ASUS Republic of Gamers prezentuje laptopa gamingowego klasy premium – Strix SCAR 17 (wideo)

ASUS Republic of Gamers (ROG) zaprezentowało nową wersję gamingowego laptopa Strix SCAR 17 wyposażonego w ultraszybki ekran o parametrach 300 Hz / 3 ms oraz kartę graficzną NVIDIA® GeForce RTX™ 2080 SUPER, która oferuje topową wydajność przetwarzania grafiki do profesjonalnych rozgrywek esportowych.

 

 

 

 

 

Szybkość i dynamika to kluczowe parametry w świecie turniejów esportowych, w których o zwycięstwie lub porażce decydują milisekundy. Stałe odnoszenie sukcesów na najwyższym poziomie wymaga użycia maszyny gamingowej, która dotrzyma kroku akcji. Laptop Strix SCAR 17 jest po brzegi napakowany wydajnymi komponentami, dzięki czemu na 17,3-calowym ekranie zawsze możemy cieszyć superpłynną rozgrywką.

Niezrównane osiągi graficzne

W najwyższej klasie rozgrywek każdy atut jest na wagę złota. Ekrany charakteryzujące się wysoką częstotliwością odświeżania wymagają zastosowania GPU, który gwarantuje wysoką liczbę wyświetlanych klatek animacji na sekundę. Dlatego zespół ROG stworzył specjalną wersję laptopa Strix SCAR 17 wyposażoną w kartę graficzną RTX 2080 SUPER. Udoskonalony układ chłodzenia pozwala technologii ROG Boost na podkręcenie tej topowej karty graficznej do częstotliwości taktowania zegara sięgających 1560 MHz przy pełnych 150 W w trybie Turbo.

Najnowsza seria procesorów graficznych GeForce RTX opiera się na rewolucyjnej architekturze Turing™. Jej wydajne połączenie rdzeni CUDA, RT oraz Tensor zapewnia funkcje programowalnego cieniowania, ray tracingu w czasie rzeczywistym oraz sztucznej inteligencji. Taka mieszanka pozwala na uzyskanie niesamowitego oświetlenia, odblasków i innych efektów świetlnych, dzięki czemu gry wyglądają jeszcze lepiej i bardziej realistycznie.

Ultraszybki ekran 300 Hz

Chociaż liczba klatek animacji wytwarzanych w każdej sekundzie jest uzależniona od karty graficznej, to od parametrów wyświetlacza zależy, ile z tych klatek będzie widocznych. Od początków swojego istnienia ROG przoduje w branży ekranów o wysokiej częstotliwości odświeżania i w 2016 roku przełamała barierę 60 Hz, oferując pierwszy laptop gamingowy z wyświetlaczem 120 Hz. Firma ROG jako pierwsza w branży użyła matrycy 144 Hz, a ponadto wyznaczyła nowe standardy w zakresie czasu reakcji. Następnie po raz kolejny podniosła poprzeczkę, włączając do swojej oferty ekran o częstotliwości odświeżania 240 Hz, który był również stosowany w najszybszych wówczas monitorach desktopowych.

Firma ROG jako pierwsza na świecie włączyła w zeszłym roku do swojego asortymentu laptopy gamingowe o częstotliwości odświeżania 300 Hz i otrzymała Innovation Award na targach CES 2020 za laptopa ROG Strix SCAR III. Nowy ROG Strix SCAR 17 osiąga te same prędkości. Przy 300 Hz można płynniej namierzać rywali w dynamicznych rozgrywkach. Możliwość oglądania większej liczny klatek animacji przy krótszych odstępach pomiędzy nimi ewentualnie zapewni graczom tę liczoną w milisekundach przewagę, której potrzebują do zwyciężania w turniejach.

Szybki czas reakcji 3 ms „od szarego do szarego” minimalizuje efekt „motion blur” (rozmycia obrazu w ruchu) dla precyzyjnego namierzania celów. 17,3-calowy wyświetlacz jest ponadto otoczony smukłymi ramkami, dzięki czemu wydaje się większy i zapewnia użytkownikowi głębszą immersję. Stosunek wielkości ekranu do obudowy wynoszący 81,5% został osiągnięty zachowując jednocześnie zaskakująco kompaktowe wymiary urządzenia.

Moc najnowszej generacji

Gracze często korzystają ze swoich urządzeń do streamowania, tworzenia treści, programowania i innych zastosowań. Dysponując w maksymalnej wersji najnowszym procesorem Intel Core i9-10980-HK 10. generacji, laptop ROG Strix SCAR 17 realizuje wszelkie zadania z niezwykłą szybkością. Ten wydajny ośmiordzeniowy procesor osiąga częstotliwości taktowania rzędu nawet 5,3 GHz na pojedynczym rdzeniu, wykorzystując maksymalnie 16 równolegle pracujących wątków do błyskawicznego wykonywania zadań mocno obciążających system.

W parze z maksymalnie 32 GB dwukanałowej pamięci typu DDR4-3200 procesor ten zapewnia użytkownikowi dużą wydajność i ogromne możliwości pracy wielozadaniowej. Strix SCAR 17 jest wyposażony w wysokowydajną pamięć RAM, pracującą z wyższymi prędkościami niż standardowe, dodatkowo zwiększając responsywność procesora 10. generacji.

Możliwość wymiany dysków

Dwa dyski SSD typu NVM Express® (NVMe®) pracujące w macierzy RAID 0 minimalizują czasy ładowania. Szybki dostęp do danych sprawia, że cały system jest wysoce responsywny w interakcji. Miejsce na trzeci dysk SSD ułatwia dodanie kolejnych terabajtów do swojej całkowitej pojemności dyskowej.

W laptopie ROG Strix SCAR 17 uproszczono proces dodawania modułów pamięci i dysków dzięki zastosowaniu konstrukcji „easy-upgrade”, w której gniazda SO-DIMM i M.2 są umieszczone za dolnym panelem. Jest on przymocowany za pomocą standardowych śrub krzyżakowych, a specjalna śruba typu „pop-open” odpycha dolny róg od obudowy, ułatwiając zdjęcie panelu. Otaczające haki przytrzymujące krawędzie są mniejsze i mocniejsze, a użytkownicy mogą podnosić panel bez ryzyka uszkodzenia obudowy.

Chłodzenie wspomagane ciekłym metalem

ROG Strix SCAR 17 jest wyposażony w wyjątkowe funkcje chłodzenia, które umożliwiają uzyskanie szczytowej mocy high-endowej karty graficznej GeForce RTX 2080 SUPER. W porównaniu do rodziny Strix ten wariant został wyposażony w cztery radiatory zamiast trzech, co przekłada się na 284 żebra radiatorowe i zwiększa łączną powierzchnię rozpraszania ciepła do 178 125 mm2. Ponadto obudowa została podwyższona o 1,4 mm, aby pomieścić rozbudowany moduł chłodzenia.

Pozostałe elementy zwiększające wydajność chłodzenia są w laptopie Strix SCAR 17 takie same, jak zastosowane w innych modelach Strix, a w niektórych przypadkach również we wszystkich laptopach marki ROG. Procesory wszystkich laptopów gamingowych ROG z CPU 10. generacji Intel Core są pokryte niekonwencjonalnym środkiem termoprzewodzącym z ciekłego metalu. Środek ten wyjątkowo efektywnie odprowadza energię cieplną od CPU do radiatora, ale charakteryzuje się przewodnością elektryczną i większą płynnością niż standardowa pasta termoprzewodząca. Nakładanie ciekłego metalu jest bardzo precyzyjnym procesem, który z reguły jest wykonywany ręcznie w celu uniknięcia styczności tego środka z innymi komponentami. Taka metoda oczywiście nie nadaje się do masowej produkcji, dlatego firma ROG wykorzystuje dostosowane urządzenia, które zautomatyzowały proces nakładania środka i gwarantują mechaniczną precyzję.

obciążeniu układu chłodzenia. Mniejszy wysiłek chłodzenia pozwala utrzymać emisję hałasu na poziomie poniżej 50 dB w trybie Turbo, co z kolei umożliwia znaczne obciążenie laptopa przy zredukowanym szumie wentylatorów.

Dwa wbudowane wentylatory typu n-Blade zostały stworzone z myślą o przemieszczaniu większej ilości powietrza. Są one wykonane ze specjalnego ciekłokrystalicznego polimeru, co gwarantuje, że każdy wentylator pomieści 83 ultrasmukłych łopatek charakteryzujących się wysoką wytrzymałością podczas pracy z dużymi prędkościami obrotowymi.

 

 

Powiększony rozpraszacz ciepła oraz maksymalnie sześć rurek cieplnych absorbują i rozprowadzają energię termiczną od chipów CPU, GPU oraz zasilającego je układu VRM. Każdy radiator jest wyposażony w ultrasmukłe żebra o grubości 0,1 mm, które zwiększają powierzchnię rozpraszania ciepła, jednocześnie zmniejszając opór powietrza. Samooczyszczający się moduł chłodzenia pomaga zachować długoterminową stabilność systemu poprzez zapobieganie gromadzeniu się zanieczyszczeń na komponentach, takich jak łopatki wentylatorów i żebra radiatorów. Tunele przeciwpyłowe wyłapują wszystkie cząstki zanieczyszczeń dostające się do wnętrza i wydalają je na zewnątrz, zapobiegając gromadzeniu się brudu w miarę upływu czasu.

Ciepło wydzielane przez komponenty wewnętrzne czasem może zmniejszyć komfort korzystania z klawiatury, szczególnie podczas długich sesji gamingowych. Konstrukcja ROG CoolZone razem ze strategicznie rozmieszczonymi otworami wentylacyjnymi wokół klawiszy WASD zwiększa cyrkulację powietrza w tej strefie, redukując temperaturę powierzchni o nawet 14% w porównaniu do rozwiązań konkurencji.

Wymagania w zakresie chłodzenia i wydajności mogą być różne w zależności od wykonywanego zadania, dlatego zespół ROG dodał kilka trybów dostosowanych do różnych potrzeb. Tryb Silent minimalizuje emisję hałasu podczas codziennych zastosowań. Tryb Balanced doskonale nadaje się do rozgrywki, zapewniając wystarczającą moc do gry przy wysokich wartościach FPS, ale bez przeciążania wentylatorów. W trybie Turbo natomiast można osiągnąć jeszcze wyższą moc i szybkość do płynnej rozgrywki, proporcjonalnie jednak rośnie emisja hałasu. Za pomocą wygodnych skrótów klawiszowych można w razie potrzeby natychmiastowo przełączać pomiędzy trybami. Użytkownicy mogą również tworzyć spersonalizowane profile trybów pracy w oprogramowaniu ROG Armoury Crate, które automatycznie przełączą się w zależności od aktualnie uruchomionej aplikacji.

Nawet przyciągająca uwagę struktura konstrukcji laptopa Strix SCAR 17 została opracowana z myślą o ulepszeniu chłodzenia. Laptop Strix SCAR 17 jest inspirowany koncepcjami powstałymi podczas współpracy z BMW Designworks Group i dysponuje wyjątkowymi rozwiązaniami, które nie tylko są atrakcyjnie wizualnie, ale również ulepszają cyrkulację powietrza. Trapezowe wycięcie pod ekranem zapewnia nieograniczony przepływ powietrza, kiedy pokrywa laptopa jest podniesiona. Zawiasy nożycowe przytrzymujące pokrywę są skierowane do przodu, co udostępnia dodatkową przestrzeń z tyłu obudowy laptopa Strix SCAR 17 na silnie wentylowaną „3D Flow Zone”, gdzie setki precyzyjnie rozmieszczonych otworów perforacyjnych ulepszają cyrkulację powietrza.

Zaawansowane możliwości personalizacji

W laptopie ROG Strix SCAR 17 zastosowano nowe rozwiązanie ROG Keystone II, które stanowi udoskonalenie technologii Keystone wprowadzonej w zeszłorocznym modelu ROG Strix SCAR III.

Keystone II pozwala użytkownikom przypisywać szybkie polecenia i inne funkcje do fizycznego klucza obsługującego technologię NFC, który jest dokowany z boku obudowy.

Wkładając klucz Keystone, można ustawić określony tryb operacyjny, otworzyć bibliotekę gier Armoury Crate, albo uruchomić wybraną aplikację lub grę. Poprzez wyjęcie klucza można natychmiastowo aktywować tryb „stealth”, w którym minimalizowane są wszystkie okna aplikacji, wyciszany dźwięk, albo użytkownik jest wylogowywany z systemu Windows. Funkcja profilu w chmurze przywraca spersonalizowane preferencje przypisane do ROG ID użytkownika, dzięki czemu w kompatybilnych urządzeniach cieszy się on bardziej instynktowną obsługą. Klucze Keystone II mogą być nawet używane do odblokowania ukrytej partycji dyskowej „Shadow Drive” do dyskretnego przechowywania plików. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia przy tym funkcja szyfrowania w systemach Windows 10 Pro.

Imponujące oświetlenie RGB

Akcenty świetlne Aura Sync dodają do estetyki laptopa ROG Strix SCAR 17 nieco blysku w kolorach RGB. Okalający pasek świetlny lśni pod przednią i bocznymi krawędziami obudowy, uzupełniając podświetlone logo ROG umieszczone na pokrywie. Użytkownicy mogą skoordynować kolory i efekty z urządzeniami z całego ekosystemu Aura Sync, aby stworzyć idealny nastrój.

Oprogramowanie ROG Aura Creator oferuje bardziej zaawansowane opcje, w tym dostosowanie podświetlenia każdego klawisza z osobna oraz możliwości tworzenia rozbudowanych efektów. Wykorzystanie podświetlenia klawiszy do zaakcentowania kluczowych poleceń i skrótów klawiaturowych może ogromnie ułatwić rozgrywkę, strumieniowanie oraz codzienną pracę. Profile oferują w tym zakresie jeszcze większe możliwości, automatycznie ustawiając schemat podświetlenia, jaki użytkownik preferuje do danego zadania.

Klawiatura szyta na miarę graczy

Przestronny układ w stylu desktopowym zwiększa komfort podczas codziennego użytkowania. Miękka w dotyku powłoka pokrywa oparcie na ręce, minimalizując tworzenie się smug i odcisków palców, pomagając jednocześnie zachować czysty wygląd laptopa przez cały dzień. Cienka warstwa powłoki o wyczuwalnej strukturze sprawia, że długie sesje rozgrywki są bardziej komfortowe.

Dzięki zintegrowaniu specjalnych klawiszy skrótów użytkownicy mają w bezpośrednim zasięgu regulację głośności i przycisk wyciszania mikrofonu, dlatego mogą szybko zmienić ustawienia bez utraty koncentracji na akcji gry. Technologia Overstroke podwyższa punkt aktywacji przełączników znajdujących się pod klawiszami, gwarantując większą szybkość reakcji w trakcie rozgrywki. Dzięki zastosowaniu technologii Full N-Key jednoczesne naciśnięcia kilku klawiszy jest rejestrowane z wysoką dokładnością. Dodatkowo każda klawiatura została zbudowana pod kątem długiej żywotności, a trwałość przełączników jest oceniana na 20 milionów naciśnięć.

Mobilna moc

Korzystając z laptopa ROG Strix SCAR 17 użytkownicy mogą grać z prędkościami zarezerwowanymi dla LAN, przy użyciu ultraszybkiej karty Intel Wi-Fi 6 (Gig+) w sieciach kompatybilnych z tym standardem. Ta najnowsza technologia Wi-Fi, znana również jako 802.11ax, oferuje większą szybkość i wydajność, a ponadto lepsze połączenia w zatłoczonych sieciach. Ponadto redukuje latencję, co przekłada się na mniej opóźnień w rozgrywkach wieloosobowych i czacie głosowym.

Aby laptop Strix SCAR 17 stale korzystał z najmocniejszego dostępnego sygnału, zainstalowana w nim karta Wi-Fi 6 jest dodatkowo wspomagana technologią ROG RangeBoost. Moc sygnału Wi-Fi może być zróżnicowana w zależności od lokalizacji. Ściany, meble i inne przeszkody często mogą blokować połączenia. RangeBoost ocenia siłę sygnału odbieranego przez cztery wewnętrzne anteny, a następnie inteligentnie wybiera najlepszą parę w danym momencie. Ten zestaw wieloantenowy pozwala zwiększyć zasięg o nawet 30%, jednocześnie ulepszając stabilność sygnału i redukując martwe strefy.

W przypadku przewodowego dostępu do sieci zintegrowane gniazdo Ethernet klasy gigabitowej umieszczone z tyłu zapewnia najniższą możliwą latencję. Dodatkowe gniazda z tyłu umożliwiają podłączenie całej gamy urządzeń peryferyjnych przy minimalnym bałaganie kabli. Gniazdo USB 3.2 Type-C™ (USB-C™) oferuje superszybkie transfery danych z prędkością Gen 2. Dzięki kompatybilności tego złącza z technologią DisplayPort 1.4 użytkownicy mogą podłączać zewnętrzne monitory G-SYNC® dla ultrapłynnej rozgrywki. Gracze mogą cieszyć się akcją na dużym ekranie, korzystając z gniazda HDMI 2.0b, a także oglądać filmy i grać na monitorze o rozdzielczości 4K UHD lub telewizorze pracującym z maks. częstotliwością odświeżania 60 Hz. Gniazdo USB 3.2 Gen 1 Type-A umieszczone z tyłu idealnie nadaje się do podłączenia myszy gamingowej, a w dwa dodatkowe gniazda zapewniają możliwość podłączenia kolejnych urządzeń peryferyjnych.

Gniazdo audio 3,5 mm typu combo umożliwia użytkownikom podłączenie swojego ulubionego zestawu słuchawkowego dla uzyskania czystego i wyjątkowo immersyjnego dźwięku. Głośniki skierowane na boki są napędzane technologią inteligentnego wzmacniacza. Monitoruje ona wyjściowy sygnał dźwiękowy i reguluje parametry w czasie rzeczywistym, utrzymując głośniki w ramach limitów w zakresie temperatury i wartości progowych, co z kolei zapobiega uszkodzeniu ich stożków. Uzyskiwany w ten sposób dźwięk charakteryzuje się mniejszą dystorsją, szerszym zakresem tonalnym, mocniejszymi basami oraz znacznie wyższym potencjalnym sygnałem wyjściowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *