejmuje się misji, której bali się wszyscy mężczyźni. Ma zawieźć trzy niepoczytalne kobiety na drugi koniec kraju, gdzie ma się nimi zająć żona pastora (Meryl Streep). W podróży towarzyszy jej wdzięczny za ocalenie życia dezerter George Briggs (Tommy Lee Jones).
12 YEARS A SLAVE (Zniewolony)
Hit na sobotę (sobota godz. 21.15), maj
Wielka Brytania/USA 2013
Reż. Steve McQueen
Wyk.: Chiwetel Ejiofor, Dwight Henry, Dickie Gravois
Znakomity dramat historyczny Steve’a McQueena uhonorowany licznymi nagrodami: 3 Oscary 2014 (najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa Lupita Nyong’o, najlepszy scenariusz adaptowany) oraz 6 nominacji w innych kategoriach, Złoty Glob i nagroda BAFTA dla najlepszego filmu. „Zniewolony” to oparta na autobiograficznej powieści wstrząsająca historia Solomona Northupa. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Solomon Northup czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność.
CASINO ROYALE
Hit na sobotę (sobota godz. 21.15), kwiecień
USA/ Wielka Brytania 2006
Reż. Martin Campbell
Wyk.: Daniel Craig, Judi Dech, Eva Green, Mads Mikkelsen
„Casino Royale” śledzi wczesną karierę Jamesa Bonda (Daniel Craig). Jego pierwsza misja jako agenta 007 prowadzi go do Le Chiffre (Mads Mikkelsen), bankiera światowej sieci terrorystycznej. Po to, aby go powstrzymać i zniszczyć sieć, Bond musi pokonać Le Chiffre w partii pokera rozgrywanej w Casino Royale. Początkowo Bond jest zirytowany, kiedy okazuje się, że do dostarczenia mu środków na wejście do puli rozgrywek,  zostaje wyznaczona piękna urzędniczka Departamentu Finansów, Vesper Lynd (Eva Green). Co więcej, kobieta ma także pilnować rządowych pieniędzy. Kiedy  jednak Bond i Vesper wychodzą cało z serii ataków Le Chiffre i jego ludzi, zaczyna rozwijać się między nimi uczucie,  prowadzące do wydarzeń, które już na zawsze ukształtują życie Bonda.
QUANTUM OF SOLACE
Hit na sobotę (sobota godz. 21.15), maj
Wielka Brytania/USA 2008
Reż. Marc Forster
Wyk.: Daniel Craig, Olga Kurylenko, Gemma Arterton, Judy Dench
Zdradzony przez Vesper – kobietę, którą kochał – 007 walczy z pragnieniem uczynienia swojej ostatniej misji osobistą wyprawą. Zdeterminowani chęcią odkrycia prawdy, Bond i M przesłuchują pana White, który ujawnia, iż organizacja szantażująca kiedyś Vesper jest dużo bardziej złożona i niebezpieczna, niż można by to było sobie wyobrazić. Wywiad znajduje powiązania zdrajcy Mi6 z kontem bankowym na Haiti, gdzie przypadek związany z błędną tożsamością sprawia, że Bond poznaje piękną Camille, kobietę kierującą się pragnieniem osobistej zemsty. Camille prowadzi Bonda prosto do Dominica Greene, bezlitosnego biznesmena i siły napędowej tajemniczej organizacji.Podczas misji prowadzącej przez Austrię, Włochy i Amerykę Południową, Bond odkrywa, że Greene, aby przejąć całkowitą kontrolę nad jednym z najważniejszych surowców naturalnych świata, zmierza do zawarcia kontraktu z wygnanym generałem Medrano.
SKYFALL  (Skyfall)
Hit na sobotę (sobota godz. 21.15), czerwiec
USA 2012
Reż. Sam Mendes, wyk. Daniel Craig, Javier Bardem, Judi Dench, Ralph Fiennes
Kolejne przygody superagenta 007, Jamesa Bonda (Daniel Craig). Po ataku na siedzibę MI6, M (Judi Dench) zostaje zmuszona do przeniesienia działalności do podziemnego centrum. Jej każdy krok śledzi nowy przewodniczący Komitetu Wywiadu i Bezpieczeństwa, Mallory. M może zaufać tylko Bondowi. Bez względu na konsekwencje, 007 będzie musiał wytropić i zniszczyć zagadkowego przeciwnika. Z pomocą agentki Eve (Naomie Harris), Bond podąża tropem tajemniczego i bezwzględnego Raoula Silvy (Javier Bardem). Z czasem zaczyna odkrywać motywy jego działań.
SERIALE ZAGRANICZNE
PARADISO DELLE SIGNORE  (Wszystko dla pań)
poniedziałek – piątek, godz. 15:50, od 26-02-18
Włochy 2015
Reż. Monica Vullo
Wyk.: Giuseppe Zeno, Giusy Buscemi, Tersigni Alessandro, Christiane Filangieri,
Adaptacja powieści Emila Zoli Au bonheur des femmes (tytuł polski: Wszystko dla pań) Castelbuono, rok 1956. Teresa Iorio na głównym placu miasteczka upokarza swojego narzeczonego, syna burmistrza. Ojciec Teresy, chcąc zaczekać aż skandal przycichnie, wysyła ją do Mediolanu, gdzie ma pracować w sklepie odzieżowym swego wuja. Po przybyciu na miejsce, zachwycona widokiem wielkiego miasta Teresa, omal nie pada ofiarą kradzieży. Z opresji ratuje ją nieznajomy, elegancki mężczyzna. Tymczasem wuj Teresy zostaje aresztowany pod zarzutem podpalenia furgonetki należącej do eleganckiego domu mody Wszystko dla pań, słynącego między innymi z bezpardonowego zwalczania konkurencji. Przekonana o niewinności wuja Teresa udaje się do właściciela salonu, pana Pietra Moriego, chcąc go nakłonić, by wycofał absurdalne oskarżenie. Mori okazuje się mężczyzną, który tego samego dnia rano ruszył jej z pomocą w starciu ze złodziejem. Niestety, nie ma to żadnego wpływu na przebieg rozmowy. Po zażartej dyskusji Teresa wychodzi pokonana. Postanawia jednak wziąć udział w konkursie na sprzedawczynię w sklepie Wszystko dla pań, by pomóc wujowi spłacić długi.
TIEMPO ENTRE COSTURAS, EL (Krawcowa z Madrytu)
wtorek, godz. 22.30 od 13-03 (z drugą emisją w niedzielę o 10:10 )
Hiszpania 2014
Reż. Inaki Mercero
Wyk.: Adriana Ugarte, Peter Vives, Tristan Ulloa
Adaptacja bestsellerowej powieści Marii Dueńas. Młoda utalentowana krawcowa Sira wyjeżdża z Madrytu w przededniu wojny domowej. Wraz z kochankiem udaje się do Maroka, mając nadzieję na lepsze życie. Tymczasem kochanek znika bez śladu, zostawiając kobietę w dramatycznej sytuacji, samą na obcej ziemi. Po licznych perypetiach Sira wraca do Madrytu i otwiera tam wytworne atelier mody damskiej. Europa stoi u progu II wojny światowej. Odtąd losy Siry splatają się z życiem postaci historycznych: byłego frankistowskiego ministra, jego ekscentrycznej kochanki, szefa brytyjskiego wywiadu. Za ich namową Sira podejmie się ryzykownej misji. Świetna, wartka narracja prowadzi nas do owianych legendą enklaw kolonialnych w Afryce Północnej do Madrytu po zakończeniu wojny domowej i kosmopolitycznej Lizbony, pełnej szpiegów i uciekinierów.
ROOTS (Korzenie)
piątek godz: 21.30, od marca
USA 2016
Reż. Phillip Noyce, Bruce Beresford, Mario Van Peebles, Thomas Carter
Wyk.: Herbert Cavalier Jr, Jonathan Rhys-Meyers, Malachi Kirby,
Forest Whitaker, Laurence Fishburne, James Purefoy
Remake słynnego serialu telewizyjnego z 1977 roku. Opowiada o dramatycznych losach afroamerykańskich mieszkańców USA, przedstawia sagę czarnoskórej rodziny na tle historii kraju. Adaptacja powieści Alexa Haleya.
DOVEKEEPERS  (Gołębiarki)
piątek godz. 21.30, maj
USA 2015
Reż. Yves Simoneau
Wyk.: Laura Maia Attard, Andre Agius, Jonas  Armstrong
Mini serial CBS stworzony na podstawie bestsellerowej książki Alice Hoffman. Opowiada historie kobiet w oblężonej przez Rzymian twierdzy Masada, w I wieku naszej ery. Akcja skupia się na czterech niezwykłych kobietach, które walczą o przeżycie podczas oblężenia Masady w 73 roku n.e. Ta położona na skraju Pustyni Judzkiej twierdza była ostatnim bastionem oporu Izraelitów przeciwko rzymskim najeźdźcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *