#WybieramŚwiadomie – przedwyborcza akcja Interii

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, Interia wystartowała z inicjatywą, która mieszkańcom największych polskich miast ułatwi odnalezienie się w gąszczu kampanijnych informacji i umożliwi podjęcie świadomej wyborczej decyzji. Pytania kandydatom na prezydentów miast zadawać będą użytkownicy portalu.

Przez najbliższe tygodnie – do wyborów (pierwsza tura to 21.10, druga: 4.11) – dziennikarze Interii będą zbierać informacje o bolączkach i problemach, z którymi borykają się mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Wrocławia, Szczecina, Poznania i Łodzi. W ten sposób redakcja wytypuje najbardziej palące zagadnienia, które następnie w formie pytań trafią do kandydatów na prezydentów wymienionych miast. Zebrane odpowiedzi będą publikowane między 8 a 10 października w specjalnie uruchomionym serwisie Wybory Samorządowe 2018 (url: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-samorzadowe-2018/aktualnosci), gdzie znajdą się także relacje z działań sztabów, wywiady z kandydatami, ekspertami, komentarze, analizy i wyniki sondaży.

Prawdomówność polityków, w oparciu o narzędzie fact-check, sprawdzą dla nas analitycy z portalu demagog.org.pl. Wypowiedzi zakwalifikują jako „prawdę”, „fałsz”, „manipulację” albo „nieweryfikowalne”. Dobór każdej kategorii zostanie uzasadniony.

– Celem akcji jest zmotywowanie kandydatów na prezydentów ośmiu wybranych miast do zajęcia się problemami, które są ważne przede wszystkim dla lokalnych mieszkańców, a nie tylko dla polityków. Od czytelników dowiemy się, którymi kwestiami powinni się zająć przyszli włodarze, od kandydatów natomiast, jakie mają pomysły na rozwiązanie tych konkretnych kwestiimówi Ewelina Karpińska-Morek, kierownik serwisu Fakty. – Zależy nam na tym, by udział w wyborach wynikał z przekonania, że nasz głos jest istotny, a decyzja podparta odpowiednią wiedzą i przede wszystkim świadoma.

Wyzwania, z którymi powinny zmierzyć się lokalne władze, można przesyłać za pomocą formularza, znajdującego się tutaj: https://fakty.interia.pl/napisz-do-nas

Dodatkowo, wszystkie teksty przygotowane przez dziennikarzy Interii związane z wyborami samorządowymi będą publikowane również w zakładce Interia o wyborach. (url: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-samorzadowe-2018/interia-o-wyborach)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *