MediaTVP

Znamy laureatów I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Halina Łabonarska, pośmiertnie Grzegorz Królikiewicz oraz Muzeum Powstania Warszawskiego za organizację koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki” zostali uhonorowani Platynowymi Ryngrafami I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” podczas uroczystej Gali, która odbyła się w poniedziałek, 1 marca. Gościem wydarzenia był Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.

 

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w siedzibie Telewizji Polskiej nagrodzono najlepsze produkcje Festiwalu. Złote Ryngrafy otrzymali: w kategorii Koncert i widowisko: „Anioły Grudnia – koncert z okazji 50-lecia grudnia 1970”; w kategorii Teatr: „Dziady” i Teatr Wierszalin; a w kategorii Film i serial fabularny: „Ludzie i bogowie”. Nagroda dla najlepszego Filmu i serialu dokumentalnego przypadła „Geniuszom i marzycielom”, a w kategorii rekonstrukcja powędrowała do „Wojny światów”. Natomiast koncert „Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” okazał się bezkonkurencyjny w kategorii Dziedzictwo św. Jana Pawła II .

Platynowe i Złote Ryngrafy symbolizują pamięć o poległych bohaterach narodowych. Nagrody wręczyli Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej i Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP S.A.

Podczas Gali wystąpili m.in.: Katarzyna Moś, Sebastian Karpiel-Bułecka, zespół Golec uOrkiestra oraz Janusz Radek. Galę poprowadzili Agata Konarska i Tomasz Wolny.

I Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” rozpoczął się 22 lutego. Z uwagi na pandemię koronawirusa, przygotowany został w formule on line. Przez tydzień na stronie dedykowanej festiwalowi widzowie zobaczyli blisko 100 produkcji i koprodukcji tożsamościowych, powstałych w TVP w latach 2018-2020. Na stronie fkn.tvp.pl zanotowano 250 tys. wyświetleń z ponad 70 krajów. W dniach 26-28 lutego wyselekcjonowane propozycje.

I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” obejrzało w Warszawie w „Nove Kino Wisła” blisko pół tysiąca osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *