MediaTVPZapowiedzi TV

XII Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

24 września w Gdyni rozpoczął się XII Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. To cztery festiwalowe dni, pięć kategorii konkursowych i ponad sto produkcji – najwyższej klasy filmy polskie i zagraniczne o tematyce historycznej, w tym również produkcje i koprodukcje Telewizji Polskiej.

 

W debiutującej kategorii – Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, zaprezentowanych zostanie 13 filmów, w tym produkcje m.in.: z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu, czy Japonii. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych naszą kinematografię reprezentować będzie współprodukowany przez Telewizję Polską film Władysława Pasikowskiego film „Kurier”, oparty na historii Jana Nowaka Jeziorańskiego.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zaprezentowane zostaną 23 produkcje. Zwycięzca otrzyma, wręczaną po raz drugi, nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ramach tej kategorii pokazane zostaną obrazy powstałe przy udziale TVP m.in.: „Draugen” w reżyserii Dagmary Drzazgi, „Dziś, jutro…wczoraj” autorstwa Krzysztofa Kadłubowskiego, „Opowieści Rodowiczów. Po kądzieli i po mieczu” zrealizowany przez Jolantę Kessler i Małgorzatę Rodowicz.

W Konkursie Filmów Polskich widzowie będą mogli zobaczyć aż 26 filmów. Najlepszy film zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem. W konkursie znalazły się produkcje i koprodukcje TVP m.in.: „Konspirator” wyreżyserowany przez Sławomira Koehlera, „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Sprawiedliwość” Mariusza Pilisa, „To był lipiec 1945” Waldemara Czechowskiego, „Tu jest Polska. Nie ma wolności bez solidarności” Krzysztofa Nowaka, „Zwyczajny kraj” autorstwa Tomasza Wolskiego oraz „Krwawy ślad” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej.

W ramach pokazów specjalnych zaprezentowany zostanie również obraz Marii Dłużewskiej pod tytułem „Zorza II nad Gdańskiem”.

Organizatorzy festiwalu organizują warsztaty scenariuszowe, reżyserskie oraz operatorskie z udziałem najlepszych przedstawicieli zawodu. Aby pokazać początkującym filmowcom, jak przejść z fazy pomysłu do realizacji filmu, prowadzone są warsztaty Pitching Forum, podczas których swoją wiedzą dzielą się z ich uczestnikami uznani producenci. To jedyne w Polsce Pitching Forum poświęcone projektom filmów dokumentalnych o szeroko pojętej tematyce historycznej.

W warsztatach oraz sesji pitchingowej weźmie udział 12 wyselekcjonowanych projektów. Przez trzy dni odbywać się będą warsztaty z zakresu montażu trailera i treningu pitchingu. Najciekawsze projekty zaprezentowane na sesji pitchingowej zostaną uhonorowane nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Telewizję Polską.

Projekty PITCHING FORUM 2020:

1. „VI Brygada Pani Komendant” – reż. Wojciech Królikowski, prod. TVP Katowice

2. „1953. Walko o nadzieję” – reż. Marek Jagielski, prod. ZPR Media

3. „30 Lat Wymówek” – reż. Armand Urbaniak, prod. Inborn Media i Tabla Film

4. „Człowiek, który uratował nam życie” – reż. Bogna Bender-Motyka, prod. KOKON Paweł Iwaniuk

5. „Dom Poety” – reż. Miron Wojdyło, prod. EVOLUTIONARY PICTURE Adrian Skwiercz

6. „I tak będę żył” – reż. Paulina Ibek, prod. TVP Kraków

7. „Jerzy Piotrowicz” – artysta niepokorny – reż. Jarosław Żarski, prod. FRESH STUDIO i Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej MASTERSHOT

8. „Piękno” – reż. Magdalena Pięta-Stritzke, prod. ENTERTAIN PICTURES

9. „Polski lot” – reż. Konrad Szołajski, prod. ZK STUDIO

10. „Sad Dziadka” – reż. Karol Starnawski, prod. ARKANA STUDIO

11. „U źródła” – reż. Dorota Kosierkiewicz, prod. TVP Kielce

12. „Zapomniani pionierzy kina” – reż. Stanisław Janicki, prod. KAS FILM Krzysztof Kasprzak

Ideą Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” jest chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, którzy chcą pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie. Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii, spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się, ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” odwiedza kilka pokoleń Polaków, a także goście z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z Europy środkowo-wschodniej oraz wydawcy książek obcojęzycznych o historii Polski. Wnoszą oni do dyskusji o naszych dziejach szerszy kontekst i świeże spojrzenie.

Oprócz pokazów filmowych, licznych konkursów, paneli dyskusyjnych, dopełnieniem festiwalu będą wystawy, prezentacje książek – jednocześnie odbywać się będzie nawet 6-7 różnych wydarzeń.

Telewizja Polska objęła to wydarzenie patronatem korporacyjnym. Na antenach TVP ukażą się relacje z najważniejszych wydarzeń z tego wyjątkowego Festiwalu.

Szczegółowe informacje: program, skład jury i tytuły filmów dostępne na stronie: www.festiwalnnw.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *