DVB-TMediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna w TVP Historia

Program autorstwa Piotra Mielecha realizowany we współpracy z Archiwum Akt Nowych. Większość osób kojarzy archiwum z miejscem, gdzie przetrzymuje się tony starych dokumentów i niewiele się dzieje.

 

Tajemnice Archiwum emisja od 2 marca
Wtorek, godz. 16:15

Program autorstwa Piotra Mielecha realizowany we współpracy z Archiwum Akt Nowych. Większość osób kojarzy archiwum z miejscem, gdzie przetrzymuje się tony starych dokumentów i niewiele się dzieje. Tymczasem prawda o życiu archiwum może wielu zaskoczyć. Można tam znaleźć nieodkryte sensacyjne historie z udziałem znanych postaci w rolach głównych. Archiwalne pomieszczenia kryją tajemnice, które mogą zainteresować nowe pokolenie oraz zmienić sposób, w jaki postrzegamy najsłynniejszych ludzi w naszych dziejach. Z pomocą pracowników Archiwum Akt Nowych w Warszawie zostaną odkryte wydarzenia dotyczące historii. Punktem wyjścia każdego odcinka będą ciekawe i nieznane materiały archiwalne, od których zaczynie się opowieść autorów programu. Narratorem programu będzie dziennikarz śledczy, który każde śledztwo rozpocznie w gmachu archiwum, a następnie ruszy śladem wskazanym przez dokumenty.

Czas Pieniądza emisja od 8 kwietnia
Czwartek, godz. 17:00

Realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim magazyn autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej poświęcony jest historii pieniądza i bankowości na ziemiach polskich. Cykl składa się z trzech odrębnych tematycznie części. Pierwsza część poświęcona historii pieniądza w nowoczesnej filmowej formule przybliży historię środków płatniczych od czasów starożytnych aż do dnia dzisiejszego. Autorzy w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnią, skąd wzięły się pieniądze, jak wyglądały w różnych epokach i krajach oraz do czego służą. W kolejnych częściach serii przybliżona zostanie historia polskiej bankowości centralnej oraz waluty. Widzowie dowiedzą się też więcej o zbiorach wyjątkowej instytucji, jaką jest „Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego”. Omówione zostaną ciekawostki, np.: jak powstają szkice i wzory banknotów NBP, dlaczego niektóre projekty nie zostały zrealizowane, gdzie drukuje się pieniądze, ile waży najcięższa moneta, dlaczego plastikowe karty i bankomaty zastąpiły bilon i banknoty.

Księża wolności 1914-1981 emisja od 31 marca
Środa, godz. 16:15

Nowy program ukazujący sylwetki polskich księży, którzy wpisali się w historię walki o niepodległość oraz budowanie niepodległościowego podziemia w czasach PRL.

16 MM HISTORII emisja od 5 marca
Piątek, godz. 18:30

Archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi posiada w swoich zbiorach filmy, które dokumentowały historyczne wydarzenia, a dzisiaj budują naszą tożsamość. Na 16 milimetrowych celuloidowych taśmach utrwalono najważniejsze momenty współczesnej historii Polski, takie jak zakończenie II wojny światowej, wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, powstanie Solidarności czy wybór Karola Wojtyły na papieża. TVP Historia w cyklu „16 mm historii” zaprezentuje widzom unikatowe obrazy z zasobów WFO wzbogacone o autorski komentarz zaproszonych gości. Odbiór i wymowa tych krótkich filmów zmieniała się w zależności od okresu, w jakim były wyświetlane. Na ich postrzeganie wpływały nastroje społeczne i zmieniająca się sytuacja polityczna. W serii pokazane zostaną, między innymi, filmy: „Archeologia” z 1967 roku w reżyserii Andrzeja Brzozowskiego, „Legenda pamięci Józefa Piłsudskiego” z 1989 roku w reżyserii Mikołaja Haremskiego oraz „Pomnik Wielkiej Nadziei” z 1981 roku w reżyserii Andrzeja Szczygła.

Polacy na morze emisja od 5 marca
Piątek, godz. 16:15

Program prezentujący zamierzenia Polskiej Ligii Morskiej i Kolonialnej, jednej z największych organizacji społecznych dwudziestolecia międzywojennego. W roku 1918 po czasach zaborów Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza. Wówczas trendy światowej gospodarki dyktował handel z koloniami, a polska organizacja miała stanowić ważny wkład w rozwój ekonomii II Rzeczpospolitej. Program przybliża zagadnienia związane z nadziejami Polaków wynikającymi z możliwości handlu transoceanicznego. Poszczególne odcinki cyklu opowiadają m.in.: o zaślubinach Polski z morzem, budowie portu w Gdyni, kapitanie „Zawiszy Czarnym” Mariuszu Zaruskim oraz pierwszych próbach nurkowania w Bałtyku.

Śladami Eskulapa, emisja od 6 czerwca
Wtorek, godz. 16:45

Cykl krótkich programów poświęconych historii medycyny, w których dwóch historyków omawiało będzie różne schorzenia i sposoby ich leczenia na przestrzeni lat. W oparciu o eksponaty muzealne lub sytuację z życia codziennego (np. ból zęba) prowadzący zaprezentują jak medycy w różnych epokach radzili sobie z takim problemem. Gospodarzami programu będą dr hab. Wiktor Szymborski i dr Paweł F. Nowakowski.

Ilustracją każdego z zagadnień będzie historyczny tekst źródłowy z opisem zabiegu, miejsca jego wykonywania i lekarskimi poradami medycznymi. Przybliżone zostaną również wybitne polskie postaci, które znacząco wpłynęły na rozwój wiedzy o danym schorzeniu, np. Józef Dietl, który rozwiązał problem kołtunienia włosów. Goście programu: historycy medycyny, lekarze akademiccy, kustosze zbiorów muzealnych i archiwalnych przybliżą wiedzę o dziejach walki z chorobami.
Kolejne odcinki programu zostaną realizowane w obiektach związanych z historią medycyny, m.in.: w krakowskim Muzeum Farmacji czy w schronie Oddziału Pierwszej Pomocy Medycznej przy szpitalu im. S. Żeromskiego.

ZNANE I LUBIANE W TVP HISTORIA – kontynuacje serii

Giganci Historii, 3 i 4 edycja po 8 odcinków, emisja od 27 lutego
Sobota, godz.19:00

„Giganci historii”, to teleturniej dla miłośników historii, autorski format TVP. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, który udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi na pytania ekspertów, dziennikarzy, a także innych graczy. W telewizyjnym turnieju liczy się wyłącznie wiedza historyczna, znajomość realiów epoki, ciekawostek i faktów. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji lekcja historii. Tematami poruszanymi w premierowych odcinkach będą m. in.: „Bohaterowie polskiego podziemia okresu II wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu”, „Rewolucja kulturalna, obyczajowa i społeczno-polityczna końca lat 60-tych”, „Napoleon Bonaparte. Życie i wojny”, „Egzamin z Trylogii Henryka Sienkiewicza”, „Zbrodnia katyńska”, „Początki państwa Piastów. Mieszko I i Bolesław Chrobry”, „Powstania śląskie”.
Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz, opiekę merytoryczną nad cyklem sprawuje prof. Janusz Odziemkowski, który przewodniczy jury. Towarzyszą mu wybitni specjaliści w tej dziedzinie historii, której dotyczy dany odcinek. W pierwszej rundzie, zatytułowanej „Kto pierwszy ten lepszy” liczy się refleks i szybkość odpowiedzi uczestników; w drugiej – padają pytania otwarte. Runda trzecia, to „Bitwa o punkty”, w której uczestnicy mają do wyboru pytania o różnym stopniu trudności i zmiennej punktacji. Na końcu uczestnicy zadają pytania, które sami przygotowali dla konkurentów. Ta runda to „Szach mat”, bo jeśli konkurent nie odpowie na pytanie, punkty przypadają temu, kto zadał pytanie. Do finału staje trzech zawodników, którzy odpowiadają na pytania ekspertów. Na zwycięzcę czeka tron „Gigantów historii” i nagroda pieniężna. Tytuł nowego odcinka 3. edycji to „Bohaterowie polskiego podziemia okresu II wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu”. Jego tematem będzie tło historyczne i konsekwencje jakie ponieśli po wojnie najwybitniejsi przedstawiciele polskiej konspiracji pod okupacją niemiecką i sowiecką: Witold Pilecki, Emil Fieldorf „Nil”, Stefan „Grot” Rowecki oraz Jan Rodowicz „Anoda”.

W KOTLE HISTORII emisja od 6 marca
Niedziela, godz. 15:45

Program inspirowany wydarzeniami historycznymi przybliża smaki, które im towarzyszyły. Oprócz niezwykłych przepisów używanych np. przez kucharzy Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy mistrzów kuchni w Wersalu, będą i te najprostsze, które można było wykorzystać choćby w kuchni polowej Błękitnej Armii. Filmowe opowieści przybliżą widzom historyczne wydarzenia, a barwne anegdoty prowadzącego pozwolą poczuć klimat epoki, w której się rozgrywały. Gospodarzem programu będzie Łukasz Modelski – z wykształcenia historyk sztuki i kultury średniowiecza, z zawodu redaktor, wieloletni wiceszef „Twojego Stylu”, autor książek o historii kuchni znany widzom TVP Historia z cyklu „Kuchnia Jagiellonów” i „Kuchnia Żydów Polskich”.

SZLAK NADZIEI emisja od 6 marca
Sobota, godz. 20:00

Szlak nadziei to cykl o charakterze historyczno-survivalowym łączący polską historię z wielką przygodą. Ideą projektu jest upamiętnienie prawie czteroletniej wędrówki 120 tysięcy żołnierzy i cywilów, którzy przeprawiając się przez 3 kontynenty przebyli trasę 12500 km i zostali zapamiętani jako Armia Andersa. W programie dokonamy próby odtworzenia szlaku żołnierzy generała Andersa od miejsca zesłania na Syberii aż po bohaterską bitwę o Monte Cassino. Zadaniem szóstki uczestników będzie pokonanie podobnej trasy, zmierzenie się z dziką przyrodą, mroźną Syberią i rozpaloną słońcem irańską pustynią. Uczestnicy, aby przetrwać wyprawę będą musieli wykazać się sprytem, pomysłowością i sztuką negocjacji. Szlak nadziei to forma hołdu oddawanego przez uczestników tym, którzy z tułaczy stali się żołnierzami, aby później z żołnierzy stać się bohaterami.

TEATR HISTORII emisja od 5 marca
Piątek, godz. 20:15

Cykl archiwalnych spektakli Teatru Telewizji związanymi z historią historii i wydarzeniom ważnym dla Polski i świata. Każde przedstawienie poprzedzi wprowadzenie Mikołaja Mirowskiego, który przybliży kontekst historyczny prezentowanych w spektaklu wydarzeń.

SPÓR O HISTORIĘ emisja od 8 marca
Poniedziałek, godz. 22:00

Program publicystyczny, w którym goście Tomasza Mullera, profesorowie i wybitni eksperci w poszczególnych dziedzinach wiedzy historycznej dyskutują o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski.

PO PRL-U emisja od 8 marca
Poniedziałek, godz. 18:30

Lubiany przez widzów TVP Historia publicystyczny program Beaty Michniewicz pokazujący kulisy najnowszej historii Polski po transformacji ustrojowej w 1989 roku.

W PÓŁ DO TRZECIEJ RP emisja od 2 marca
Wtorek, godz. 18:30

Program prowadzony przez dziennikarzy związanych z kulturą: Andrzeja Kaczmarczyka i Dobrosława Rodziewicza poświęcony okresowi tzw. transformacji. W programie analizowane są wybrane przekazy medialne z lat 1989–1994.

BYŁO NIE MINĘŁO emisja od 8 marca
Poniedziałek, godz. 16:15

Cykl programów o charakterze wyprawy poszukiwawczej prowadzonych przez Adama Sikorskiego, historyka, pisarza i dziennikarza. Akcja biegnie dwutorowo: ekipa przeszukuje miejsca historycznych wydarzeń i katastrof sprzed lat. Równolegle autor przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, których dotyczy pogram.

KUCHNIA ŻYDÓW POLSKICH emisja od 6 marca
Sobota, godz. 15:45

Program Łukasza Modelskiego opowiada o ośmiu wiekach wspólnej historii Polaków i Żydów oraz jej śladach zapisanych w smakach, przepisach i potrawach. Prowadzący przybliży, jak kształtowała się tradycja kuchni polskich Żydów, jak mieszały się smaki z tradycyjnymi polskimi potrawami i wskaże jak wiele tradycyjnych potraw żydowskich zostało zaadaptowanych i włączonych do polskiego kanonu „smaków z dzieciństwa”.

SĄDY PRZESĄDY emisja od 4 marca
Czwartek, godz. 22:30

„Sądy przesądy” to blok programów publicystycznych: „Rozróby u Kuby”, „Świat nie-przedstawiony” i „W powiększeniu”. „Rozróby u Kuby” poprowadzi Jakub Moroz, który z gośćmi: artystami, pisarzami, naukowcami będzie poruszał bieżące tematy i łamał stereotypy. Daria Przybyła, autorka i prowadząca program „Świat nie-przedstawiony” prezentuje intrygujące filmy dokumentalne. „W powiększeniu”, Jakub Moroz i Mateusz Werner rozmawiają z zaproszonymi gośćmi o ważnych wydarzeniach historycznych i kulturalnych.

WOJOWNICY CZASU emisja od 7 marca
Niedziela, godz. 17:30

Cykl dokumentalny ukazujący sylwetki rekonstruktorów, kolekcjonerów oraz żołnierzy formacji ochotniczych, którzy pasjonują się odtwarzaniem wydarzeń historycznych. Autorem programu jest Grzegorz Gajewski, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, twórca wielu filmów dokumentalnych.
Tytuły nowych odcinków, to m. in.: „Cesarz u bram, czyli I wojna polska 1806-1807, „Dwie bitwy, czyli Tomaszów Lubelski 1939”, „Przedmurze Europy, czyli Bitwa Warszawska 1920”, „Spłacony dług, czyli Amerykanie pod Lwowem”.

FLESZ HISTORII emisja od 8 marca
Poniedziałek, godz. 17:15

Tygodnik historyczny o najważniejszych rocznicach, premierach filmowych, wystawach muzealnych. Jedyny program informacyjny o tematyce historycznej w Polsce.

EX LIBRIS emisja od 4 marca
Czwartek, godz. 16:45

„Ex Libris” to jedyny w Polsce program telewizyjny poświęcony wydawnictwom historycznym. W atrakcyjnej formie przedstawia nowości, tytuły pod patronatem TVP Historia, recenzje książek, ważne nowości na rynku wydawniczym. Stałym elementem programu są rozmowy dziennikarza i publicysty Wiktora Świetlika oraz prof. Antoniego Dudka, którzy recenzują ciekawe, kontrowersyjne, nowatorskie książki.

Premiery Produkcji zagranicznych emisja od marca

Operacja Foxley: zamach na Hitlera
Poniedziałek godz. 22:30, powtórka w środę, godz. 21:00

wszystkie zamachy na Hitlera kończyły się fiaskiem. Tylko operacja Foxley, która pozostała tajna do końca lat 90. XX w., miała szanse powodzenia. Jej celem było zastrzelenie Hitlera podczas jego codziennego porannego spaceru wokół jego bawarskiej rezydencji Berghof. Dwóch snajperów zrzuconych na spadochronach po wylądowaniu miało znaleźć idealną pozycję do oddania strzału i zakończyć wyniszczającą świat wojnę. Autorzy filmu korzystają z odtajnionych dokumentów brytyjskich służb specjalnych, a dzięki prezentowanym archiwom i fabularyzowanym rekonstrukcjom, rozkładają na czynniki pierwsze plan, który mógł przyspieszyć upadek Hitlera.

Film dokumentalny, 52 min., Francja, 2017

Radioaktywne miasto
Poniedziałek, godz. 22:30, powtórka w środę, godz. 21:00

Film dokumentujący dziennikarskie śledztwo prowadzone na Ukrainie w Czarnobylu, gdzie 26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w elektrowni atomowej. W wyniku awarii skażeniu uległ obszar ponad 130 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. Doszło do bezpośredniej emisji radioaktywnego pyłu grafitowego oraz uranu z wnętrza uszkodzonego reaktora do atmosfery. Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. Żółte Wody to ukraińskie miasto, które powstało głównie po to, by wydobywać rudę i dostarczać uran na potrzeby sowieckiego arsenału jądrowego. Dzieci i wnuki zatrudnionych do tej pory płacą za to wysoką cenę. Dzięki takim miastom Związek Radziecki był czołowym producentem uranu. Budowa elektrowni atomowych i rozbudowa arsenału jądrowego wymagały stałych dostaw tego surowca. Władze starały się więc, by mieszkańcom Żółtych Wód niczego nie brakowało. Po rozpadzie ZSRR popyt na uran zmalał. Ostatnią wielką kopalnię rudy uranu trzeba było zamknąć. Według oficjalnych źródeł wszelkie odpady promieniotwórcze zostały należycie zabezpieczone.

Film dokumentalny, 52 min., Niemcy, 2015
Reżyseria: Tatyana Detig

POLA WIELKICH BITEW
Czwartek, godz. 20:10, powtórka w piątek, godz. 15:15

To na polach bitew ważyły się losy całych narodów. Przyczyny zwycięstwa lub porażki mogą być różne, często kontrowersyjne. W dwuodcinkowym dokumentalnym filmie autorzy zabierają historyków i oficerów wojskowych na słynne pola bitewne, aby dzięki dokładnym analizom i rekonstrukcjom, dowiedzieć się, co kryje się za najbardziej fascynującymi starciami XX wieku. Nakreślając kontekst historyczny tych operacji wojskowych, starają się zrozumieć, jakie czynniki i strategia zadecydowały o zwycięstwie oraz kim byli oficerowie i żołnierze, którzy powinni pozostać w naszej pamięci.

Film dokumentalny, 2 x 50 min., 2015, 2017

Bastiony władzy
Czwartek 20:10, powtórka w piątek, godz. 15:15

Żadna budowla nie symbolizuje średniowiecza tak, jak warowny zamek. Szacuje się, że pod rządami niemieckich władców było ich ponad 40 tysięcy. Te, które przetrwały wieki, dziś przenoszą nas w czasy, kiedy zamki były siedzibami najmożniejszych. W pierwszej części filmu autorzy przybliżą rozwój budowli. Od prostych drewnianych fortyfikacji do najbardziej wyszukanych twierdz i rezydencji. W drugiej części dokonają analizy ich funkcji militarnych od XI do XVI wieku. Kiedy wróg stawał u bram, mury musiały wytrzymać taranowanie, katapulty i wysadzanie, które wymagały od obrońców coraz nowszych rozwiązań. Kres potęgi zamków przyniosły armaty dużego kalibru.

Film dokumentalny, 2 x 50 min., Niemcy, 2019
Reżyseria: Martin Becker, Sabine Bier

Migawki historii
Piątek godz. 23:00, powtórka w sobotę, godz. 20:00

Seria dokumentalna „Migawki historii” przedstawia losy zwykłych ludzi na tle ważnych wydarzeń historycznych. Dzięki prywatnym fotografiom bohaterów, widzowie będą mogli zanurzyć się w historii XX wieku. Od Paryża lat trzydziestych po Kongo lat sześćdziesiątych, od czasów III Rzeszy po Kalifornię lat siedemdziesiątych. Poznamy też poglądy, motywacje i środowisko bohaterów poszczególnych odcinków. Ich zdjęcia ukazują rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy niż ta z oficjalnych archiwów. Będą to spojrzenia subiektywne, pełne emocji.

Serial dokumentalny, Francja, 2017
18 odc. x 25 min. (dwa odcinki w bloku)

Jak podbić świat: Amsterdam, Nowy Jork, Londyn
Środa godz. 20:10, powtórka w czwartek, godz. 15:15

Seria dokumentalna, która ukazuje trwającą 400 lat rywalizację trzech miast o dominację nad światową gospodarką. Pod koniec XVI wieku Amsterdam był dobrze prosperującym małym miastem, które zamierzało przeciwstawić się portugalskiemu monopolowi na handel przyprawami z Azji. Duch przedsiębiorczości holenderskich kupców, ich wolność polityczna, którą się cieszyli, umożliwiły im stworzenie w 1602 roku, wraz z Kompanią Wschodnioindyjską, pierwszej międzynarodowej korporacji na świecie. Czterysta lat później ten gest założycielski, który zainaugurował bezlitosną rywalizację o kontrolę nad światowym handlem, dał początek nowemu modelowi miasta. W ślad za rodzącą się metropolią podążyły Londyn i Nowy Jork.

Autor filmów, Frédéric Wilner, zabierze widzów w wyjątkową podróż. Przybliży zarówno historię społeczeństw, jak i indywidualne losy mieszkańców tych trzech wyjątkowych miast. Autor zaprezentuje interdyscyplinarne spojrzenie na zagadnienia związane z ich planowaniem przestrzennym, architekturą, rozwojem technicznym, gospodarką, sztuką i zarządzaniem.

Serial dokumentalny, 4 odc. x 50 min., Francja, 2017
Realizacja: Frédéric Wilner

Okrucieństwa Iwana Groźnego
Czwartek 20:10, powtórka w piątek, godz. 15:15

Film dokumentalny, którego bohaterem jest car Iwan IV, wielki książę moskiewski, pierwszy car Rosji. Władca przeszedł do historii jako Iwan Groźny. Sowieccy historycy uważali go za silnego przywódcę, który walczył z korupcją i wyzyskiem. Był intelektualistą, jak na czasy, w których żył. Urodził się w 1530 roku w Moskwie. Gdy miał 3 lata stracił ojca, wielkiego księcia Wasilija. Pięć lat później zmarła jego matka Helena, prawdopodobnie w wyniku otrucia.

Władzę w imieniu osieroconego Iwana przejęła magnateria. Bojarzy mieli go chronić, tymczasem zamienili życie dziedzica w piekło. Spadkobierca tronu musiał walczyć o pożywienie. Był poniżany, bez powodu przetrzymywany w zamknięciu i bity. Przez następne lata chłopiec dorastał pod ścisłym nadzorem duchownych. Siedemnastoletni Iwan poślubił Anastazję Romanową, córkę jednego z bojarów, która została najwierniejszą towarzyszką Iwana. Lud wierzył, że car był dobry, nawet jeśli sprawował despotyczną władzę, ponieważ w walce z korupcją i zdeprawowanymi bojarami stał po stronie wiernych.

Rządy Iwana IV są dzielone zwykle na dwa okresy: czas reform do około roku 1560 i lata terroru, które przyszły później. Po śmierci pierwszej żony Iwan zawarł kilka małżeństw, ale chciał, by następcą tronu został jego najstarszy syn Iwan Iwanowicz, syn ukochanej żony Anastazji. Syn nie zasiadł jednak na tronie. Po dziesiątkach lat panowania, podejrzenia i strach przed zdradą sprawiły, że Iwan Groźny popadł w paranoję. Coraz częściej tracił nad sobą kontrolę. Pewnego dnia spotkał synową ubraną, jego zdaniem, niestosownie i wpadł w gniew. Iwan Iwanowicz bronił żony przed ojcem. Iwan pobił ukochanego syna na śmierć i tym samym pozbawił Rosję następcy tronu.

Film dokumentalny, 50 min., Niemcy, 2014
Reżyseria: Peter Moers

PASMO: MAGIA CELULOIDU

W paśmie wyemitowane zostaną serie dokumentalne ukazujące rzadkie materiały archiwalne, m.in.: „Nieznane taśmy filmowe. Singapur”, „Nieznane taśmy filmowe. Indie”, „Nieznane taśmy filmowe. Chiny” i „Stulecie na taśmie filmowej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *