Wojciech Bojanowski laureatem Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenek

Reporter TVN i TVN24 Wojciech Bojanowski i związany z TVP Katowice dziennikarz i reżyser Wojciech Królikowski zwyciężyli w siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenek. Konkurs upamiętnia tragicznie zmarłą wicemarszałek Senatu, a także ma promować województwo śląskie.

 

 

 

 

Wojciech Bojanowski został nagrodzony za wyemitowany w maju ubiegłego roku w TVN24 reportaż „Śmierć w komisariacie”, opowiadający historię śmierci Igora Stachowiaka.

Wojciech Królikowski otrzymał nagrodę za film „Mój Niemandsland”, będący „plastyczną biografią” Janoscha (Horsta Eckerta) – pochodzącego z Zabrza niemieckojęzycznego pisarza, jednego z najbardziej znanych twórców literatury dziecięcej.

– Zwycięskie prace mają dużą wartość społeczną i artystyczną. Obie wymagały ogromnej i rzetelnej pracy oraz dokumentacji. Są też interesujące dla każdego odbiorcy, nie tylko dla wąskiej grupy zainteresowanych argumentowała przewodnicząca kapituły konkursu prof. Krystyna Doktorowicz.

108 zakwalifikowanych materiałów

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych oraz 13 internetowych. Spośród nich kapituła nominowała osiem najlepszych – zwyciężyły dwa.
Wśród nominowanych znaleźli się także: Dorota Jaśkiewicz-Łebek (Program I Polskiego Radia), za reportaż „Urszula”, Ewelina Kosałka-Passia (Polskie Radio Katowice) za „Między schodami”, Ewa Niewiadomska (Polskie Radio Katowice) za reportaż „Kieślowski i inni”, Agnieszka Pastor i Katarzyna Głowacka z portalu Silesion.pl za materiał „Paradocs: na szychtę kolejką Balkan”, Violetta Rotter-Kozera z TVP Katowice za reportaż „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood” oraz Wojciech Skowroński (Polskie Radio Katowice) za „Trzecie serce”.

Konkurs w hołdzie Krystynie Bochenek

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego imienia Krystyny Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie tej śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, a związek prac z problematyką woj. śląskiego może być zarówno dosłowny, jak i uniwersalny, wieloaspektowy, i nie musi być tematem głównym.

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła m.in. z przedsięwzięć promujących zdrowie i piękną polszczyznę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *