Kultura, muzyka, kino, moda

Znamy finalistów Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”

Już 11 czerwca uczniowie 15 szkół podstawowych z całej Polski zmierzą się w wielkim Finale Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. To ósma edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mającego na celu promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród najmłodszych.

 

 

Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych, uczestniczących w zapoczątkowanym 13 lat temu Programie Edukacyjnym “Ratujemy i Uczymy Ratować” – programie, w który włączyło się już 12 464 szkół, czyli 91% ze wszystkich szkół podstawowych w naszym kraju!

– Jesteśmy niezwykle dumni z tego, co udało nam się osiągnąć w temacie pierwszej pomocy. Od początku działania Programu Ratujemy i Uczymy Ratować przeszkolonych zostało blisko 3 mln dzieci z ponad 12 tys. szkół. Wciąż zgłaszają się do nas kolejne placówki, co pokazuje jak ważnym i potrzebnym tematem jest pierwsza pomoc. Dodatkowo chcemy też zaproponować dzieciom trochę zabawy, bo przecież najlepsza nauka jest właśnie przez zabawę, stąd kolejna, ósma już, edycja konkursu mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W ramach pierwszego etapu zmagań uczestnicy przygotowywali plakaty edukacyjne w formie kolorowanek poświęconych pierwszej pomocy. W kolejnym etapie, do którego zakwalifikowało się 181 szkół, dzieci wykonywały pomoc edukacyjną do nauki pierwszej pomocy.

Finał ósmej edycji Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować” odbędzie się 11 czerwca i, zgodnie z tradycją, przybierze formę gry miejskiej odgrywanej w najciekawszych miejscach Warszawy.

O nagrody walczyć będą reprezentanci 15 placówek:

 • Szkoły Podstawowej nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie
 • Szkoły Podstawowej w Byszycach (woj. małopolskie)
 • Szkoły Podstawowej w Janikowie (woj. kujawsko-pomorskie)
 • Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Michałówce (woj. mazowieckie)
 • Szkoły Podstawowej w Trepczy (woj. podkarpackie)
 • Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 “Dębinka ” w Poznaniu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopkach (woj. podkarpackie)
 • Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie (woj. świętokrzyskie)
 • Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie
 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. 73. Pułku Zmechanizowanego Ułanów Karpackich w Gubinie (woj. lubuskie)
 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej (woj. śląskie)
 • Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie (woj. podlaskie)
 • Szkoły Podstawowej w Brzozowie (woj. podkarpackie)
 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce (woj. podlaskie)
 • Szkoły Podstawowej w Ugoszczy (woj. pomorskie)

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Do tej pory Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 mld PLN.

Program Edukacyjny “Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzony jest przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od 2006 roku i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Szkoły podstawowe przystąpiły do Programu dobrowolnie, a Fundacja przekazała im bezpłatnie ponad 67 000 fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Dzięki tej inicjatywie blisko 3 000 000 dzieci w Polsce zna zasady pierwszej pomocy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *