Prasa - Ksiązka

„Witamy w Polsce!” – bezpłatny poradnik „Gazety Wyborczej” dla matek z Ukrainy

Redakcja „Wyborczej” przygotowała specjalne wydanie gazety dla matek, które musiały uciekać przed wojną z Ukrainy. Od poniedziałku, 7 marca br. poradnik pt. „Witamy w Polsce!” („ВІТАЄМО У ПОЛЬЩІ!”) będzie rozdawany w dziewięciu miastach w Polsce, a także w ośrodkach dla uchodźców oraz na wybranych dworcach kolejowych. Znajdą się w nim niezbędne informacje w języku ukraińskim na temat tego m.in. jakie dokumenty należy wyrobić po przyjeździe do Polski, jak starać się o status uchodźcy, gdzie szukać zakwaterowania, a także pomocy medycznej, prawnej czy wsparcia psychologicznego. Dodatek będzie również dostępny w formie pdf na Wyborcza.pl oraz Publio.pl

 

Zespół „Gazety Wyborczej” nie ustaje w działaniach na rzecz zaatakowanej Ukrainy i jej obywateli. Tym razem przygotował specjalne wydanie gazety – poradnik dla osób, które wbrew swojej woli musiały opuścić objęty wojną kraj i przyjechać do Polski.

Na łamach 8-stronicowego poradnika – napisanego w całości w języku ukraińskim – redakcja dziennika pisze m.in. o konieczności rejestracji po przybyciu do Polski, niezbędnych dokumentach, staraniu się o status uchodźcy, opiece nad dziećmi, zakwaterowaniu, możliwości leczenia dzieci i dorosłych oraz darmowych przejazdach po Polsce i za granicą. Dziennikarze przekazują również praktyczne informacje, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną oraz wsparcie psychologiczne, a także przedstawiają polskie realia oraz pułapki, na jakie osoby przybywające z Ukrainy mogą się natknąć.

W numerze znaleźć można ponadto listę fundacji wspierających uchodźców z Ukrainy oraz ich adresy i telefony, namiary na punkty oraz centra recepcyjne w całym kraju, a także szczegółowe informacje lokalne z dziewięciu największych miast Polski.

– Mamy nadzieję, że ten poradnik sprawi, że szok i trauma spowodowane wojną i ucieczką z domów rodzinnych będą choć odrobinę łatwiejsze do zniesienia. Chcemy, by wydanie pomogło matkom, ich dzieciom, a także całym rodzinom odnaleźć się w nowej rzeczywistościmówi Katarzyna Pawłowska-Salińska, redaktorka prowadząca wydanie.

 

 

Od poniedziałku, 7 marca br. gazeta będzie dystrybuowana w dziewięciu miastach Polski – Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie. Poradnik „Witamy w Polsce!” („ВІТАЄМО У ПОЛЬЩІ!”) zostanie również dostarczony do ośrodków i miejsc wskazanych przez urzędy miast, w których znajdują się uchodźcy, a także będzie rozdawany na wybranych dworcach kolejowych, na których wysiadają przyjezdni z Ukrainy.

Drukiem specjalnego wydania zajęła się warszawska drukarnia Agory, a za logistykę dystrybucji odpowiadały działy kolportażu oraz marketingu „Gazety Wyborczej”.

Dodatek zostanie również udostępniony online w formie pliku pdf na Wyborcza.pl oraz Publio.pl, gdzie będzie go można pobrać na komputer lub urządzenia mobilne albo samodzielnie wydrukować. Poradnik powstał dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka.

Wydanie specjalnej gazety dla matek z Ukrainy to jedno z wielu działań mediów i marek Grupy Agora z ostatnich dni podejmowanych na rzecz zaatakowanego kraju i jego mieszkańców.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. na agora.pl/dla-prasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *