MediaZapowiedzi TV

Wrzesień w National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People

„Wojna widziana z powietrza”, „Tajemnice bomby atomowej Hitlera” i „11 września: w poszukiwaniu nadziei” – wrzesień na antenie National Geographic dostarczy widzom nie tylko silnych emocji, ale też przyniesie chwilę refleksji. Tymczasem National Geographic Wild świętować będzie wyjątkową okazję specjalnym cyklem „Urodzinowy maraton doktora Pola”. Co czeka na widzów na antenie Nat Geo People i czego jeszcze możemy spodziewać się we wrześniowym programie?

 

II wojna światowa nieodwracalnie zmieniła bieg historii – nic więc dziwnego, że wraz z 1 września wraca pamięć o tych wydarzeniach. Kanał National Geographic również wspomina największy w skali świata konflikt zbrojny, jednak robi to nietypowo, bo… ukazując wydarzenia z perspektywy lotu ptaka. W nowej serii „Wojna widziana z powietrza” (premiera w piątek 16 września o godz. 22:00) zobaczymy unikatowe nagrania z archiwum lotniczego przedstawiające hitlerowskie bunkry, pole bitwy pod Dunkierką i inne istotne miejsca dla tego okresu. Pamiętne wydarzenia wrześniowe zostaną również przywołane w innych premierowych propozycjach kanału: „Tajemnice bomby atomowej Hitlera” (premiera w piątek 2 września o godz. 22:00) oraz „11 września: w poszukiwaniu nadziei” (premiera w sobotę 10 września o godz. 21:00).

„Wojna widziana z powietrza” nie jest ostatnią wrześniową produkcją ukazującą świat z lotu ptaka. W nowym, 4. sezonie kultowego już programu „Europa z powietrza” (premiera w niedzielę 4 września o godz. 12:00), podziwiać będziemy współczesne cuda natury i architektury z takich krajów jak: Szkocja, Dania, Belgia, Bułgaria, Serbia czy Rumunia. We wrześniu znajdzie się też coś dla miłośników ogromnych maszyn – w serii „Serwis dla gigantów” (premiera w czwartek 15 sierpnia o godz. 22:00) zajrzymy za kulisy zakładów mechanicznych, by „od kuchni” poznać pracę mechaników największych pojazdów na świecie: samolotów, pociągów i statków.

Wrześniowej propozycji kanału National Geographic People zatytułowanej „Dania od podstaw” (premiery w soboty od 24 września o godz. 16:00) przyświeca misja odbudowania naszej relacji z jedzeniem poprzez pokazanie źródła pozyskania produktów, które uznajemy za oczywiste. Prowadzący program, David Moscow, chce sprawić, by nieświadome nawyki trafiły pod naszą kontrolę. Tutaj powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nabiera jeszcze większego znaczenia.

Dużo pozytywnych emocji będzie czekać na widzów National Geographic Wild. Już 4 września 80. urodziny obchodzi jeden z najsłynniejszych i zarazem najbardziej lubianych weterynarzy na świecie – doktor Jan Pol. Z tej okazji kanał zaprasza wszystkich widzów na telewizyjną celebrację, emitując specjalny cykl premier zatytułowany „Urodzinowy maraton doktora Pola” (w niedzielę 4 września od godz. 14:00). We wrześniu czeka nas również premierowa produkcja z innym miłośnikiem zwierząt, czyli seria „Cesar Millan: Lepszy człowiek, lepszy pies” (premiery w poniedziałki od 19 września o godz. 17:00 i 18:00), w którym dowiemy się co nieco o podstawach czworonożnej behawiorystki.

 

 

WOJNA WIDZIANA Z POWIETRZA
WW2 SECRETS FROM ABOVE
Premiery w piątki od 16 września o godz. 22:00 w National Geographic
(6×60)

Jeszcze długo przed powstaniem dronów wojsko dysponowało kamerami, którymi filmowało świat z góry, ale dopiero teraz, dzięki użyciu współczesnej technologii, materiały można opublikować w dobrej jakości. Archiwalne obrazy z lotu ptaka w połączeniu z powszechnie znanymi faktami, pozwalają opowiedzieć II wojnę światową w nieznany dotąd sposób. Seria stawia w nowym świetle m.in. rok 1942 -wtedy naukowcy Hitlera w sekrecie pracowali nad innowacyjnymi pociskami balistycznymi. Okazuje się, że Führer nie zdołał utrzymać tej tajemnicy, a Alianci poznali jego zamiary właśnie poprzez obserwację z powietrza.

EUROPA Z POWIETRZA
EUROPE FROM ABOVE (S. 4)
Premiery w niedziele od 4 września o godz. 12:00 w National Geographic
(6×60)

Zdjęcia lotnicze wykonane w różnych porach roku pokazują, w jaki sposób przyroda do spółki z człowiekiem kształtują nasz wspaniały kontynent. W nowym sezonie serii „Europy z powietrza” przefruniemy nad Szkocją, gdzie zobaczymy m.in. innowacyjne generatory prądu, ale też majestatyczne zamki i najstarsze pole golfowe. Z kolei podczas spektakularnej podróży nad Serbią naszym oczom ukażą się m.in. bajkowa synagoga czy niesamowite pola papryki, którą zbiera się w unikatowy i tradycyjny sposób.

SERWIS DLA GIGANTÓW
MEGA PIT STOPS
Premiery w czwartki od 15 września o godz. 22:00 w National Geographic
(5×60)

„Pit stop” w Formule 1 to miejsce, w którym zgrana ekipa mechaników w kilkanaście sekund jest w stanie wymienić koła w bolidzie i skorygować podstawowe usterki. W świecie megamaszyn – pociągów, statków czy samolotów – również występują pit stopy, w których liczy się czas, precyzja i perfekcyjnie zorganizowana praca zespołu specjalistów. Odwiedzimy je razem z kamerami National Geographic. W jednym z odcinków „Serwisu dla gigantów” zobaczymy przegląd samolotu Airbusa A330-300. Prace przy nim wymagają aż 25 000 roboczogodzin (dla jednej osoby to ponad 1000 dni pracy), problem w tym, że muszą się zakończyć w ciągu… zaledwie 40 dni. 700 osób walczy z czasem, by dokonać odpowiedniej naprawy.

TAJEMNICA BOMBY ATOMOWEJ HITLERA
HUNTING’S HITLER BOMB
Premiera w piątek 2 września o godz. 22:00 w National Geographic
(1×60)

Jednym z prekursorów opracowań na temat hitlerowskiego programu nuklearnego jest profesor Koeth z Uniwersytetu Maryland. Pewnego dnia uczony znalazł na swoim biurku ciężki kawałek metalu w kształcie kostki. Tajemniczy pakunek został opatrzony dopiskiem: „Z Niemiec, z reaktora jądrowego, który próbował zbudować Hitler. Prezent od Ninningera”. Okazuje się, że był to kawałek uranu, który później stał się przyczynkiem do wieloletniego śledztwa ukazanego w programie.

11 WRZEŚNIA: W POSZUKIWANIU NADZIEI
9/11: MISSING CARMEN
Premiera w sobotę 10 września o godz. 21:00 w National Geographic
(1×60)

W zeszłorocznej serii „11 września: dzień z życia Ameryki” widzowie National Geographic mieli szanse poznać relacje świadków ataku na World Trade Center. W dokumencie „11 września: W poszukiwaniu nadziei” wracamy pamięcią do tych tragicznych zdarzeń, by poznać nigdy wcześniej niepublikowaną historię Luisa Riviery, którego żona – Carmen – zaginęła w trakcie 9/11. Mimo upływającego bezlitośnie czasu mężczyzna wciąż wierzył, że kobieta żyje i walczył o jej odnalezienie. To opowieść o nieskończonej miłości i wierności, a zarazem świadectwo piętna, jakie zamachy przeprowadzone przez Al Kaidę odcisnęły na wielu amerykańskich rodzinach.

ALASKA: NOWE POKOLENIE
ALASKA: THE NEXT GENERATION
Premiery we wtorki od 6 września o godz. 21:00 w National Geographic
(14×60)

Życie w surowym klimacie Alaski i w towarzystwie niedźwiedzi nie należy do najprostszych. By sprostać zagrożeniom, nowe pokolenie obywateli tego regionu łączy tradycyjne sposoby przetrwania ze współczesnymi osiągnięciami techniki. Zobaczymy wiele scen z życia odosobnionych społeczeństw. Bohaterowie z jednej strony będą musieli chronić się przed intruzami, z drugiej zaś – zapewnić sobie pożywienie poprzez polowania czy poszukiwania wody pitnej.

WIELKIE FABRYKI
MEGA MANUFACTURING
Premiery w środy od 21 września o godz. 21:00 w National Geographic
(6×60)

Aby powstały najnowocześniejsze samoloty, maszyny budowlane czy pociągi, potrzeba wysiłku kilku tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W programie „Wielkie fabryki” kamery National Geographic odwiedzą najnowocześniejsze parki produkcyjne o powierzchniach wielu kilometrów kwadratowych, w których produkowane są sprzęty zmieniające naszą rzeczywistość. Zobaczymy, jak z ponad 2,5 miliona części powstaje odrzutowiec pasażerski Airbus A350, a także przekonamy się, jak wygląda proces konstruowania ultranowoczesnej koparki marki Sany.

 

 

CYKL SPECJALNY: URODZINOWY MARATON DOKTORA POLA
Premiery w niedzielę 4 września od godz. 14:00 w National Geographic Wild

Dr Jan Pol jest znany z tego, że poświęca swoje życie dla innych, szczególnie zwierząt. Altruista w pełnej krasie. Jednak tym razem, w dzień jego 80. urodzin, które przypadają na 4 września, wszystkie reflektory będą skierowane głównie na niego. Zapraszamy na specjalny cykl poświęcony najlepszym momentom z udziałem naszego ulubionego bohatera. The one man show!

NIEZWYKŁY DR POL / THE INCREDIBLE DR. POL 12 COMPILATIONS

To będzie najlepsza telewizyjna impreza. W tym odcinku przypomnimy sobie wszystkie najważniejsze wydarzenia z udziałem doktora Pola, które wydarzyły się w ciągu ostatniej dekady. Nie zabraknie radosnych chwil i tortu ze świeczkami. W pewnym momencie weterynarze będą musieli przerwać świętowanie, by udać się na interwencje.

NIEZWYKŁY DR POL: ODCINEK BARDZO SPECJALNY / THE INCREDIBLE DR. POL: A 200TH POLAPALOOZA

Nie dość, że urodziny, to jeszcze okrągła rocznica! W dwusetnym odcinku programu razem z doktorem Polem, Diane i Charlesem przypomnimy sobie najweselsze i najbardziej wzruszające momenty. Szykujcie chusteczki!

CESAR MILLAN: LEPSZY CZŁOWIEK, LEPSZY PIES
CESAR MILLAN: BETTER HUMAN, BETTER DOG 2
Premiery w poniedziałki od 19 września o godz. 17:00 i 18:00 w National Geographic Wild
(12×60)

Bardzo pozytywny trend przygarniania bezdomnych psów ma się dobrze. Niestety zwierzęta, które nierzadko przeszły przez sporą traumę, nie są łatwe do wychowania, tym bardziej, gdy ich nowi opiekunowie nie mają doświadczenia w pracy z czworonogami. Na szczęście z pomocą przychodzi Cesar Millan, najsłynniejszy psi behawiorysta. Zobaczymy m.in. jak rozwiązać nasilający się konflikt między dwoma silnymi psami. Poznamy też historię malutkiej suczki rasy chihuahua, która potwornie boi się otaczającego świata. Paraliżujący pupilkę strach negatywnie wpływa na jej właścicieli.

CYKL SPECJALNY: PARKI NARODOWE AMERYKI
Premiery w niedziele 11 września od godz. 14:00 w National Geographic Wild

W tym specjalnym paśmie odkryjemy majestat najciekawszych parków narodowych położonych na terenie USA. Przeniesiemy się nie tylko do słynnego Wielkiego Kanionu, ale również do mniej kojarzonych miejsc.

W ramach cyklu zobaczymy premiery:

PARKI NARODOWE AMERYKI / AMERICA’S NATIONAL PARK (2022)
Premiery w niedziele od 11 września od godz. 14:00

Wielki Kanion, „Wrota Arktyki”, wulkany z Hawaii. W programie odkryjemy piękno parków narodowych USA. Zarówno tych znanych z popkultury, jak i tych mniej rozpowszechnionych.

PARKI NARODOWE USA: UKRYTE SKARBY / AMERICA’S NATIONAL PARK: HIDDEN GEMS
Premiery w niedziele od 11 września o godz. 16:00

Niektóre parki narodowe cieszą się umiarkowaną popularnością wśród turystów, mimo to zasługują, by trochę się nimi zachwycić. Oto i one.

PARKI NARODOWE USA: NIEDŹWIEDZIE / AMERICA’S NATIONAL PARK: BEARS
Premiera w niedzielę 25 września o godz. 15:00

W programie towarzyszymy pracownikom parków narodowych, którzy robią wszystko, by chronić niedźwiedzie. To niebezpieczna, acz niesamowicie interesująca praca.

 

 

DANIA OD PODSTAW
FROM SCRATCH
Premiery w soboty od 24 września o godz. 16:00 w Nat Geo People
(10×60)

Coraz większe tempo życia sprawia, że tracimy kontakt z jedzeniem i zapominamy, skąd ono pochodzi. Im bardziej nieświadomi jesteśmy, tym większa szansa, że nasze odżywianie nie będzie służyć naszemu rozwojowi.

We wrześniowym odcinku „Dania od podstaw” David Moscow sprawdzi u źródła, że dobra pizza zaczyna się już na etapie zbierania zbóż na mąkę i dojenia krów, z których mleka zostanie uwarzona mozzarella.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *