MediaZapowiedzi TV

„Chirurgia dzikich zwierząt” na kanale BBC Earth

Od 7 października BBC Earth zaprasza widzów do oglądania nowej serii popularno-naukowej poświęconej weterynarii dzikich zwierząt. Prezenterka programów przyrodniczych Liz Bonnin zabierze nas w samo serce najdalszych zakątków świata, od gór Ugandy po lasy deszczowe Sierra Leone, aby ukazać dramatyczne i często naprawdę niebezpieczne przypadki chirurgii zwierzęcej.

 

 

 

 

Operacje, których będziemy świadkami są eksperymentalne, a przez to bardzo ryzykowne. Najbardziej wykwalifikowani weterynarze na świecie walczą z czasem i przeciwnościami, by pomóc wyjątkowym zwierzętom, których przyczyny problemów zdowotnych bardzo często wyjaśniają się dopiero na stole operacyjnym.

Wśród pacjentów zobaczymy dorosłego lwa afrykańskiego Ricky’ego, którego zęby są tak mocno uszkodzone, że uniemożliwiają przyjmowaniem pokarmu. Do ukończenia pierwszego roku życia Ricky był traktowany jak zwierzątko domowe i trzymany na podwórku w prywatnym domu w Rumunii, czyli warunkach bardzo odległych od środowiska w jakim powinien się wychowywać. Choć został uratowany dość wcześnie, jego gehenna miała ogromny i trwały wpływ na jego zdrowie.

W Sanktuarium Szympansów w Tacugama w Sierra Leone, które od 20 lat stanowi bezpieczną przystań dla uratowanych dzikich szympansów, będziemy świadkami jak weterynarze próbują pomóc 11-letniej samicy z zagrażającym życiu guzem brzucha. W gruzińskim zoo w Tbilisi zobaczymy próbę ratowania słonia azjatyckiego, któremu złamał się kieł, a powstała w wyniku tego rana zainfekowała się do bardzo niebezpiecznego stopnia. W przypadku zwierzęcia, które waży niemal pięć ton, a jego skóra jest nawet 20 razy grubsza niż ludzka, już sam etap znieczulenia jest dużym wyzwaniem i wymaga niemałej precyzji od anestezjologa. Igła zawierająca potężną kombinację narkotyków powinna się przebić za pierwszym razem, w innym wypadku może spłoszyć zwierzę i uniemożliwić zabieg.

Wszystkim operacjom towarzyszy wiele kamer, aby uchwycić szczegóły nigdy wcześniej nie widziane w telewizji. Każdy zabieg odkrywa sekrety funkcjonowania organizmów jednych z największych przedstawicieli świata zwierząt, ułatwiając przyszłe operacje i ratując kolejne życia. Dowiedz się, dlaczego ryk lwa słychać na odległość pięciu mil i jak to możliwe, że słoń może funkcjonować przez wiele dni bez snu.

„Chirurgia dzikich zwierząt” (Sezon 1, 3 odcinki) już od poniedziałku 7 października, godz. 23:00 na kanale BBC Earth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *