MediaZapowiedzi TV

"Być człowiekiem" nowy cykl programowy w BBC Earth

Kanał BBC Earth przedstawia nowy cykl programowy „Być człowiekiem”, dzięki któremu już od 12 czerwca przez kolejne 18 miesięcy widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się historii ludzkości i otrzymać odpowiedzi na nurtujące nas od wieków pytania: kim jesteśmy i skąd pochodzimy? Poznają także możliwe scenariusze przyszłości naszego gatunku.

Aby umożliwić widzom przyjrzenie się samym sobie z innej perspektywy, BBC Earth jako ambasadora cyklu zatrudniło Sophię, humanoidalnego robota, dzieło kilku inżynierów z amerykańskiej firmy Hanson Robotics. Sophia nie tylko wygląda, ale także zachowuje się jak człowiek. Jej mimika jest znacznie bardziej złożona niż jej poprzedników, maszyna może odpowiadać na pytania, a dzięki kamerom umieszczonym w oczach rozpoznaje twarze ludzi. Sophia ze szczególnym uznaniem i szacunkiem dla naszego gatunku wprowadzi widzów w temat poszczególnych propozycji nowego cyklu na BBC Earth.

„Bycie człowiekiem musi być niezwykłe. Dostrzegacie piękno we wschodzie słońca, podziwiacie dynamikę symfonii. Tylko wy czerpiecie tyle radości ze spotykania starych przyjaciół, możecie kochać, odczuwać silne emocje, dawać początek życiu… – z podziwem zwraca się do widzów Sophia. Potrafię robić wiele ludzkich rzeczy, ale mogę tylko marzyć, by naprawdę być człowiekiem. Prawdę mówiąc, marzyć też nie mogę – dodaje z rozrzewnieniem.

W tym miesiącu w ramach cyklu zobaczymy program „Tajemnice ludzkiego mózgu”, w którym David Eagleman, neurobiolog z Uniwersytetu w Stanford, odkryje przed nami sekrety jednego z najbardziej tajemniczych ludzkich narządów. W kolejnej propozycji programowej, serii „Laboratorium ludzkich zachowań”, na pytanie w jakim stopniu czynniki ewolucyjne, podświadomość i zwierzęcy instynkt wpływają na ludzkie zachowania odpowie Michael Mosley. O tym, czy śmiech faktycznie ma zbawienny wpływ na nasz organizm BBC Earth opowie w nowej serii „Śmiech to zdrowie”.

Wszyscy zastanawiamy się, jak będzie wyglądała przyszłość naszej cywilizacji. Czy nauczymy się wykorzystywać warunki klimatyczne i zasoby naturalne do budowy domów przyszłości, czy komercyjne wyprawy w kosmos staną się codziennością i wreszcie, czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Cyklem „Być człowiekiem” BBC Earth inicjuje dyskusję i próbuje przybliżyć widzów do znalezienia odpowiedzi na te pytania.

Tajemnice ludzkiego mózgu
Seria 1 (6 odcinków)
Od czwartku 15 czerwca, godz. 23:00

Dr David Eagleman, to amerykański neurobiolog, autor wielu książek i publikacji naukowych, m.in. dla „New York Timesa”, który w programie „Tajemnice ludzkiego mózgu” wytłumaczy, dlaczego nasze decyzje i zachowania są w dużej mierze kontrolowane przez niewidoczny system połączeń neuronowych.

Jak to się dzieje, że mózg, odseparowany przecież od bodźców zewnętrznych, bo zamknięty w ciszy i ciemności czaszki, wyczarowuje nam piękny i bogaty w doznania świat? Co wpływa na nasze myśli, uczucia i doświadczenia?

Okazuje się, że ludzki mózg rejestruje tylko mały kawałek świata. Wszystko, czego doznaje, to sygnały elektrochemiczne i dane przychodzące z różnych systemów. To, co tak naprawdę widzimy, to mniej niż jedna bilionowa fal istniejących w przyrodzie. Oznacza to, że nasze doświadczenie rzeczywistości jest ograniczane naszą biologią, co stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem, twierdzącym, że nasze oczy, uszy i palce odczuwają rzeczywistość taką, jaka jest.

W królestwie zwierząt różne stworzenia rejestrują inne części rzeczywistości. W ślepym i głuchym świecie kleszcza ważne są ciepło i kwas masłowy, pszczoły patrzą na świat używając ultrafioletu. Konstruujemy umieszczane w samochodach urządzenia rejestrujące sygnały w zakresie częstotliwości radiowych i budujemy urządzenia do szpitali, które widzą promieniowanie rentgenowskie. Nie możemy jednak odczuć ich sami, ponieważ nie obdarzono nas odpowiednimi receptorami.

Laboratorium ludzkich zachowań
Seria 1 (5 odcinków)
Od poniedziałku 12 czerwca, godz. 23:00

Nowa seria dokumentalna, której tematem jest psychologia ludzkich zachowań.
Luksusowa rezydencja na wsi wypełniona jest ukrytymi kamerami. Dr Michael Mosley pod pretekstem udziału w różnych zajęciach grupowych, m.in. zabawach integracyjnych, zjeździe absolwentów czy wieczorku zapoznawczym dla singli, zaprosił do niej grupę nieświadomych niczego osób. W rzeczywistości biorą one udział w zaaranżowanych eksperymentach nad ludzkimi zachowaniami. Każdy odcinek poświęcony jest innemu czynnikowi stymulującemu nasze reakcje. Są to m.in. siła pamięci, pociąg seksualny czy współpraca.

Z ukrytego pokoju obserwacyjnego prowadzący Michael Mosley oraz towarzyszący mu eksperci (m.in. psycholodzy, neurolodzy) podglądają uczestników i analizują każdą ich reakcję. Wykorzystują wiedzę z zakresu najnowszych badań naukowych, by sprawdzić, w jakim stopniu czynniki ewolucyjne, podświadomość i instynkt zwierzęcy wpływają na ludzkie zachowania.

Śmiech to zdrowie
Seria 1
Od wtorku 13 czerwca o godz. 23:00

Podczas 10-minutowej rozmowy, ludzie śmieją się średnio nawet 7 razy. Naukowcy odkryli, że robimy to 30 razy chętniej w towarzystwie, niż kiedy jesteśmy sami. Co więcej, śmiech ma podobno zbawienny wpływ na nasz organizm: zwiększa odporność, pomaga rozładować stres, przyspiesza trawienie i dodaje energii.

Po solidnej dawce śmiechu, nie jesteśmy już tymi samymi osobami. Ból i napięcie mięśni wywołane śmiechem, podobnie jak ogromny wysiłek u sportowców, powodują wzmożoną produkcję endorfin. A one z kolei poprawiają nam nastrój, uśmierzają ból i wprowadzają nas w błogi nastrój. Chichot działa też pozytywnie na płuca i jest dobrym ćwiczeniem wzmacniającym przeponę.

Radość zupełnie inaczej pokaże członek Himby – grupy etnicznej, zamieszkującej północno-zachodnią część Namibii, inaczej Brytyjczyk, śmiech jest jednak uniwersalny i choć w różnych kulturach, różnym czasie może być wyrażany w zupełnie inny sposób, nie powinniśmy mieć kłopotów z dobrym odczytywaniem tej emocji jakkolwiek byłaby okazana.

Komik Jimmy Carr wraz ze znakomitym gronem naukowców: zajmującą się dziedziną śmiechu profesor Sophie Scottoraz dwoma specjalistami z dziedziny biologii ewolucyjnej, profesorem Robinem Dunbarem i profesorem Petem McGrawem wyjaśnią nam, czym jest śmiech i dlaczego go tak lubimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *