MediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna w TVP Historia

Wiosną w TVP Historia zadebiutuje nowy program publicystyczny „Po PRL-u” Beaty Michniewicz. Znana z anteny radiowej Trójki dziennikarka zaprosi do studia historyków, socjologów i badaczy czasu przełomu lat 80. i 90., by wspólnie prześledzić historię polskich przemian przed czerwcową – 30 rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów, które otworzyły Polsce drogę do wolności. Wiosna to także nowe seriale dokumentalne dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii świata. Widzowie na antenie TVP Historia poznają m.in. historię Chin aspirujących do roli największego światowego imperium, kulisy wojny w Wietnamie oraz wyruszą do gwiazd śledząc dzieje NASA w cyklu „Era kosmosu”.

 

PREMIERY PROGRAMÓW PUBLICYSTYCZNYCH

PO PRL-u PREMIERA

Wtorki godz. 22:00

Beata Michniewicz w radiowym studio spotyka się z najważniejszymi polskimi politykami, socjologami, politologami, z którymi rozmawia na aktualne tematy. Tym razem, w telewizyjnym studiu zapyta naukowców o procesy historyczne, które doprowadziły do przemian w Polsce po roku 1989. Wspomnienia zapisane na archiwalnych taśmach filmowych i rzeczowa wnikliwa analiza, pozwolą nie tylko cofnąć się w czasie, ale przede wszystkim rzucą światło na współczesną debatę polityczną i historyczną.

PREMIERY SERIALI DOKUMENTALNYCH

WOJNA W ETERZE PREMIERA

Codziennie

Unikatowy cykl „Wojna w eterze” to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią. To OBRAZY PROPAGANDY i GŁOSY PRAWDY. Ta konfrontacja pokazana jest poprzez dwa zbiory multimedialne: głosy prawdy płynące do PRL spoza żelaznej kurtyny na falach zagranicznych radiostacji, oraz obrazy propagandy peerelowskiej, którymi przez dziesięciolecia zakłamywano ważne wydarzenia, wielkie postaci, znaczące zjawiska oraz kluczowe daty historyczne.

GŁOSY PRAWDY, to pół miliona minut archiwum Radia Wolności, nagrania dźwiękowe pozostałe po zamknięciu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, a także archiwalia polskich sekcji BBC i Radia France Internationale. OBRAZY PROPAGANDY natomiast, to zapisy z archiwów IPN, TVP, CAF/PAP i Polskiego Radia, będące filmowym, fotograficznym i dźwiękowym obrazem PRL.

HISTORIA CHIN PREMIERA

czwartki godz. 21:10 oraz soboty godz. 20:00 od 28 marca

Ta fascynująca seria, napisana i zaprezentowana przez historyka Michaela Wooda, przedstawia historię najstarszego, nieprzerwanie istniejącego od starożytności po współczesność, państwa na świecie. Chiny to ojczyzna ponad miliarda ludzi, to nowe supermocarstwo, to kraj, który powinniśmy poznać. Michael Wood twierdzi, że aby to zrobić, musimy zbadać jego historię. Dlatego podróżując po Chinach pokazuje nam krajobrazy, ludzi, historie i kultury, które wpłynęły na charakter i geniusz państwa na przestrzeni ponad czterech tysięcy lat. Spotyka ludzi z różnych środowisk, bada starożytne miasta i przypomina niektóre z wielkich momentów w historii Chin – od niezwykłych podróży Chińczyków, po ich niesamowite wynalazki. Dzięki tej serii zobaczymy, w jaki sposób naród ten stworzył własną, wyróżniającą się wizję świata. Wizję, która jest wciąż żywa w XXI wieku, a według Michaela Wooda, to ona napędza sukces dzisiejszych Chin.

Rok produkcji: 2016

Scenariusz Michael Wood

WOJNA W WIETNAMIE  PREMIERA

czwartki godz. 20:10 oraz piątki godz. 23:25 od 9 maja

To wciągająca, kompleksowa opowieść o wojnie w Wietnamie. Autorzy filmów – Ken Burns i Lynn Novick – przedstawiają nowe spojrzenie na jej historię. W serii znalazły się zeznania ponad sześćdziesięciu świadków: amerykańskich żołnierzy walczących podczas wojny, przeciwników udziału Stanów Zjednoczonych w tym konflikcie oraz wietnamskich kombatantów i cywili z obu stron barykady.

Tworzony przez 10 lat serial doskonale ukazuje samą wojnę, ale i chaotyczną epokę, w której się toczyła. Scenariusze serii to dzieło Geoffrey’a C. Warda. Produkcją zajęli się: Sarah Botstein, Ken Burns i Lynn Novick. W filmach znalazły się rzadko pokazywane, zrekonstruowane cyfrowo, materiały archiwalne z całego świata, zdjęcia najbardziej znanych fotografów XX wieku, historyczne relacje telewizyjne, najbardziej poruszające materiały z prywatnych kolekcji, dotychczas niepublikowane nagrania dźwiękowe z rozmowami osób z administracji prezydentów Kennedy’ego, Johnsona i Nixona oraz ponad osiemdziesiąt legendarnych przebojów najpopularniejszych artystów tamtych czasów. Oryginalną muzykę do filmu skomponowali Trent Reznor i Atticus Ross, zdobywcy Oskara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Social Network” oraz muzycy z organizacji Silk Road, przy udziale wiolonczelisty Yo-Yo Ma.

Rok produkcji: 2017

Reżyseria: Ken Burns, Lynn Novick

ERA KOSMOSU: HISTORIA NASA  PREMIERA

Wtorek godz. 21:10 oraz czwartek godz. 15:55 od 9 kwietnia

20 lipca 2019 roku minie 50 lat od chwili, kiedy człowiek po raz pierwszy postawił stopę na księżycu. TVP Historia przedstawia serial dokumentalny prezentujący historię podboju kosmosu przez człowieka oraz dzieje amerykańskiej instytucji, która w dużej mierze się do tego przyczyniła. Powołana 29 lipca 1958 roku przez rząd USA NASA – Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, była pionierem badania kosmosu i odkryć naukowych z tej dziedziny. Dzięki niepublikowanym wcześniej materiałom archiwalnym, a także oryginałom znanych już wcześniej materiałów, cykl ten opowiada historię tej niemal kultowej organizacji.

Rok produkcji: 2009

Reżyseria: Annabelle Marshall

ZNANE I LUBIANE W NOWEJ ODSŁONIE

Autorzy znanych i lubianych programów wiosną podejmą nowe tematy i nowe wyzwania.

MARZYCIELE

Sobota godz. 17:30 oraz wtorek godz. 16:10

Nowe odcinki cyklu „Marzyciele” przybliżą widzom postaci Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny, znajdując w Krakowie wyjątkowe ku temu miejsce i środowisko. W okresie rozbiorów i utraty polskiej państwowości Kraków stał się „stolicą myśli niepodległościowej”. W tym mieście – od pierwszych lat po upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku, aż po wydarzenia z roku 1918 – wielu Polaków, nie tylko rodem z Krakowa, podjęło walkę ze zniewoleniem narzuconym przez zaborców. Kraków był pełen znaczących postaci walczących o niepodległość – „marzycieli”, którzy nie tylko śnili o wolnej Polsce, ale gdy trzeba było chwycili za broń i oddali życie, bo jak pisał Władysław Reymont „Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co marzenia” Jak je ziścili?

Kossakówka – opowieść o rodzinnym gnieździe kilku pokoleń znakomitych malarzy, pisarzy i poetów, historia rodu Estreicherów, syna kowala z Brzeczkowic, prymasa II RP, kardynała Augusta Hlonda, dzieje profesora Politechnik Warszawskiej i Lwowskiej, który został prezydentem Polski oraz położył podwaliny polskiego przemysłu chemicznego. (a nazwisko? Mościski?)

Z ARCHIWUM ZIMNEJ WOJNY

Poniedziałki godz. 22:00

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu” – mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To był początek zimnej wojny. Od maja TVP Historia zaprezentuje nowy 18-częściowy cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego, oparty m.in. na unikatowych nagraniach z weteranami tej wojny, która zdaniem wielu ekspertów wciąż trwa. Zobaczymy mało znane nagrania i archiwa z tamtego okresu, przypomnimy wydarzenia, które w dużym stopniu kształtowały późniejszy układ sił. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

NIECAŁA NIEPRAWDA

Środy godz. 18.20

Wiadomości Dziennika Telewizyjnego często wbrew woli i intencjom ich twórców pokazywały prawdę o PRL. Co przegapili propagandyści z Dziennika Telewizyjnego? Na ile i dlaczego ich praca jest świadectwem czasów PRL? O PRL-owskiej obyczajowości, codzienności i kulisach wielkiej polityki i pełnym humoru (tu się nie czyta brakuje czegoś), ale też historycznej wiedzy rozmawiają Andrzej Kaczmarczyk i Dobrosław Rodziewicz. Wiosną podejmą kwestie m.in. budownictwa, marnotrawstwa, szkolnictwa wyższego, mody, MO, ORMO i ZOMO.

FLESZ HISTORII

poniedziałek, godz. 18:20

Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii – obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Nie zabraknie w nim także kontrowersyjnych tematów. Prowadzący: Monika Białek i Marek Zając.

EX LIBRIS

Piątek godz. 18:20

„Ex Libris” w TVP Historia to jedyny w Polsce program telewizyjny poświęcony wydawnictwom historycznym i książkom, o których nie można zapomnieć, czy pominąć milczeniem. W atrakcyjnej formie przedstawiamy nowości i tytuły pod patronatem TVP Historia, recenzje książek, a także kącik „polecamy”, w którym wskazujemy na ważne nowości na rynku wydawniczym. Program przybliża widzom  nowości wydawnicze i książki, które przebojem weszły na rynek, a także najciekawsze pozycje prezentujące wyniki badań naukowców. Doceniany przez widzów program stał się ważnym elementem w publicznej debacie o rynku wydawniczym książek historycznych. Wyrazem tego była przyznana programowi w 2014 r. nagroda Targów Książki Historycznej. Stałym elementem programu są rozmowy historyka z dziennikarzem, przybliżające widzom treści zawarte w nowościach wydawniczych. Dziennikarz i publicysta Wiktor Świetlik oraz prof. Antoni Dudek recenzują ciekawe, kontrowersyjne, nowatorskie książki, które warto mieć na półce.

SPÓR O HISTORIĘ

sobota godz. 16:00 PREMIERA i czwartek godz. 22:00

Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów powszechnie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów o niejednoznacznych postawach oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. Swoje opinie w programie prezentują najwybitniejsi polscy historycy.

BYŁO… NIE MINĘŁO

Poniedziałki godz. 17:50 PREMIERA Wtorki-czwartki godz. 17:50

Jeżeli gdzieś w mroku czasu czai się tajemnica, prędzej czy później wyruszy ku niej ekipa programu „Było…nie minęło”. Niemal każdy z odcinków cyklu ma charakter wyprawy poszukiwawczej. Akcja toczy się dwutorowo: ekipa przeszukuje georadarem miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, bada jeziora, rzeki i bagna, szpera w złomowiskach, przeszukuje stare kuźnie w poszukiwaniu części polskich wrześniowych czołgów. Równolegle przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, opowiada o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat. Efekty tych działań są zaskakujące: namacalne fragmenty historii, ślady sprzętu, który uznano za zaginiony. Znaleziska po konserwacji trafiają do lokalnych muzeów uzupełnione – tam gdzie to możliwe – o fotografie załogi i opisy bitew. Najcenniejsze poddawane są rekonstrukcji, jak np. czołg 7TP – duma polskich konstruktorów, czy tankietka TK 3. Samoloty trafiają do Lapidarium – ostatniego hangaru dla szczątków maszyn bojowych. Mieści się ono w Jednostce samolotów F16 w Łasku. W miejscu, gdzie znaleziono szczątki, zostaje zwykle trwały znak w postaci pomnika.

TAŚMY BEZPIEKI

Czwartki godz. 18:20

Cykl Cezarego Gmyza odkrywa kulisy i tajemnice działania służby bezpieczeństwa PRL. Dzięki zachowanym w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej nagraniom zrealizowanym przez komunistyczne służby historycy mogą poznać specyfikę pracy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, techniki inwigilacji, wybieranie celów, metody stosowane w czasie śledztw, akcje podejmowane przeciwko antykomunistycznej opozycji. Cezary Gmyz i zaproszeni eksperci komentują przedstawione w trakcie programu filmy, wprowadzając widzów w świat agentury. Różnorodność tematyki społecznej, politycznej i kryminalnej, którymi ówczesne służby były zainteresowane gwarantuje atrakcyjność każdego odcinka cyklu.

WOJOWNICY CZASU

Niedziele godz. 17:30

Cykl dokumentalny Grzegorza Gajewskiego będący zbiorem opowieści o ludziach i rzeczach  – narzędziach wojny, które teraz otrzymują nowe życie dzięki swoim dzisiejszym właścicielom – miłośnikom dawnej broni – białej i palnej, starych wojskowych pojazdów i samolotów, opiekunom starych fortyfikacji czy poszukiwaczom  zaginionych  podwodnych wraków. Kanwą cyklu pokazującego kim są entuzjaści historii i tradycji, jakie wykonują zawody, jakimi pobudkami kierują się w realizowaniu swojej pasji, będą historie ludzi – rekonstruktorów, kolekcjonerów i żołnierzy różnych formacji ochotniczych, którzy cały swój wolny czas, a nierzadko i oszczędności, oddają swojej pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *