Branża IT wychodzi na prostą

Po kilku ostatnich chudych latach dla krajowej branży IT nadchodzi okres dobrej koniunktury. Rośnie liczba zamówień publicznych, a także zaufanie do firm wskutek kończących się dla nich pozytywnie postępowań kontrolnych. Widać to na przykładzie Spółki NTT System. Producent i dystrybutor już w 2018 r. zwiększył 2,5-krotnie zysk. Dzięki dużym wzrostom sprzedaży sprzętu gamingowego i realizacji przetargów Spółka utrzymuje wzrosty wyników również w tym roku.

 

 

W pierwszym kwartale 2019 r. Grupa Kapitałowa wygenerowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 1,7 mln zł, co w porównaniu do 0,7 mln zł w analogicznym okresie zeszłego roku oznacza wzrost o 142 proc. mówi Krzysztof Porębski, dyrektor finansowy NTT System S.A.

Nieco bardziej, bo o 150 proc. zwiększony został zysk netto – 1,446 mln zł wobec 0,579 mln zł. Warto zwrócić uwagę, że wyniki te zostały uzyskane przy wzroście przychodów o 46 proc. (96,9 mln zł; rok wcześniej – 66,3 mln zł). Oznacza to, że w NTT System S.A. rośnie sprzedaż produktów własnych, wysokomarżowych. Potwierdza to struktura przychodów z I kw. 2019 r. z poszczególnych grup produktowych. W opisanym okresie sprzedaż produktów własnej produkcji i przetworzonych wzrosła ponad dwukrotnie: z 8,067 mln w 2018 r. do 17,106 mln zł w 2019 r. W podobnej skali zwiększyła się dystrybucja podzespołów, akcesoriów, peryferii i elektroniki użytkowej – z 28,269 mln do 55,812 mln zł.

W NTT System S.A. już od kilku lat stale rośnie oferta akcesoriów i komputerów gamingowych, w tym desktopów i notebooków marki własnej Hiro, zaś w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na tradycyjny sprzęt komputerowy, jaki jest przedmiotem przetargów.

W segmencie sprzedaży do biznesu i sektora publicznego dostrzegamy ożywienie. Ogłaszanych jest coraz więcej przetargów, spływa więcej zapytań ofertowych – powiedział Tadeusz Kurek, prezes NTT System S.A. – Zawarte w 2019 r. przez NTT Technology Sp. z o. o. umowy z Komendantem Głównym Policji na dostawy m.in. komputerów produkcji NTT System S.A. przynoszą już przychody  i wierzymy, że umowa ramowa pozwoli nam na wygrywanie w przyszłości dalszych zamówień klienta, a referencje pozyskane przy realizacji umów pozwolą na zdobycie nowych odbiorców.

Grupa Kapitałowa NTT System S.A. spodziewa się dalszych wzrostów przychodów i zysków nie tylko ze sprzedaży komputerów produkcji własnej i dostawców zagranicznych (Lenovo, HP) oraz unikatowej serii serwerów NTT HPC.  W szerokim portfolio firmy znajdują się też rozwiązania z zakresu Smart Home, czy akcesoria komputerowe. W tym roku NTT System S.A. podpisało też umowy dystrybucyjne z producentami telefonów komórkowych Oppo oraz OnePlus. Zdaniem prezesa Spółki wzrostów należy się spodziewać również dlatego, że wzrosło zaufanie do NTT System.

Mamy nadzieję, że zakończone w NTT System S.A. postępowania kontrolne, potwierdzające poprawność rozliczeń podatkowych wpłyną pozytywnie na decyzje instytucji finansowych i spowodują, iż będą one podchodzić bardziej indywidualnie do poszczególnych spraw, a nie oceniać je jedynie na podstawie ogólnego ryzyka w branży. Dostrzegamy powoli wprowadzane w tym zakresie zmiany, których efekt widać także w naszych wynikach za I kwartał 2019 r. powiedział Tadeusz Kurek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *