Prasa - Ksiązka

Wydanie specjalne „Newsweeka” – „365 dni wojny w Ukrainie”

22 lutego w sprzedaży pojawi się wydanie specjalne „Newsweeka” – „365 dni wojny w Ukrainie”. 108-stronicowe wydanie zawiera poruszające rozmowy, wnikliwe reportaże i analizy oraz przybliża najważniejsze fakty oraz sylwetki bohaterów.

 

Magazyn w cenie 19,99 zł będzie dostępny w sprzedaży przez 3 miesiące w salonach prasowych oraz na Literia.pl: https://bit.ly/3k6HusW, a także w opcji prenumeraty z tygodnikiem: https://bit.ly/3YV2npz

Wszystkie teksty z wydania będą dostępne od 22 lutego również w subskrypcji Onet Premium: https://bit.ly/3lNcyhF

W numerze między innymi:

ROZMOWY:

Witalij Kliczko: Polacy, do zobaczenia w Europie! Jesteśmy wielkim narodem o wspaniałej historii, który czeka wielka przyszłość. Ale dziś musimy o nią walczyć – mówi mer Kijowa.

Oksana Zabużko: Stoimy w obliczu zła, czystego i groźnego zła. Zniszczyło ono już kraj, w którym się narodziło – Rosję – i teraz idzie niszczyć dalej – ostrzega ukraińska pisarka Oksana Zabużko.

Anton Geraszczenko: Bardzo chciałbym, aby po wojnie w Ukrainie powstało coś podobnego do Centrum Szymona Wiesenthala. Organizacja, która zbierałaby dowody i poszukiwała wszystkich tych rosyjskich zbrodniarzy – mówi Anton Geraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

* Anne Applebaum i Radosław Sikorski: To ostatni szturm rosyjskiego imperium zła. W Ukrainie na scenę weszło nowe pokolenie liderów, ludzie w wieku 20-30 lat, którzy chcą mieć inne państwo. I powinno im się udać – mówią Anne Applebaum i Radosław Sikorski.

Prof. Jarosław Hrycak: To jest starcie cywilizacji. Po raz pierwszy w Ukrainie panuje ogólne poczucie, że nasze sprawy idą w dobrym kierunku. To kompletny paradoks, bo trwa wojna – mówi prof. Jarosław Hrycak z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.

Janusz Bugajski: Imperialistyczna polityka zagraniczna zemści się na samej Rosji. Może ona nie przeżyć katastrofalnej decyzji o napaści na Ukrainę – twierdzi amerykański politolog Janusz Bugajski z Fundacji Jamestown.

Sławomir Sierakowski, organizator zbiórki na bayraktara od Polski: Nasz Marik już broni Ukrainy. A najlepiej pomożemy Ukraińcom, jeśli wrócimy do grupy państw przewidywalnych, współpracujących, praworządnych i racjonalnych ekonomicznie.

Dr Maciej Duszczyk: Dwa miliony gości w dom. To co wydarzyło się na granicy polsko-ukraińskiej to fenomen w procesach migracyjnych XX i XXI wieku. Bardzo mnie cieszy, że wydarzył się w Polsce – mówi dr hab Maciej Duszczyk, specjalista od migracji.

Jakub Karnowski: W wielu miastach Ukrainy dworce kolejowe to nieliczne miejsca, w których można się ogrzać lub podładować telefon – mówi Jakub Karnowski, członek rady nadzorczej ukraińskich kolei.

REPORTAŻE MATEUSZA LACHOWSKIEGO Z UKRAINY:

* W Buczy zrozumiałem, że człowiek może być bestią.

* Z więzienia prosto na front: opowieść Jewgienija Nużyna, rosyjskiego jeńca z Grupy Wagnera.

* Zakhar junior kontra Zakhar senior: kiedy ojciec i syn walczą po przeciwnych stronach frontu.

SYLWETKI, ANALIZY:

Wołodymyr Zełenski do gabinetu prezydenckiego przeszedł prosto z telewizyjnego studia. I od roku stawia czoło rosyjskiemu najeźdźcy.

Generał Walerij Załużny w Ukrainie jest bohaterem numer jeden. W Rosji wrogiem numer jeden. A na Zachodzie – stałym uczestnikiem posiedzeń Komitetu Wojskowego NATO.

* Dr Agnieszka Legucka: Wojna to respirator dla Kremla. Ryszard Kapuściński porównał historię ZSRR do kierowania pociągiem. Rosjanom wciąż wydaje się, że jadą, bo krajobraz się zmienia, ale Putin wrzucił w tym pociągu bieg wsteczny – pisze dr Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

* 60 terenówek dla ukraińskiej armii. Matusz Wodziński, fotograf z Podlasia, najpierw oddał żołnierzom własne auto terenowe, a teraz co kilka tygodni wozi na front kolejne.

* Wojna widziana z Ameryki: Nawet w najmniejszych miasteczkach widziałem ukraińskie flagi. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego wieszasz, wszędzie brzmiały jednakowo: bo Ukraińcy walczą o wolność, bronią się przed najeźdźcą, biją się za demokrację – pisze Piotr Milewski.

* Uciekłam przed wojną do Polski. Znaleźć mieszkanie, pracę, zapisać dziecko do szkoły czy przedszkola… – ukraińskie matki opowiadają o pierwszych miesiącach na emigracji.

* Pensjonat pełen dzieci. W hoteliku „U Kmicica” pod Siemiatyczami od prawie roku mieszka kilkadziesiąt dzieci z Ukrainy.

* Po zdrowie do Polski. Dializy, rekonstrukcja twarzy, operacja przestrzelonej ręki, naprawa uszkodzonej rogówki albo przeszczep serca – polscy lekarze pomagają pacjentom z Ukrainy.

* Polska to dziś zaplecze logistyczne wojny. Wkrótce być może zaplecze odbudowy. Przez polsko-ukraińską granicę jadą dziś paliwo, zboże, maszyny. I oczywiście broń.

* Propagandową wojnę z Rosją Ukraina wygrała już na samym początku, m.in. dzięki postawie prezydenta Zełenskiego i frontowym relacjom na TikToku.

* Czym się bronią Ukraińcy? Lista najskuteczniejszych rodzajów sprzętu wojskowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *