Radio

550 osób posadziło ponad 10 hektarów Lasu Radia 357 (wideo)

W akcji “Posadź z nami las” słuchacze Radia 357 zbierali środki na posadzenie nowego lasu w miejscu, w którym został wycięty. Pierwotny plan zakładał, że będzie miał on powierzchnię 35 700 metrów kwadratowych (3,57 hektara). Ostateczny efekt akcji to aż trzykrotnie więcej. Słuchacze sfinansowali 106 450 metrów kwadratowych, czyli ponad 10 hektarów. Akcję sadzenia wspierały: firma Treeco oraz Fundacja PVE Dobra Energia. Partnerami akcji byli: kanał Nauka. To Lubię oraz fundacja Las Na Zawsze.Ambasadorem akcji był dr Tomasz Rożek.

 

Chętnych do udziału w sadzeniu więcej niż miejsc

Pierwsze sadzenie zostało zorganizowane jesienią ubiegłego roku. Trzy kolejne na wiosnę. Ufundowany przez społeczność Radia 357 las rośnie już we wszystkich 4 lokalizacjach.

– Posadź z nami las – takie hasło rzuciliśmy pod koniec września ubiegłego roku. Odzew – co w przypadku Społeczności Radia 357 nie powinno dziwić – przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. 5 października okazało się, że zamiast zaplanowanej powierzchni 3,57 hektara posadzimy aż 3 razy więcej. Słuchacze nie tylko ufundowali, ale bardzo licznie włączyli się też osobiście w sadzenie drzew. Miejsca podczas sadzenia rozchodziły się błyskawicznie, a chętnych było znacznie więcej niż mogliśmy przygotować szpadli mówi Anna Markowicz, koordynująca akcję sadzenia Lasu Radia 357.

Łącznie w sadzeniu wzięło udział 550 osób wyłonionych w konkursie. Posadzonych zostało ponad 15 tysięcy sadzonek 21 różnych gatunków drzew i krzewów – wśród nich m.in. buk pospolity, dąb bezszypułkowy, grab, jesion wyniosły, grusza czy śliwa.

– Jeszcze w październiku pierwotnie zaplanowane 3,57 hektara zalesiliśmy w Suchowoli, geograficznym środku Europy. Zimą poszukiwaliśmy nowych lokalizacji. Udało się pozyskać potrzebne dodatkowe 7 hektarów w 3 różnych miejscach. I tam pojawiliśmy się w kwietniu. Trzy wiosenne sadzenia już za nami. Tym samym cała powierzchnia lasu, a właściwie aż czterech lasów jest już obsadzona dodaje Anna Markowicz.

Spotkania po latach i holowanie autokaru

Las Radia 357 rośnie łącznie w czterech różnych lokalizacjach: Suchwoli (woj. podlaskie), Szamocinie (woj. wielkopolskie), Durągu (woj. warmińsko-mazurskie) i Chlebiotkach (woj. podlaskie).

Wraz ze słuchaczami Las Radia 357 sadzili dziennikarze Radia 357 – wśród nich Adam Zbyryt, Krystian Hanke, Marcin Łukawski, Iza Woźniak, Roma Leszczyńska, Halina Wachowicz, Kamil Paczek, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Beata Kwiatkowska, Marcin Klimkowski i Olga Mickiewicz.

– Las Radia 357 sadzili Słuchacze z całej Polski, a nawet zagranicy i ani odległość, ani często dość niekorzystna pogoda zupełnie nie miały dla nich znaczenia. Sadzenie to także sztafeta pokoleń – najmłodszy uczestnik miał 3 lata, najstarszy ma już prawnuczki. Przydarzyło się oczywiście również wiele niesamowitych historii. Jeden ze słuchaczy zasadził w Szamocinie 50 drzew z okazji swoich 50. urodzin. A gdy zmęczeni wsiedliśmy do autokaru po skończonej pracy, okazało się, że deszcz zamienił ziemię w błoto i… ugrzęźliśmy. Ratowali nas lokalni mieszkańcy. W Durągu po dwudziestu latach spotkali się dwaj przyjaciele ze studiów, a do Chlebiotek przyjechała Pani Magda, która możliwość sadzenia wylicytowała w grudniowych licytacjach świątecznych Radia 357 opowiada Anna Markowicz.

Wsparcie fundacji i partnerów

Merytoryczne wsparcie akcji zapewniła Fundacja Las Na Zawsze – ich działania objęły poszukiwanie ziemi, badania gleby, zakup sadzonek, szkolenia dla Słuchaczy i koordynowanie prac sadzenia na miejscu.

W wiosennym sadzeniu do pomocy włączyłą się firma Treeco zapewniając rękawice, catering, dojazd. W organizacji akcji sadzenia lasu Radio 357 wspierała także Fundacja PVE Dobra Energia.

– To świetny przykład na to jak działa nasza społeczność. Grudzień, na aukcji Pana Kuby czapeczki od czołowych kierowców Formuły I. Dzwoni pan Adnan i w morderczym finale kupuje je za 200 tysięcy złotych. Po czym – poza jedną – oddaje wszystkie czapeczki swojemu “konkurentowi”, który zaoferował niewiele mniej. Od tamtej pory pan Adnan jest świetnie znany naszym słuchaczom, a teraz fundacja PVE Dobra Energia, założona przez jego rodzinę i przyjaciół, pomogła nam zorganizować i pokryć niemałe koszty całej akcji sadzenia. Takich mamy Patronówdodaje Julia Kohman, zarządzająca w Radiu 357 sprzedażą i marketingiem.

– Okazało się zresztą, że to nie koniec tej niezwykłej historii. W pamiętnej licytacji o czapeczki z teamów F1 z panem Adnanem walczył pan Marcin – prywatnie właściciel firmy Treeco. I wiosną z impetem dołączył do leśnej ekipy, bardzo pomagając nam organizacyjnie. W jednej akcji spotkali się więc uczestnicy najbardziej emocjonującego finału licytacji Kuby Strzyczkowskiego jaki pamiętamy. Nigdy byśmy nie wymyślili takiego scenariuszadodaje Anna Markowicz.

Przybywał hektar lasu dziennie

Akcja Radia 357 została zorganizowana w rocznicę otwarcia zbiórki na start rozgłośni w dniu 5 października 2020 roku. Wtedy społeczność słuchaczy w krótkim czasie zgromadziła środki umożliwiające uruchomienie projektu. – Wspólnie pokazaliśmy wtedy jak ogromna jest siła społeczności. Dwa lata temu chodziło o radio. Szukaliśmy pomysłu jak nawiązać do tamtych chwil, ale bez przesadnego zajmowania się wyłącznie sobą. Chcieliśmy skupić siłę społeczności znowu na czymś, z czego skorzysta więcej osób. Tak pojawił się pomysł na zasadzenie 3,57 hektara lasu w miejscu, z którego wcześniej został wycięty. Ale Społeczność Radia 357 zdecydowała, że chce posadzić trzy razy więcej lasutłumaczy Paweł Sołtys kierujący pracami zarządu Radia 357.

13 tysięcy osób ufundowało 106 450 metrów kwadratowych lasu

Ostatecznie w ciągu 10 dni poprzez stronę las.Radio357.pl słuchacze sfinanowali aż 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Dwie osoby sfinansowały obszar o wielkości 357 metrów kwadratowych. – Nie spodziewaliśmy się aż takiej skali odzewu i zaangażowania. Cieszy nas też bardzo, że wiele osób dzięki tej akcji poznało Radio 357 i może zaprzyjaźni się z nami na dłużej. To dzięki finansowemu wsparciu naszej społeczności możemy robić takie akcje, docierać do nowych słuchaczy i rozwijać dobre, niezależne radio internetowe mówi Paweł Sołtys.

Tomasz Rożek ambasadorem, pomagają fundacje

Ambasadorem akcji był dr Tomasz Rożek. Dr Rożka można słuchać w Radiu 357 w stałym cyklu “Pytania z księżyca”, w którym odpowiada na pytania słuchaczy. Akcja powstała w partnerstwie z fundacją Nauka. To Lubię. Partnerem merytorycznym akcji była fundacja Las Na Zawsze.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *