Zmarła Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli „Wisi” w radiowym słuchowisku „Matysiakowie”

Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli „Wisi” – Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”. O śmierci aktorki poinformował Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

 

 

 

Dyrektor podkreślił, że odeszła osoba wyjątkowa: piękna, ciepła i dobra.

– Oglądałem jej zdjęcia z lat 50., To była tak piękna kobieta, że wszyscy się w niej kochali. To piękno pozostało w niej na zawsze. Patrzyłem na nią, jak mijają lata, a ona się nie zmienia, a wewnętrznie staje się jeszcze piękniejsza. Była chodzącą dobrocią dla wszystkich, od kierowcy samochodu po ministra, przyjaciółka zwierząt – wspomina Janusz Kukuła.

„Podwieczorek przy mikrofonie”

Ludmiła Łączyńska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z 1952 r. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Przez lata była związana z Teatrem Ludowym Krystyny Zelwerowicz i Władysława Hańczy.

Słuchaczom Polskiego Radia znana była między innymi z występów w popularnym „Podwieczorku przy mikrofonie”. Zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci.

„Usłyszymy ją jeszcze w dwóch odcinkach”

Ludmiła Łączyńska była związana z Polskim Radiem od 1957 r. Nieprzerwanie wcielała się w rolę Jadwigi „Wisi” Matysiakowej. Przed śmiercią Teatr Polskiego Radia nagrał z aktorką sierpniowe odcinki. Słuchacze „Matysiaków” usłyszą Ludmiłę Łączyńską w najbliższych odcinkach.

– Ostatnie nagrania odbywały się w domu aktorki. Realizatorzy jeździli tam i montowali potem materiał. Jeszcze w dwóch sierpniowych odcinkach usłyszymy jej niezwykłe dobromówi Janusz Kukuła.

W 2001 r. Ludmiła Łączyńska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej „Matysiakowie”.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *