Internet & Gry - Reklama

Wzrasta oszukańcza aktywność tuż przed premierą długo oczekiwanego filmu o superbohaterce

Po kilkukrotnej zmianie daty premiery z powodu pandemii świat w końcu będzie mógł obejrzeć długo oczekiwany film pt. “Czarna Wdowa”. W obliczu restrykcji nałożonych w związku z koronawirusem organizatorzy zdecydowali się na istotny krok – premiera Czarnej Wdowy odbędzie się jednocześnie w kinach oraz serwisach streamingowych. Badacze z firmy Kaspersky informują, że przeniesienie premiery do internetu wzmogło zainteresowanie tym filmem nie tylko wśród kinomaniaków, ale również oszustów.

 

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób cyberprzestępcy próbują zarobić na fanach kina superbohaterskiego, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali szkodliwe pliki podszywające się pod film Czarna Wdowa, jak również związane z filmem strony phishingowe przygotowane w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.

W efekcie eksperci zauważyli nagłe wzrosty liczby prób cyberataków zbiegające się z ogłaszanymi kolejno datami premiery filmu, a mianowicie: 1 maja 2020 r., 7 maja, 9 maja 2021 r. oraz w czerwcu i lipcu 2021 r.

Eksperci z firmy Kaspersky wykryli również wiele stron phishingowych przygotowanych przez cyberprzestępców w celu kradzieży danych uwierzytelniających widzów. Chcąc obejrzeć długo oczekiwany film, użytkownicy odwiedzali stronę internetową, na której mogli zobaczyć kilka pierwszych minut produkcji, po czym, aby kontynuować oglądanie, musieli się zarejestrować. Podczas rejestracji proszono ich o podanie szczegółów dotyczących karty płatniczej w celu potwierdzenia miejsca zamieszkania. Po upływie pewnego czasu z karty były pobierane pieniądze, jednak – jak można się spodziewać – filmu nie można było obejrzeć. Tego rodzaju phishing jest szeroko rozpowszechniony i uznawany za jeden z najpopularniejszych wśród oszustów.

 

Przykład strony phishingowej oferującej przedpremierowy streaming filmu pt. “Czarna Wdowa”

 

Głośne premiery filmów dostarczają ekscytującą rozrywkę, ale również stanowią atrakcyjną przynętę, którą cyberprzestępcy mogą wykorzystać do rozprzestrzeniania zagrożeń, stron phishingowych czy spamu. Obecnie obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów w związku z filmem Czarna Wdowa, którego premiery fani na całym świecie od dawna niecierpliwie oczekują. Podekscytowani możliwością obejrzenia filmu, fani nie zwracają uwagi na źródła, z których korzystają, a oszuści chętnie to wykorzystują. Na szczęście w większości przypadków zwykła czujność i zachowanie higieny cyfrowej pozwalają uniknąć ataków tego rodzaju – powiedział Anton Iwanow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają użytkownikom następujące działania w celu uniknięcia szkodliwych programów oraz oszustw:

  • Sprawdź autentyczność strony internetowej, zanim podasz na niej swoje dane osobowe.
  • Oglądaj lub pobieraj filmy wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych, zaufanych stron internetowych. Dokładnie przyjrzyj się formatom URL oraz błędom w pisowni nazwy usługi online.
  • Zwróć uwagę na rozszerzenia pobieranych plików. Plik wideo nigdy nie będzie miał rozszerzenia .exe lub .msi.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Total Security, które identyfikuje szkodliwe załączniki oraz blokuje strony phishingowe.
  • Unikaj łączy obiecujących możliwość wcześniejszego obejrzenia treści, takich jak np. filmy. W razie wątpliwości co do autentyczności zawartości, skontaktuj się z dostawcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *