Znamy laureatów Festiwalu KINO 2020 – Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny

Najlepszymi filmami Festiwalu KINO 2020, decyzją Jury pod przewodnictwem Agnieszki Holland, zostały uznane „Kwarantanna Martynki” w reżyserii Martyny Byczkowskiej, „Co robić, co robić” Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” Jakuba Jasiukiewicza.

 

 

Jury złożone z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Agnieszki Holland, Joanny Kos-Krauze, Agnieszki Smoczyńskiej, Jagody Szelc, Piotra Domalewskiego oraz Tomasza Wasilewskiego wyłoniło laureatów Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny KINO 2020.

Spośród 140 nadesłanych prac w 6 kategoriach Nagrodę Główną PRO (5 000 PLN) – dla filmowców i studentów szkół filmowych – otrzymała Martyna Byczkowska za film „Kwarantanna Martynki”. To przedstawiony w formie dokumentu zapis relacji Martyny z jej rodziną. Autorka za pomocą archiwalnych materiałów przenosi nas w świat swojego dzieciństwa. W sposób niezwykle subtelny – za pomocą wybranych nagrań, rodzinnych pamiątek – opowiada o bliskości w czasach, kiedy wszyscy jesteśmy oddzieleni od najbliższych.

Kwarantanna Martynki dotknęła wielu z nas swoją prostotą. Jest to dla nas film uniwersalny mógłby powstać nie tylko i wyłącznie w czasach kwarantanny. Bohaterka otwiera się przed nami jest z nami bardzo blisko i możemy się wzruszyć tłumaczy Agnieszka Smoczyńska.

Film „Co robić, co robić” w reżyserii Michała Pruszkowskiego oraz „66,6% jawy” w reżyserii Jakuba Jasiukiewicza zdobyły uznanie Jury i otrzymały Nagrodę Główną START (5 000 PLN). „Co robić, co robić” to krótka animacja o tym, że surfowanie po Internecie i oglądanie licznych programów telewizyjnych podczas kwarantanny, to nie jest sport zapewniający wymierne korzyści zdrowotne. „66,6% jawy” to obraz oparty na impresjach, fragmentach życia młodej bohaterki. Przeplatają się w niej własne wspomnienia, zapamiętana opowieść i ukradziony sen, które bohaterka opowiada przez telefon.

„Co robić, co robić” to film, który w bardzo ironiczny sposób pokazuje nas ludzi w tym bardzo dziwnym czasie kwarantanny. Nie jest prześmiewczy, ale jest na granicy ostrej ironii i w genialny sposób sumuje nasze doświadczenia w tym czasie mówi Tomasz Wasilewski.

Dziękuje temu filmowi za przypomnienie, że proces śnienia jest trochę przedłużoną formą oglądania świata – mówi o filmie „66,6% jawy” Jagoda Szelc.

Film „Uszy żyrafy” w reżyserii Xawerego Wolskiego i Anny Bolewskiej otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną „She’s Mercedes” (5 000 PLN) ufundowaną przez sponsora Festiwalu firmę Mercedes-Benz. Filmy w tej kategorii zostały ocenione pod kątem kobiecego spojrzenia na kino. To intymny portret pary, która poznaje się w trakcie kwarantanny i ucieka do domku nad morzem. Poprzez wymyślone gry i rytuały zbliżają się do otaczającej ich natury oraz siebie samych – budują niezwykłą więź.

Jury zdecydowało również o przyznaniu 3 wyróżnień specjalnych (1 000 PLN) dla następujących filmów: „Marysia Antosia”, reż. Monika Kreft, Mila Kreft-Sietnicka, „Paweł Ponury Żukowski”, reż. Andrzej Starszewski, „The time of my life”, reż. Sara Bustamante-Drozdek.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można zobaczyć na antenie TVN Fabuła w najbliższy weekend 16-17 maja od godziny 20:00. Na weekend festiwalowy TVN Fabuła zaprezentuje specjalną oprawę przygotowaną przez Krzysztofa „Kukiego” Iwańskiego, który odpowiada również za cała identyfikacje wizualną Festiwalu.

Fundatorem nagród jest PNB Paribas – partner Festiwalu Kino 2020

Fundatorem Nagrody Jury jest firma Kawałek Świata

Fundatorem Nagrody Specjalnej „She’s Mercedes” jest firma Mercedes-Benz

TVN DISCOVERY ufundował 2 nagrody – Nagrodę Główną Jury oraz Nagrodę Publiczności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *