„Wszechświat – Zagadki starożytności” w Fokus TV

Poznaj wielkie tajemnice przeszłości dzięki współczesnej nauce. Czy zjawiska, w których ludzie doby antyku widzieli znaki od bogów, są dziś do wyjaśnienia?

 

Wśród starożytnych, rozgwieżdżone niebo budziło zachwyt i lęk. Spoglądanie w gwiazdy inspirowało jednak nie tylko przesądy, ale też monumentalne budowle. Autorzy programu „Wszechświat – Zagadki starożytności” stosują osiągnięcia współczesnej astronomii do wyjaśnienia zagadek antycznej historii. Dowiemy się m.in. czy zjawiska, których bali się nasi przodkowie i które brali za znaki bogów, można wytłumaczyć naukowo. Przekonamy się też, czy teorie starożytnych Greków na temat różnych planet udało się potwierdzić dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera.

Odcinek 1

W południowej Anglii, od pięciu tysięcy lat wznosi się jedna z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych budowli megalitycznych na świecie. Naukowcy od wieków zastanawiają się nad tym, po co stworzono Stonehenge. Twórcy programu „Wszechświat – Zagadki starożytności” badają teorię głoszącą, że ogromna konstrukcja była prehistorycznym obserwatorium astronomicznym. Antyczni kapłani mogli odgadywać ruchy Słońca i Księżyca, odkrywając cykliczność wędrówki ciał niebieskich. Być może to właśnie w Stonehenge – po raz pierwszy przewidziano zaćmienia Słońca i Księżyca.
Emisja 13 kwietnia w sobotę o godz. 21:00 w FOKUS TV.

Odcinek 2

Piramida Cheopsa jest zaliczana do siedmiu cudów świata. Ta i pozostałe budowle kompleksu w Gizie, od wieków fascynują astronomów i archeologów, którzy dociekają – dlaczego i w jaki sposób je wzniesiono. Uznani egiptolodzy, badacze kosmosu i inżynierowie łączą siły, aby rozwiązać zagadki piramid. Próbują ustalić, jakimi metodami starożytni budowniczowie osiągnęli perfekcyjne położenie monumentalnych konstrukcji względem stron świata – czy kierowali się przy tym pozycją Słońca lub innych ciał niebieskich.
Emisja 13 kwietnia w sobotę o godz. 22:00 w FOKUS TV.

Odcinek 3

W tym odcinku, autorzy programu „Wszechświat – Zagadki starożytności” zajmują się biblijną opowieścią o zniszczeniu Sodomy i Gomory. Starają się odpowiedzieć na pytanie: czy starotestamentowa relacja to fikcja, czy zapis prawdziwej apokaliptycznej katastrofy. Astronomowie, archeolodzy i badacze Biblii szukają faktów kryjących się za tym mitem. Zobaczymy dwa stanowiska archeologiczne nad Morzem Martwym, które prawdopodobnie odsłaniają pozostałości po biblijnych miastach grzechu.
Emisja 20 kwietnia, w sobotę o godz. 21:00 w FOKUS TV.

Odcinek 4

Autorzy starają się przedstawić prawdziwą naturę astronomicznego fenomenu, jakim była: opisana w Ewangelii Mateusza gwiazda, która zaprowadziła Mędrców ze Wschodu do Dzieciątka Jezus. Pojawiło się na ten temat wiele hipotez. Przewodnikiem Trzech Króli miały być komety, supernowe i meteory. Być może jednak prawdy należy szukać na styku astronomii z astrologią. Według najnowszych teorii – gwiazdą był Jowisz w koniunkcji z innymi planetami, gwiazdami i konstelacjami. Te zjawiska zostały zinterpretowane przez Mędrców ze Wschodu – astrologów i kapłanów zaratustriańskich – jako zwiastun narodzin żydowskiego Mesjasza.
Emisja 20 kwietnia, w sobotę o godz. 22:00 w FOKUS TV.

Odcinek 5

Wikingowie, Aztecy i inni nasi antyczni przodkowie na wiele sposobów wyobrażali sobie koniec świata. Zagłada według różnych starożytnych wierzeń miała przyjść za sprawą ogni piekielnych, niekończącej się zimy czy potężnych trzęsień ziemi. W tym odcinku, autorzy serii próbują dowiedzieć się, którą wizję apokalipsy, współcześni naukowcy uważają za najbardziej prawdopodobną.
Emisja 27 kwietnia, w sobotę o godz. 21:00 w FOKUS TV.

Odcinek 6

Starożytni wierzyli, że w kosmosie są niezliczone światy, których nie widzimy. Bez końca spierali się o naturę tych odległych planet i o to, czy mogą być one zamieszkane. Do niedawna wielu naukowców uważało, że nigdy nie poznamy prawdy, gdyż od planet spoza Układu Słonecznego dzieli z nas zbyt duży dystans, aby móc je choćby zaobserwować. Jednak dzięki nowym technologiom udało się odkryć tysiące takich obiektów astronomicznych.
Emisja 27 kwietnia, w sobotę o godz. 22:00 w FOKUS TV.

„Wszechświat – Zagadki starożytności” w sobotę o godz. 21:00 i 22:00 w Telewizji FOKUS TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *