Radio

Znamy laureatów 8. "Talentów Trójki"

Podczas Gali “Talentów Trójki” – konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia – nagrodzone zostały trzy artystki: malarka Martyna Czech – w kategorii Sztuki Wizualne, reżyserka Zofia Kowalewska – w kategorii Film i aktorka Jaśmina Polak – w kategorii Teatr. Nagrodę specjalną – “Diament Trójki” – odebrał Mirosław Bałka.
 
W kategorii Sztuki Wizualne wygrała Martyna Czech. Jury nagrodziło ją za: “dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy”. – Dziekuję wszystkim, nie spodziewałam się – powiedziała laureatka tuż po ogłoszeniu wyników.
Martyna Czech (rocznik 1990) ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. W swojej twórczości zajmuje się krytyką ludzkiego świata na podstawie własnych doświadczeń. W wielu pracach porusza temat cierpienia zwierząt. Jest wnikliwym obserwatorem zależności występujących między światem zwierząt i ludzi. Interesują ją sytuacje, w których zderzenie tych dwóch światów powoduje ból i cierpienie. W finale kategorii Sztuki Wizualne znaleźli się również Maciej Cholewa i Diana Lelonek.
Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Jaśminę Polak, jury nagrodziło za: “niezwykłą osobowość oraz niekonwencjonalne i kreatywne podejście do teatru powstającego w żywym kontakcie z widownią”. – Jaśmina Polak to charyzmatyczna aktorka, która konsekwentnie buduje własny język sceniczny, oparty na perfekcyjnym warsztacie. W efekcie współtworzy nowy model aktorstwa na pograniczu performansu i teatru – czytamy ponadto w uzasadnieniu nagrody. – Bardzo dziękuję, bardzo się cieszę i gratuluję też pozostałym finalistom – usłyszeliśmy od laureatki podczas gali.
Jaśmina Polak to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (2014), dała się zapamiętać rolą w “Sprawie Gorgonowej”, a publiczność podbiła rolą starego Iwana Tryleckiego (w odmieniającej płeć i wiek postaci inscenizacji “Płatonowa” Bogomołowa) – obie sztuki wystawione zostały na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Finalistkami w kategorii Teatr były Maria Dębska i Barbara Wypych.
Zofia Kowalewska (rocznik 1995) – zwyciężczyni konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymała za: “wrażliwość i dojrzałość artystyczną, za lekkość opowiadania o trudnych sprawach”. Laureatka mimo 22 lat ma już na swoim koncie kilka nagród filmowych. W klasie maturalnej dostała pieniądze od Studia Munka, na dokument “Więzi” – historię o jej dziadkach. – Chciałabym podziękować moim dziadkom za odwagę, bo bez nich nie byłoby tego wszystkiego – mówiła podczas gali.
Zofia Kowalewska wróciła z Krakowskiego Festiwalu Filmowego ze Srebrnym Smokiem, nagrody przywiozła również z koszalińskiego festiwalu Młodzi i Film i Nowych Horyzontów. Jej dokumentalny debiut cały czas podróżuje po festiwalach w Europie i na świecie i zbiera kolejne laury. Dziś Zofia studiuje na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Do tegorocznego finału “Talentów Trójki” dostały się również: Emi Buchwald i Michalina Łabacz.
Wszystkie laureatki otrzymały nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.
Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – “Diament Trójki” dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał go rzeźbiarz i autor instalacji, kierownik Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów – Mirosław Bałka za: “wybitny talent, osobowość artystyczną i indywidualny język – oszczędnych gestów budujących uniwersalny przekaz; za konsekwencję i mocny głos, jeden z najbardziej cenionych w Polsce i na świecie; za mądrość, skupienie na tym, co najważniejsze i umiejętność dzielenia się swoim doświadczeniem ze studentami”. – Ta nagroda jest mi szczególnie bliska, ponieważ Trójki zacząłem słuchać już w latach 70. Wiele programów, m.in. Macieja Zembatego czy Piotra Kaczkowskiego, zasilało mój akumulator twórczy – mówił Mirosław Bałka podczas odbierania nagrody.
Statuetkę “Diament Trójki” zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec.
Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii Teatr – Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Małgorzata Gorol (laureatka Talentów Trójki 2016), Piotr Gruszczyński, Barbara Marcinik (Trójka) i Bartosz Porczyk; w kategorii Film: Maciej Pieprzyca (przewodniczący), Anna Grygiel, Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel (laureatka Talentów Trójki 2016) i Ryszard Jaźwiński (Trójka) oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Magdalena Frankowska (przewodnicząca), Adrian Kolarczyk (laureat talentów Trójki 2016), Anna Konik, Agnieszka Obszańska (Trójka) i Jarosław Suchan.
Uroczystość rozdania nagród w konkursie “Talenty Trójki” odbyła się 12 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wieczór uświetniła swoim występem grupa Kamp!.
Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu znajdują się na stronie: www.polskieradio.pl/trojka/talenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *