Wiosna w TVP Polonia

Wiosną na antenie TVP Polonia pojawią się znane i lubiane programy oraz nowości. Rozszerzamy ofertę o nowoczesny program informacyjny „Focus on Poland”, wyjątkowy film dokumentalny w angielskiej wersji językowej – „Poland and the birth of Israel”, nowe cykle „Historia jednego obrazu” i „Powroty”. Wiosną w TVP Polonia najmłodsi widzowie obejrzą nowe programy „Zaczarowany świat” i „Nieziemscy”.

 

FOCUS ON POLAND

od poniedziałku do piątku, o godz. 23:10 i 05:55

Nowoczesny program informacyjny, przygotowywany wyłącznie w języku angielskim. „Focus on Poland” przybliża ojczyznę Polakom mieszkającym poza krajem oraz tym, dla których język przodków nie jest już językiem ojczystym. Program jest tworzony z myślą o widzach, którzy poszukują rzetelnych, ciekawych informacji o Polsce – zarówno o jej współczesności, jak i o przeszłości.

KAPITAŁ POLSKI

piątek, o godz. 18:25

Agata Konarska w polonijnym magazynie gospodarczym prezentuje sylwetki polskich przedsiębiorców i wynalazców, podbijających rynki międzynarodowe. Polacy, którzy zaczynali od zera, a dziś są potentatami w biznesie, ale także ci, którzy szukają niełatwego często sposobu na opatentowanie swojego genialnego wynalazku i zainteresowanie nim światowych firm są bohaterami „Kapitału Polski”.

Historia jednego obrazu

poniedziałek-piątek, godz. 17:20

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. W studiu programu artystycznej analizie zostaną poddane dzieła sztuki polskich twórców zgromadzone w polskich muzeach, galeriach oraz w ramach kolekcji zagranicznych czy należące do osób prywatnych. Istotną część stanowić będą również „dzieła utracone”, zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program w lekki i atrakcyjny sposób prowadzić będą wspólnie historyk sztuki oraz ekspert – historyk opowiadający o kontekście historycznym powstania dzieła i o ciekawostkach związanych z treścią obrazu.

POLAND AND THE BIRTH OF ISRAEL

TYTUŁ WERSJI POLSKIEJ IZRAEL ZACZĄŁ SIĘ W POLSCE

od 24 marca, niedziela, o godz. 21.40

Dokument o wsparciu Polski dla odradzającego się Państwa Izrael w XX-leciu międzywojennym. Legiony polskie, Marszałek Józef Piłsudski, polska idea niepodległościowa były wzorem dla żydowskich bojowników walczących o swoje państwo. To głównie Żydzi z Polski walczyli, a następnie budowali państwo Izrael. W filmie występują m.in. Yair Stern, dr Laurence Weinbaum, dr Moshe Fuksman-Shal, Yael Halevi, Herzl Makov, prof. Artur Patek, prof. Łukasz Sroka.

reż. Jan Grzyb, 2018

Baw się słowami sezon V

niedziela, godz. 10:10

Program edukacyjno-językowego „Baw się słowami” dla widzów w wieku 10-12 lat. Gry i zabawy językowe dopełnione są elementami na wyższym poziomie czytania i rozumienia ze słuchu, gramatyki. Dołączone będą zadania związane z ortografią. W serii V najmłodszym widzom przybliżone zostaną ważne postaci.

POWROTY

wiosna 2019

Cykliczna audycja portretująca polskich emigrantów, którzy zdecydowali się na powrót do Ojczyzny.

DOBRANOCKI

23 marca, sobota godz. 19:45 i 1:50

W cyklu BAŚNIE I BAJKI POLSKIE nowe atrakcyjne dla młodego widza animowane filmowe opowieści oparte na znanych baśniowych motywach i legendach: „Kluskowa brama” o Wrocławiu, „Serce z piernika” o Toruniu, czy historia „Pawła i Gawła”. Autorami animacji są wybitni twórcy filmowi tego gatunku. W paśmie kina familijnego w sobotnie poranki przypomnimy lubiany serial „Hotel pod żyrafą i nosorożcem” – o perypetiach rodziny Miłobędzkich, która zakłada hotel dla zwierząt. A w niedzielę o godzinie 8:25 znakomity serial „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki – po dwa odcinki w każdy weekendowy poranek.

Niedzielny poranek przeznaczony jest dla całej rodziny. W tym paśmie zostaną wyemitowane seriale przygodowe oraz kolejna seria cyklu edukacyjno-językowego „Baw się słowami”, wspierającego naukę języka polskiego u dzieci dwu – lub wielojęzycznych. Dzieci z pewnością nie rozczarują nasze dwie nowości. „Zaczarowany świat” to program prowadzony z perspektywy dziecka, który w przyjazny sposób opowiada o teatrze. W pierwszym odcinku padną pytania: dlaczego ten teatr jest taki wielki? Na czym polega jego wyjątkowość? Odpowie na nie pani Karolina Łukaszewicz, przewodniczka po Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

NIEZIEMSCY

od 14 marca

Po zderzeniu z asteroidą i tym samym uszkodzeniu statku, przybysze z kosmosu muszą awaryjnie lądować na nieznanej im planecie Ziemi. Aby ułatwić sobie poznawanie nowego miejsca, kosmici przybierają ludzki wygląd. Nie wszyscy są zadowoleni ze swojego wizerunku. Niestety wiele wskazuje na to, że pobyt nieco się przedłuży. W tym czasie Nieziemscy dowiedzą się, po co ludziom włosy i dlaczego Ziemianie żyją tylko na swojej planecie.

Wiosną w TVP Polonia nie zabraknie nowych odcinków ulubionych programów, czyli:  SŁOWNIKA POLSKO@ POLSKIEGO – TALK SHOW PROF. JANA MIODKA, cyklu edukacyjnego dla dzieci BAW SIĘ SŁOWAMI, magazynu KULTURALNI.PL, rozmów Danuty Holeckiej OCZY W OCZY, czy z dziedziny publicystyki – MAGAZYNU Z WYSP, MAGAZYNU Z AMERYKI, KIERUNKU ZACHÓD, WILNOTEKA, WSCHÓD, NAD NIEMNEM oraz WOLNEGO EKRANU.

TVP Polonia zaprasza na KIERUNEK KABARET, w którym prowadzący rozmawiają o różnych aspektach kabaretu. W każdym odcinku prezentują najlepsze skecze, komentowane pod kątem poruszanego tematu. W piątki o 22:45 LASKOWIK Z MALICKIM – kabaret literacko-muzyczny. Charyzmatycznych gospodarzy Zenona Laskowika i Waldemara Malickiego wspiera na scenie Filharmonia Dowcipu.

Oferta filmowa TVP Polonia to: w marcu premiera CÓREK DANCINGU w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, musicalu nagrodzonym na festiwalu w Gdyni i na Sundance Film Festiwal. W kwietniu POD ELEKTRYCZNYMI CHMURAMI, reż. Aleksiey German, rosyjski dramat science fiction, w maju – EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY pogodna opowieść muzyczno-obyczajowa Janusza Majewskiego oraz film NOWY ŚWIAT – trojga młodych reżyserów opowiadających o losach trójki imigrantów, którzy przyjeżdżają do Polski z nadzieją na rozpoczęcie nowego życia.

Wiosną TVP Polonia pokaże również najnowsze sezony seriali Telewizji Polskiej. DZIEWCZYNY ZE LWOWA III, „O MNIE SIĘ NIE MARTW IX”, „OJCIEC MATEUSZ XX”, „KOMISARZ ALEX XI”, „NA DOBRE I NA ZŁE”, „NA SYGNALE”,LEŚNICZÓWKA”, „PENSJONAT NAD ROZLEWISKIEM”, „BARWY SZCZĘŚCIA” I „M JAK MIŁOŚĆ”, „KORONA KRÓLÓW” I „SANATORIUM MIŁOŚCI”

W paśmie ŚLADAMI POLAKÓW w wiosennej ramówce zostaną wyemitowane reportaże o życiu i działalności Polaków mieszkających w różnych krajach świata. Reportaże będę emitowane w poniedziałki o godz. 15:10 i powtarzane w środy o godz. 5:25 i 23:30. 25 lutego reportaż „Pomiędzy” Moniki Meleń, w którym opowiada o Rosjance zakochanej w Polsce i o tym jak Polska jest postrzegana w Rosji.

Sympatykom Teatru Telewizji TVP Polonia proponuje premierowe spektakle: REJTAN – DRUGA STRONA DRZWI” w reżyserii Wojciecha Pączka (premiera na naszej antenie 3 marca) PARADISO Andrzeja Strzeleckiego (24 kwietnia), KWIATY POLSKIE, czyli fragment romantycznego poematu dygresyjnego Juliana Tuwima, oczami Beaty Ścibakówny i Jana Englerta (3 maja), wyprodukowanego specjalnie dla naszej anteny oraz LIST Z TAMTEGO ŚWIATA według tekstów Kornela Makuszyńskiego, w reżyserii Anny Wieczór-Bluszcz (2 czerwca).

Informacja i publicystyka cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów TVP Polonia. W wiosennej: o godz. 21:45 serwis informacyjny POLONIA 24. Po nim omówienie najistotniejszych wydarzeń dnia w programie ROZMOWA POLONII, a w interaktywnym studio HALO POLONIA odbywać się będą spotkania z działaczami polonijnymi, ludźmi kultury, sztuki i nauki oraz z ekspertami komentującymi kluczowe sprawy dla Polonii na świecie. RACJA STANU w czwartki o 18:25 – ten program publicystyczny jest poświęcony bieżącym wydarzeniom społeczno-gospodarczym i politycznym w Polsce i na świecie.

Programy TVP Polonia można oglądać na tvppoloniastream.tvp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *