Radio

“Zostań w domu”. Polskie Radio upamiętni 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Od czwartku (02.04) w Polskim Radiu nadawane będą audycje związane z 15. rocznicą śmierci świętego Jana Pawła II. Zatem #zostańwdomu i posłuchaj ciekawych rozmów o Papieżu Polaku, jego archiwalnych przemówień i kazań. A także reportaży poświęconych życiu JPII i niezwykłej muzyki nawiązującej do jego pontyfikatu.

 

 

 

 

JEDYNKA

02.04

Po godzinie 6:00 w “Sygnałach dnia” zostanie nadany “Dźwiękowy Kalendarz Jedynki” związany z  15. rocznicą śmierci świętego Jana Pawła II

W “Czterech porach roku” zostaną poproszeni o wspomnienia dotyczące papieża, dnia jego śmierci, jego pontyfikatu i słów. Wypowiedzi będą nagrywane i emitowane w czasie audycji.

W “Ekspresie Jedynki”, który przygotuje Martyna Podolska, przyjrzymy się papieżowi jako artyście i jako przyjacielowi artystów. Będzie mowa o poezji, dramatach i aktorstwie papieża.

03.04

23:30 audycja “Ślady na piasku”

W 15 rocznicę śmierci i pogrzebu św. Jana Pawła II wrócimy do tamtych dni we wspomnieniach dziennikarzy, duchownych i filozofów. Zaprasza Agnieszka Trzeciakiewicz

05.04

8:55 słowa Jana Pawła II w “Familijnej Jedynce”

OD 15 lat co tydzień Familijna Jedynka kończy się słowami Jana Pawła II – trwamy pamięcią przy nim. Także w tę niedziele palmową przywołujemy pamięcią papieża, który ostatni raz chciał pobłogosławić zebranych pod jego oknem w czasie modlitwy Anioł Pański.

22:00 w wieczornym “Magazynie kulturalnym” wyemitujemy nagraną przez Michała Montowskiego rozmowa z dr Małgorzatą Wnuk o wystawie pasyjnej w Czerwonym Dworze w Zakopanem dostępnej na stronach internetowych dedykowanej papieżowi.

09-18.04

23:50 – w cyklu “Lektury Jedynki” – od Wielkiego Czwartku i przez część oktawy Wielkiej Nocy powtórzymy z Archiwum Polskiego Radia książkę Jana Pawła II “Dar i tajemnica” w interpretacji Gustawa Holoubka. Nagranie z 1996 roku.

10.04

Po 21:00 w nowym paśmie archiwalnych spektakli Teatru PR przypomnimy słuchowisko wg.Crux Cristii Karola Wojtyły

DWÓJKA

02.04

07:00 – 10:00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

“Musicie być mocni mocą miłości” – te słowa świętego Jana Pawła II przywołuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Uczyniło je też hasłem tegorocznych obchodów 15. rocznicy śmierci papieża Polaka. Cytowane słowa padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, ale są szczególnie aktualne w tych ciężkich czasach pandemii. Te i wiele innych treści przekazywanych przez Jana Pawła II.

O przesłaniu, z którego możemy czerpać dziś siłę, oraz o tegorocznych obchodach 15. rocznicy śmierci papieża porozmawiamy o godz. 8.30. z Michałem Senkiem – dyrektorem Centrum Myśli Jana Pawła II.

21:30 – 22:00 Rozmowy po zmroku – reportaż Moniki Kolet (powtórzenie z 2 kwietnia 2015 roku)

Wadowice. W tym małym miasteczku w południowej Polsce nad Skawą mieści się Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Placówka ta w nowoczesnym kształcie – nadanym jej przez architektów Barbarę i Jarosława Kłaputów – rozpoczęła swoją działalność 9 kwietnia 2014 roku. W ostatnim czasie odwiedziło ją 240 tysięcy pielgrzymów z 93 krajów. Najczęściej do Wadowic przyjeżdżają turyści z Włoch, Francji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

O Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II opowiadają córka przyjaciela Karola Wojtyły Zofia Siłkowska, architekt Jan Kłaput, dyrektor Muzeum ksiądz Dariusz Raś, przewodnik Maria Zadora i Halina Kwiatkowska.

TRÓJKA

02.04

8:13 Salon (Nie)Polityczny Trójki (prowadzi Beata Michniewicz) – gość: o. Wacław Oszajca, jezuita – o spuściźnie po św. Janie Pawle II oraz o kondycji człowieka i duchowości w czasach epidemii

9:45 rozmowa z kard. Konradem Krajewskim, jałmużnikiem papieskim lub Piotrem Żyłką, redaktorem naczelnym serwisu deon.pl

W paśmie “Dzień z Trójka w domu”

Po 12:00 – archiwalny fragment homilii Jana Pawła II oraz osobiste wspomnienie prowadzącego – Piotra Metza

W popołudniowej audycji “Zapraszamy do Trójki” znajda się archiwalne fragmenty św. Jana Pawła II z homilii papieskich. połączymy się też z prof. Krzysztofem Kosełą, socjologiem UW. Zapytamy między innymi, czy obecny czas kwarantanny da nam takie poczucie wspólnoty, jak żałoba po papieżu Polaku.

18:45 reportaż w Trójce pt. “Polaków pożegnanie Papieża” – Ernest Zozuń (reportaż z archiwum PR). Przypomnienie chwil z kwietnia 2005 roku, kiedy cała Polska żegnała umierającego Jana Pawła II.

5.04

6:00-8:00 – “Muzyczne rozmowy” – autorstwa Agnieszki Trzeciakiewicz

Odpowiemy na pytania: Jaką funkcję pełni w naszej współczesnej kulturze requiem? Dlaczego dominikanie, zamiast requiem wolą wyśpiewywać antyfonę – Salve Regina? Czy w granicznych chwilach zakonnik staje przed trudnymi pytaniami, na które nie znajduje odpowiedzi? Jak muzycznie wspominać wielkie osobowości, które odchodzą? 29 marca zmarł prof. Krzysztof Penderecki, autor Requiem Polskiego – dedykowanego m.in. Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II.

CZWÓRKA

02.04

W wiadomościach Czwórki będą emitowane materiały przypominające najważniejsze przesłania św. Jana Pawła II do młodzieży.

21:15 wyemitujemy reportaż Olgi Mickiewicz pt. “Papież młodych”. Polski papież specjalną uwagę kierował w stronę młodych ludzi. To właśnie on zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Dziś nastoletni i dwudziestoparoletni ludzie ciągle postrzegają go jako wzór. Opowiedzą o tym wolontariusze i stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II.

POLSKIE RADIO CHOPIN

02.04

O godzinie 20:00 proponujemy audycję specjalną w związku z przypadającą na dziś 15. rocznicą śmierci świętego Jana Pawła II.

Klaudia Baranowska zaprezentuje wykonanie pełnej wersji Requiem polskiego, autorstwa zmarłego przed trzema dniami Krzysztofa Pendereckiego. To jedyne w swoim rodzaju arcydzieło opisuje najnowsze losy Narodu Polskiego począwszy od Zbrodni Katyńskiej, a skończywszy na Odejściu Papieża Polaka (urzekająco piękna, instrumentalna Chaconna).

Ostatnie akordy Requiem w wykonaniu solistów, Chóru z Lubeki oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka, symbolicznie wybrzmią kilkanaście minut po rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, która nastąpiła o pamiętnej godzinie 21.37.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *