MediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna w TVP Historia

Kwiecień i maj to miesiące szczególnie dedykowane świętemu Janowi Pawłowi II. 2 kwietnia mija 15. rocznica śmierci, a 18 maja 100. rocznica urodzin wielkiego Polaka. W kwietniu obchodzić będziemy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 8 maja przypadnie 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Dzięki bogatej ofercie filmów dokumentalnych i programów publicystycznych widzowie TVP Historia poznają historyczne kulisy najważniejszych wydarzeń oraz procesy, które ukierunkowały historię Polski i świata.

 

 

 

 

Nie zabraknie ciekawostek i tajemnic, które nadal czekają na rozwikłanie. Wiosną TVP Historia zaprasza w pasjonującą podróż – od średniowiecza do współczesności, od Bałtyku po Tatry i do najdalszych zakątków świata. Na antenie zagoszczą nowe seriale dokumentalne: „Tajemnice Paryża”, „Sekrety Morza Śródziemnego”, „Skarby cywilizacji indyjskiej”.

PREMIERY SERIALI DOKUMENTALNYCH W TVP HISTORIA

 „Sekrety Morza Śródziemnego”, francuski serial dokumentalny przybliża codzienną pracę zespołu podwodnych archeologów, którzy próbują zlokalizować, zidentyfikować i zachować unikalne wraki w głębinach Morza Śródziemnego. Naukowcy pozwalają widzom na zanurzenie wraz z nimi w morskiej toni i odkrycie jak transportowano amfory w czasach rzymskich oraz jakie zagadki kryją okręty podwodne zatopione podczas bitew w czasach II wojny światowej. Seria składa się z 10 odcinków:  „Polowanie na wino”, „Tajemnica Alerii”, „Zagadkowy wrak”, „Skarby wyspy Batz”, „Nurkowanie na Księżycu”, „Tajemnica Dantona”, „Dedal na tropie wraku”, „Upiór Saracena”, „Tragedia Francesca Crispiego”, „Ocean One schodzi pod wodę”.

„Oblicza XX wieku”

Wtorek, godz. 20:00

Pasmo dedykowane historii powszechnej XX wieku. Znajdą się w nim propozycje lubiane przez widzów TVP Historia.

„Historia na sprzedaż”

Historia XX wieku ukazana przez pryzmat wyjątkowo cennych pamiątek trafiających na światowe aukcje.

„Stalin”

Do momentu śmierci w 1953 roku Stalin był przez wielu żyjących traktowany jak bóstwo. Czyż nie pokonał symbolu zła Adolfa Hitlera? Autorzy dokumentu analizują godzina po godzinie ostatnie dni życia Stalina, jego agonii, a także powracają do czasów, kiedy był on określany mianem człowieka ze stali.

„Pani spod szóstki”

Nagrodzony Oscarem krótkometrażowy film dokumentalny z 2013 roku, napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Malcolma Clarke’a. Opowiada historię Alice Herz-Sommer, żydowskiej pianistki z Pragi, która w momencie kręcenia filmu, była najstarszą ocalałą z Holokaustu osobą na świecie. Dokument pokazuje jak miłość Alice Herz-Sommer do muzyki i niezłomny optymizm prowadziły ją przez jeden z najciemniejszych okresów w historii, II wojnę światową i Holokaust.

„Nasza Afryka”

Film „Nasza Afryka” pokazuje problemy, związane z ekspansją ZSRR i idei komunistycznych w Afryce. Echa zapomnianych wydarzeń  pokazanych w filmie wciąż wpływają na bieżącą sytuację na kontynencie. W 1960 roku ZSRR rozpoczęło programy pomocy humanitarnej w Afryce, przy okazji eksportując ideologię marksistowską do kilku nowo powstałych krajów afrykańskich. Po upadku imperium sowieckiego, Rosja straciła polityczne zainteresowanie Afryką, ale pozostały tysiące kilometrów taśm filmowych z nagraniami z Afryki z tamtych lat.

Wtorkowe wieczory (godz. 21:00) dedykowane są pasjonującej historii europejskiego średniowiecza. Widzowie poznają w nim dzieje wojny stuletniej i to jak wpłynęła ona na kształt Europy, Historię szkockich klanów, a także tragiczne losy kontynentu w czasie średniowiecznych epidemii – „Powrót Czarnej Śmierci”. Wyjątkową propozycją w tym paśmie jest premierowy serial dokumentalnyTajemnice Paryża”. Paryż, miasto uznawane przez wielu za najpiękniejsze na świecie, miasto legendarne, wieczne, magiczne, nieporównywalne z żadnym innym. Co roku odwiedza je czterdzieści milionów turystów. A o tym jak żyje się w Paryżu na co dzień opowiedzą nam mieszkańcy Miasta Świateł. W kolejnych odcinkach serii zgłębimy tajemnice sztandarowych obiektów stolicy Francji: Luwru, wieży Eiffla, Palais-Royal,  bazyliki Sacre Coeur, katedry Notre Dame i wielu innych. Odwiedzimy też miejsca mniej dostępne, takie jak katakumby Paryża.

W smakach, zapachach i kulinarnych tradycjach jak w zwierciadle odbija się historia świata. W sobotnie przedpołudnia TVP Historia zaprasza w niezwykłą i smakowitą podróż w paśmie „Historia od kuchni” (środy 13:20 i powtórki w sobotę o 11:30), a w nim cykl „Historia jedzenia po amerykańsku” oraz premierowe hity:

„Francja przy stole”

Historia sztuki kulinarnej to historia niematerialnego dziedzictwa, które zawsze błyskawicznie rozprzestrzeniało się po całym świecie. Dokument przedstawia ewolucję francuskiej kuchni, od starożytności po współczesne czasy: od narodzin kawiarni i restauracji, przez historie pierwszych genialnych kucharzy, po historię warzyw.

„Kawa, herbata, kakao. Historia w filiżance”

Herbata, kawa czy gorąca czekolada? To pytanie pojawia się najczęściej podczas przygotowania śniadania. Jednak ten zwyczaj ma zaledwie trzy stulecia. W filmie prześledzimy historię tych napojów, dowiemy się z jakich roślin, po odpowiedniej obróbce, napoje te są przyrządzane, gdzie były i są uprawiane. Poznamy zwyczaje związane z piciem kawy, herbaty i czekolady.

HISTORIA SZTUKĄ PISANA

Czwartkowe (godz. 21:00) i sobotnie (godz. 20:00) wieczory to podróże śladem historii zapisanej przez artystów. Niezwykłe dzieła sztuki, architektury, malarstwa to pamiątki myśli i emocji zostawionych dla potomnych. W czasie tej podróży przypomnimy widzom dokumenty „Niezwykłe miasta” i „Sztukę Francji”, a także pokażemy nowe premierowe cykle:

„Skarby Cywilizacji Indyjskiej”

Subkontynent indyjski to dla Europejczyków odległy i tajemniczy rejon świata. Od równin Pakistanu po podnóża Himalajów, od północnych Indii i Radżastanu po Tamil Nadu na południu, to ogromny tygiel wielu cywilizacji, religii, kultur oraz wspaniałych krajobrazów. Regiony te były areną niektórych z artystycznych złotych wieków w historii człowieka. Trzyczęściowa seria przybliży historię subkontynentu indyjskiego.

„Zakamarki windsorskiego zamku”

Seria opowiada o historii zamku Windsor, w którym mury zamku i wieżyczki wciąż strzegą najgłębszych tajemnic rodziny królewskiej. Zamek w Windsorze jest czymś więcej niż tylko zamkiem i domostwem: od prawie 1000 lat to scena, na której występowały niektóre z największych nazwisk w historii Wielkiej Brytanii, gdzie planowały i realizowały swoje najbardziej kontrowersyjne posunięcia.

„Wiedeń: imperium, dynastia i marzenia”

Od tysiąca lat Wiedeń był ważnym miejscem na mapie Europy. Jego rzymskie pochodzenie i strategiczne położenie geograficzne sprawiły, że miasto było świadkiem wojen, intryg, podstępów i niekończącej się walki o władzę. Jedną z głównych ról w historii Wiednia odgrywała rodzina Habsburgów, która przez setki lat dążyła do poszerzania swojej strefy wpływów w Europie. Wiedeń to nie tylko miasto konfliktu, ale i kultury. Tutaj pielęgnowano gotycką architekturę i barokową muzykę. Dlatego Simon Sebag Montefiore prowadzi nas przez brukowane chodniki stolicy Austrii nie tylko śladami Napoleona i Hitlera, ale również Beethovena i Mozarta. Oni wszyscy kształtowali oblicze Wiednia.

Piątkowe (godz. 13:20) i sobotnie (godz. 16:30) popołudnia to czas techniki i wynalazków w paśmie „Potęga umysłu”. Historia podboju kosmosu w serii dokumentalnej „Era kosmiczna: historia NASA”, „Sylwetki wielkich wynalazców” – Edisona czy Tesli, a także premiera nowego cyklu dokumentalnego:

„Wynalazki, które zmieniły świat”

Samochód. Samolot. Smartfon. Rakieta. Robot. Teleskop. Uznajemy te urządzenia za coś oczywistego, ale każde z nich jest szczytem ludzkich osiągnięć, a jego historia sięga daleko w przeszłość. Powstawały latami, często w wyniku zaskakujących przypadków albo dzięki wielkim przełomowym odkryciom, a nawet cudom. Kosztowały lata walki i poświęcenia zdeterminowanych ludzi.

PREMIERY FILMÓW DOKUMENTALNYCH W TVP HISTORIA

W czwartki, o godz. 20:00 TVP Historia zaprasza na premierowe filmy dokumentalne.

„Tajemnica śmierci Hitlera”

Dokument, w oparciu o dotychczas niedostępne dokumenty z sowieckich archiwów i przy zastosowaniu najnowszych technik badań kryminalistycznych, rzuca nowe światło na ostatnie dni bunkra Hitlera. W 2017 roku, po dwóch latach żmudnych negocjacji z władzami rosyjskimi, wielokrotnie nagradzani dziennikarze śledczy, Jean-Christophe Brisard i Lana Parshina, uzyskali dostęp do poufnych, sowieckich dokumentów, które ukazały kulisy polowania na ciało Hitlera. W toku śledztwa ujawnili nowe relacje naocznych świadków, materiały fotograficzne i stenogramy z przesłuchań dotyczące ostatnich dni życia Hitlera.

„Dzień, który wstrząsnął Francją”

Program historyczny Stéphana Bernema opowiada o początku Wielkiej Rewolucji we Francji. 14 lipca 1789 roku lud Francji zdobył więzienie symbolizujące władzę króla, a Bastylia stała się odtąd symbolem rewolucji. Widzowie zobaczą miejsca wydarzeń z 12, 13 i 14 lipca: Ogrody Palais-Royal, ogród Tuileries, Hôtel des Invalides, Pałac Wersalski i twierdzę znaną pod nazwą Bastylia, gdzie miał miejsce ostateczny szturm rewolucjonistów.

„Doktor Fremont na tropie”

Kiedy lekarz sądowy zostaje wezwany, żeby zbadać ludzkie szczątki, zwykle mamy do czynienia ze sprawą kryminalną. Ale nie w Verdun we Francji, gdzie takie przypadki należą do rutynowych. Doktor Bruno Fremont, który od trzydziestu lat pracuje w miejskim szpitalu, wie, czego się w takich sytuacjach spodziewać: najprawdopodobniej znaleziono szczątki żołnierza z czasów pierwszej wojny światowej i trzeba go zidentyfikować.

„Monachium: masakra na Igrzyskach”

Jedenastego dnia XX. Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, ośmiu Palestyńczyków z grupy terrorystycznej Czarny Wrzesień sforsowało ogrodzenie otaczające wioskę olimpijską. Skierowało się do kwater izraelskiej drużyny. To co stało się potem przeszło do historii: jedenastu izraelskich sportowców, jeden niemiecki policjant i pięciu terrorystów zginęło w krwawej łaźni. Masakra w Monachium nie tylko wstrząsnęła całym światem, ale także rozpoczęła nową erę międzynarodowego terroryzmu.

„Szwajcarscy bankierzy Hitlera”

Kiedy przyjrzymy się II wojnie światowej z ekonomicznego punktu widzenia, bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że III Rzesza była kolosem na glinianych nogach. Seria bezprecedensowych odkryć pokazuje, w jaki sposób Niemcy były w stanie sfinansować swoje ogromne wydatki wojenne. Wojna mogłaby się zakończyć w 1943 roku, gdyby Szwajcaria nie wprowadziła do obiegu złota zrabowanego przez nazistów w całej Europie.

„Ostatnie dni I wojny światowej”

Podczas zimnego listopadowego weekendu w 1918 roku los Europy spoczywał w rękach kilku osób, które reprezentowały ówczesne supermocarstwa. Oto historia ich niezwykłych negocjacji, które zakończyły cztery lata wyniszczającego światowego konfliktu. Kulminacyjnym momentem przełomowych rozmów było podpisanie uzgodnień w wagonie kolejowym w lesie na północ od Paryża.

„Bałkańskie monarchie”

Po upadku żelaznej kurtyny członkowie starych królewskich dynastii powrócili do życia politycznego w niektórych krajach postkomunistycznych. Dokument ten pokaże intymny portret ostatnich ocalałych monarchów bałkańskich: bułgarskiego Simeona Saxe-Coburg-Gotha, spadkobiercę monarchów z Czarnogóry, księcia Mikołaja, a także nieżyjącego Michała I, byłego króla Rumunii oraz jego córki – księżnej Margarety. Dzięki unikatowym materiałom archiwalnym i świadectwom z pierwszej ręki widzowie zobaczą, jak domy królewskie przetrwały najbardziej burzliwe czasy w historii, pozostając istotną częścią tożsamości narodowej swoich krajów.

PUBLICYSTYKA W TVP HISTORIA

Autorzy znanych i lubianych programów wiosną podejmą nowe tematy i nowe wyzwania w premierowych odcinkach znanych i lubianych programów:

„Teatr wojny”

piątek, godz. 20:30

TVP Historia prezentuje najwybitniejsze spektakle Teatru Telewizji dedykowane historii XX wieku. Każdy spektakl poprzedzają rozmowy prowadzone przez Mikołaja Mirowskiego.

„Polskie sto lat”

piątek, godz. 20:00

Cykl filmów dokumentalnych opowiadających o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w historii Polski od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Scenariusze poszczególnych odcinków są wynikiem pracy zespołu najwybitniejszych polskich historyków. Niezwykłe często nigdy nie publikowane wcześniej archiwalne filmy i dokumenty pozwalają nie tylko zrozumieć, ale też poczuć klimat minionych 100 lat.

„W pół do trzeciej RP”

piątek, godz. 22:00

Cykl publicystyczny Andrzeja Karczmarczyka poświęcony okresowi tzw. transformacji, czyli procesowi przekształcania PRL w III RP, w którym nieco humorystycznie analizowane są wybrane przekazy medialne z lat 1989 – 1994 roku. Współczesna wiedza historyczna zderza się ze sposobem, w jaki te wydarzenia i zjawiska opisywały i komentowały wówczas polskie media. Pokazanie różnic między prawdą czasu, a prawdą ekranu to istota tego cyklu.

„Z widokiem na Wawel”

środa, godz. 22:00

Cykl publicystyczny. W każdym odcinku punktem wyjścia do dyskusji z zaproszonymi gośćmi jest rocznica lub bieżące wydarzenie. Tytułowe zagadnienie staje się pretekstem do ukazywania analogii historycznych, naświetlania podobnych zdarzeń w innych kręgach kulturowych oraz do sięgania w głąb przeszłości. W tych rozmowach znane wydarzenia prezentowane będą w zaskakujący sposób, z innych perspektyw niż przywykliśmy o nich myśleć.

„Przeczytaj mi tę historię”

środa, godz. 17:30

Program dla dzieci i rodziców o książkach pozwalających najmłodszym poznać tajniki historii Polski i świata, historii naturalnej, wynalazków, przybliżające historycznych bohaterów opowie znana z „Pytania na śniadanie” Emka Kowalska. Przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej pochwalą się swoimi doświadczeniami z historią.

„Po PRL-u”

wtorek, godz. 22.00

Beata Michniewicz, od 1983 roku dziennikarka Radiowej Trójki. W radiowym studio spotyka się z najważniejszymi polskimi politykami, socjologami, politologami, z którymi rozmawia na aktualne tematy. Tym razem, w telewizyjnym studiu zapyta naukowców o procesy historyczne, które doprowadziły do przemian w Polsce po roku 1989. Wspomnienia zapisane na archiwalnych taśmach filmowych i rzeczowa, wnikliwa analiza pozwolą nie tylko cofnąć się w czasie, ale przede wszystkim rzucą światło na współczesną debatę polityczną i historyczną.

„Flesz historii”

poniedziałek, godz. 17:30

Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii, a w nim: obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Także kontrowersyjne tematy, np. dotyczące wyników badań naukowych.

„Ex libris”

piątek godz. 17:30

Jedyny w Polsce program telewizyjny poświęcony wydawnictwom historycznym, książkom, o których nie można zapomnieć, czy pominąć milczeniem. W atrakcyjnej formie przedstawiamy nowości, tytuły pod patronatem TVP Historia, recenzje książek, a także kącik „polecamy”, w którym wskazujemy na ważne nowości na rynku wydawniczym. Program przybliża widzom nowości wydawnicze, książki, które przebojem weszły na rynek, a także najciekawsze pozycje prezentujące wyniki badań naukowych.

„Spór o historię”

czwartek, godz.22:00

Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów znakomicie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów, których postawy były niejednoznaczne oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. W programie Tomasza Mullera swoje opinie prezentują najwybitniejsi polscy historycy.

„Było nie minęło”

poniedziałek,17:30

Ekipa programu przeszukuje georadarem miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, bada jeziora, rzeki i bagna, szpera w złomowiskach, przeszukuje stare kuźnie w poszukiwaniu części polskich wrześniowych czołgów. Przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, opowiada o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat.

„Wojownicy czasu”

niedziela, godz. 17:00

Cykl dokumentalny Grzegorza Gajewskiego jest zbiorem opowieści o ludziach i narzędziach wojny. Otrzymują teraz nowe życie, dzięki swym dzisiejszym właścicielom, miłośnikom dawnej broni białej i palnej, starych wojskowych pojazdów i samolotów, opiekunom starych fortyfikacji, czy poszukiwaczom  zaginionych  podwodnych wraków. Historie rekonstruktorów, kolekcjonerów i żołnierzy różnych formacji ochotniczych, którzy wolny czas, a nierzadko i oszczędności oddają pasji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *