Zapowiedzi TV

Andrzeja Fidyka: Sugoratki kwitnący biznes Indii na TLC

Telewizja TLC specjalnie dla swoich widzów przygotowała serię poruszających filmów o kobietach na całym świecie. Doborem dokumentów zajął się sam Andrzej Fidyk – wybitny polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Jego pierwszą propozycja, którą widzowie TLC zobaczą już 25 maja to „Surogatki – kwitnący biznes Indii”.
 
Wizyta w klinice, sztuczne zapłodnienie, ciąża, poród i… sowite wynagrodzenie. Tak w kilku krokach wygląda intratny biznes w Indiach. Hinduski coraz częściej decydują się „wynająć” swoje ciało na potrzeby urodzenia dziecka. Dlaczego to robią, kto jest ich klientem i jak przebiega cała transakcja?
Odkąd władze Indii zalegalizowały macierzyństwo zastępcze, biznes związany z surogatkami rozkwitł na dobre. Kliniki ginekologiczne wyrosły jak grzyby po deszczu, oferując bezdzietnym parom możliwość posiadania potomstwa. Z drugiej strony Hinduski otrzymały szansę zarobienia sporych pieniędzy, w zamian za urodzenie dziecka. Kobiety zaczęły być traktowane zadaniowo. Mają do wykonania konkretną pracę, za co zostają wynagrodzone.
„Surogatki kwitnący biznes Indii” to poruszający dokument, którego autorzy zajrzeli z kamerą w miejsca, o jakich nie moglibyśmy mieć nawet pojęcia. Pokazuje od kuchni przebieg całej transakcji – sprzedaży i kupna ciała kobiety na potrzeby urodzenia cudzego dziecka. Prezentuje sylwetki matek zastępczych, ich życie i problemy. Dla wielu z nich to możliwość wyjścia z biedy i podniesienie statusu społecznego. Za donoszenie ciąży są w stanie zainkasować nawet 8 tys. dolarów. Jedną z bohaterek jest Nayana Patel – bardzo dobrze znana w środowisku ginekolog, a jednocześnie założycielka pierwszej kliniki dla surogatek. Przyjeżdżają do niej pary z całego świata chcąc zapłacić miejscowej kobiecie, by ta urodziła im dziecko. Mimo wielu słów krytyki i pytań o kwestie etyczne lekarka nie zaprzestała pracy. Oferuje pomoc kobietom od momentu implementacji zarodka, aż po rozwiązanie. Dba o ich komfort, właściwe odżywanie, a personel szpitala zawsze jest do dyspozycji kobiet, gdy tylko tego potrzebują. Jednak nie każda Hinduska ma tyle szczęścia. Sporo z nich traktowanych jest jak pracownicy fabryki, gdzie liczy się efekt końcowy…
Kolejne dokumenty wybrane przez Andrzeja Fidyka to: „Zgwałcona Miss Świata” oraz „Dziewczyna, która pokonała śmierć”. Widzowie będą mogli oglądać je na antenie TLC w czwartki – 1 i 8 czerwca o godzinie 21:30. O swoim wyborze Andrzej Fidyk mówi tak:
 „Na świecie istnieje bardzo dużo filmów dokumentalnych, które odnoszą sukcesy na festiwalach lub są przyjemne w oglądaniu dla szerokiej publiczności. Jednak tym drugim często brakuje walorów artystycznych. Dlatego dobierając dokumenty do pasma emitowanego w telewizji TLC kierowałem się kilkoma kryteriami. Moim celem było znalezienie takich filmów, które będą atrakcyjne dla widza, ważne oraz mądre, a przede wszystkim bardzo dobrze zrealizowane pod kątem artystycznym. Nie było to łatwe zadanie, ale myślę, że się udało. Co najważniejsze wszystkie tytuły, nie tylko będą oddziaływać na umysł odbiorcy, ale także mocno na jego emocje.”
Zapraszamy do oglądania dokumentów wybranych przez Andrzeja Fidyka specjalnie dla telewizji TLC. W czwartki, od 25 maja o godzinie 21:30.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *