Radio

Majówka w radiowej Trójce. Audycje specjalne i nowa odsłona listy przebojów

Majówka z radiową Trójką to 3 x Lista Przebojów oraz 3 x Top Trójkowej Rozrywki. Renata Grochal zaprasza na specjalne audycje “Bez uników” 1 i 3 maja. Do tego wydanie 0 “Pierwszej Trójki – Listy Przebojów” 3 maja o godz. 19.00.

 

Pierwsze dni maja wypełnią rozmowy dotyczące 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, pamięć tamtych wydarzeń, rozmowy o Konstytucji 3 maja, a przede wszystkim pożegnanie i powitanie Listy Przebojów Trójki.

1 maja o godz. 9.00 gościem Renaty Grochal będzie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Na jego kadencję przypadło referendum dotyczące przystąpienia Polski do UE oraz sam akt akcesji. W specjalnym wydaniu “Bez uników” Renata Grochal, korzystając z archiwów Polskiego Radia, przywoła atmosferę tamtych wydarzeń. 3 maja zaprosimy na audycję “Unia dla kobiet – kobiety Unii”, gdzie Renata Grochal porozmawia z kobietami, które pracowały na rzecz integracji europejskiej lub pełniły ważne funkcje w strukturach UE.

Znakiem firmowym radiowej Trójki od dziesięcioleci jest rozrywka. Najwybitniejsze autorki i najwybitniejsi autorzy pisali dla stacji skecze, monologi, tworzyli piosenki i budowali archiwum rozrywki. W pierwszych dniach maja Trójka sięgnie do tych skarbów! Ze słynnego pokoju nr 16 przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7 wydobyto taśmy i płyty, a omówieniem ich kontekstu będą Joanna Kołaczkowska i Michał Nogaś, którzy wystąpią w roli przewodników po świecie “Topu Trójkowej Rozrywki”.

Majówka w radiowej Trójce. Żegnamy i witamy “Listę przebojów”

W majówkę Trójka zaprasza także na pożegnanie i…powitanie “Listy Przebojów”. Historia tej najważniejszej zakończyła się z hukiem na 1998 wydaniu. Aby przypomnieć, co wydarzyło się w Trójce wiosną 2020 roku, sięgamy (dzięki uprzejmości Radia 357) po reportaż Agnieszki Szwajgier “To nie jest historia o piosence”. Nie da się słuchać tej opowieści o wydarzeniach, których początkiem był debiut piosenki Kazika “Twój ból jest lepszy niż mój” na pierwszym miejscu LP3 bez emocji. Słuchaczki i słuchacze, pracownicy radia, pożegnania i komentarze nagrywane przez Agnieszkę na bieżąco, robią wrażenie mimo upływu czasu. “Unieważniono notowanie listy i w 10 dni nie było radia” – mówi jedna z bohaterek reportażu.

Co ciekawe, głosowanie na Listę numer 1999 toczyło się bez zakłóceń, jednak po odejściu z radia Marka Niedźwieckiego nigdy nie trafiło na antenę. Trójka chce je zaprezentować słuchaczkom i słuchaczom 1 maja, opowiadając historię notowania, którego nie było… Tę opowieść poprowadzi Mariusz Owczarek.

2 maja Trójka zaprasza na “The Best Of LP3” – największe przeboje, piosenki rekordzistki, fani i kronikarze Listy i ich święto. Gospodarzem tego dnia będzie Tomasz Żąda. – To będzie pożegnanie z “Listą przebojów Trójki”, której kontynuacja nie jest możliwa – nie mamy do tego prawa. Jej zakończenie jest częścią naszej trójkowej historii. Listy, która na antenie Trójki pojawiła się w roku 2022, kontynuować nie chcemy. Chcemy zacząć od początku! W piątek 3 maja o godzinie 19.00 z naszymi słuchaczkami i słuchaczami spotka się Piotr Metz. Znany dziennikarz muzyczny powraca do Trójki, by zbudować z nami Pierwszą Trójkę – Listę Przebojów – zapowiada Agnieszka Szydłowska, dyrektorka – redaktorka naczelna radiowej Trójki.

Autorski program Piotra Metza będzie listą przebojów, słuchacze nadal będą wskazywać swoje ulubione piosenki, ale formuła poszerzy się o spotkania z artystami, mini koncerty i wszystko to, czym zachwyca nas muzyczny świat. To będzie wydanie „0”, a tuż po nim uruchomione zostanie głosowanie na notowanie nr 1 – zapraszamy 10 maja.

foto, źródło. Radiowa Trójka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *