40. rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego na antenach TVP

W czterdziestą rocznicę śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Telewizja Polska przypomni sylwetkę Prymasa Polski, wielkiego przyjaciela Papieża Jana Pawła II.

 

TVP1 28 maja o godz. 21:30 zaprasza na film „Prymas. Trzy lata z Tysiąca” z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Scenariusz filmu został oparty m.in. na „Zapiskach więziennych” Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W sobotę, 29 maja o godz. 20:05 widzowie obejrzą widowisko „Testimonium Veritatis. 7 cnót według Papieża i Prymasa” – opowieść o przyjaźni Papieża Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego łącząca elementy muzyczne, filmowe i teatralne. W niedzielę, 30 maja o godz. 11:50 Jedynka zaprezentuje odcinek cyklu dokumentalnego „Pasterz – Prymas i Papież”, a w poniedziałek 31 maja, o godz. 22:25 przypomni główne przesłania wynikające z nauk Prymasa Polski na tle trudnych wydarzeń XX wieku, w filmie „Wyszyński. Wróg nr 1”. Dziś, 28 maja o godz. 17:05 TVP Historia zaprasza na „Świadectwo drogi – Stefan Kardynał Wyszyński”. To relacje osób duchownych i świeckich, które miały okazję znać, współpracować i towarzyszyć Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu w jego duszpasterskiej posłudze.

PRYMAS. TRZY LATA Z TYSIĄCA, TVP1, 28 maja, godz. 21:30

Na początku lat pięćdziesiątych komunistyczne władze PRL nasiliły politykę bezwzględnych represji wobec Kościoła Katolickiego w Polsce. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży oraz przeprowadzono konfiskatę znacznej części majątku Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawił się bezprawnemu postępowaniu władz. Ówczesny Prezes Rady Ministrów Bolesław Bierut postanowił wyeliminować politycznego przeciwnika i zdecydował odizolować duchowego przywódcę. W wielkiej tajemnicy Wyszyński został wywieziony z Warszawy i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Z więzienia w Rawiczu sprowadzony został także ksiądz Stanisław Skorodecki, skazany za naukę religii w szkole. Do Stoczka trafia również siostra Leonia. Ich zadaniem jest składanie relacji ze wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała, a czego UB nie jest w stanie podejrzeć lub podsłuchać…Reżyseria: Teresa Kotlarczyk. Obsada: Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Wakuliński, Grzegorz Sikora, Mariusz Benoit, Jerzy Trela, Henryk Talar, Mariusz Jakus, Joanna Orzeszkowa, Maciej Wojdyłła, Piotr Adamczyk, Andrzej Bogusz.

TESTIMONIUM VERITATIS. 7 CNÓT WEDŁUG PAPIEŻA I PRYMASA, TVP1, 29 maja, godz. 20:05

Opowieść o przyjaźni Papieża Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego zrealizowana w formie widowiska telewizyjnego łączącego elementy muzyczne, filmowe i teatralne. Filmowe inscenizacje przybliżające widzom chrześcijańską filozofię i idee jakie przyświecały głównym bohaterom opowieści Papieżowi Janowi Pawłowi II i Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przeplatane będą współczesnymi przebojami w wykonaniu gwiazd muzyki pop, które w tej konwencji zyskają nowe znaczenie i staną się komentarzem do akcji. W koncercie występują: Anna Wyszkoni, Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Kupicha, Mezo, Stanisław Karpiel Bułecka, Anna Rusowicz, Bartosz Szymoniak. Reżyseria: Konrad Smuga.

PASTERZ – PRYMAS I PAPIEŻ, TVP1, 30 maja, godz. 11:50

Opowieść o wielkiej przyjaźni Kardynała Stefan Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II. Jego słowa, skierowane do kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, obiegły cały świat. Ojciec Święty powiedział do niego: „Czcigodny i Umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piętrowej tego Papieża – Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem”. Reżyseria: Piotr Kot.

WYSZYŃSKI.WRÓG NR 1, TVP1, 31 maja, godz. 22:25

Niezależnie od poglądów politycznych, ze zdaniem Prymasa Wyszyńskiego liczyli się wszyscy. W pogrzebie uczestniczyło prawie pół miliona osób. Czy gdyby Prymas początkowo poparł strajki Solidarności w sierpniu 1980 roku, Polska wyglądałaby dzisiaj zupełnie inaczej? Autor filmu Jacek Piotr Tarasiuk stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie oraz przyjrzeć się życiu Prymasa i czasom, w jakich żył.

ŚWIADECTWO DROGI – STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI, TVP HISTORIA, 28 maja, godz. 17:05, 31 maja, godz. 09:00

Film dokumentalny zawierający relacje osób duchownych i świeckich, które miały okazję znać, współpracować i towarzyszyć Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu w jego duszpasterskiej posłudze. Znaleźli się wśród nich m.in.: Prymas Józef Glemp, który pracował w Sekretariacie Prymasa Polski; ks. Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich; siostrzenica prymasa – Danuta Sułek oraz osoby ściśle współpracujące z prymasem w Instytucie Pomocnic Maryi Jasnogórskiej. Relacje świadków ilustrowane są licznymi zdjęciami z prywatnych zbiorów Instytutu Prymasowskiego. Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *