MediaTVPZapowiedzi TV

Wspomnienie o Witoldzie Pileckim w cyklu „Polskie ślady”

W sobotę, 18 stycznia o godz. 12:00 Jedynka zaprasza na program historyczno-podróżniczy „Polskie ślady” poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

 

 

 

Podróżnik Krzysztof Puternicki przybliży widzom życie Polonii na Białorusi, która wciąż pamięta kim był Witold Pilecki. Prowadzący program w rozmowie z synem rotmistrza – Andrzejem Pileckim, opowie o życiu Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia, oskarżonego i skazanego przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i straconego w 1948 r.

Wspólnie odnajdą miejsce po ich rodzinnym dworze oraz odwiedzą kościół w Krupowie, położony niecałe trzy kilometry od Sukurczy, który jest wyjątkową pamiątką nie tylko po rotmistrzu Pileckim, ale po całej rodzinie Pileckich. Ławy, w których siedział Witold z żoną Marią, synkiem Andrzejem i córeczką Zosią, książeczki i śpiewniki, z których korzystali, ołtarz i przede wszystkim obraz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego.

Członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej, co roku organizują rowerowy rajd szlakiem Witolda Pileckiego. Uporządkowali i nadal troszczą się o nekropolię, dbają o groby rodziny Pileckich.

W następnym odcinku podróżnik Krzysztof Puternicki opowie o historii i mieszkańcach Ukrainy, gdzie polskich śladów i związanych z nimi niesamowitych historii jest wiele.</br<>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *