Prasa - Ksiązka

“Ciepło dla Ukrainy” – kolejny transport “Wyborczej” dotarł do potrzebujących

W sobotę i niedzielę, 4 i 5 grudnia 2022 r. zespół „Wyborczej” i fundacji Nidaros przywiózł do Tarnopola i Lwowa kolejne rzeczy przygotowane z myślą o potrzebujących. Dary, na które w ramach akcji „Ciepło dla Ukrainy” złożyli się czytelnicy „Wyborczej”, trafiły m.in. do uchodźców wewnętrznych oraz domów dziecka. Z kolei generator prądu, przekazany przez Agorę, pojedzie do Kupiańska, niedaleko linii frontu, gdzie będzie służyć lekarzom w szpitalach polowych.

 

Na weekendowy wyjazd w ramach akcji „Ciepło dla Ukrainy” środki przekazali czytelnicy „Wyborczej”, którzy wpłacili na ten cel ponad 180 tys. zł. Zespół dziennika mógł dzięki temu rozdać kilka ton pomocy humanitarnej, a dzieci z sierocińców i szpitali w zachodniej Ukrainie otrzymały mikołajkowe paczki.

„Wyborcza” wraz z Fundacją Gazety Wyborczej dostarczyła też sprzęt dziennikarzom, którzy po wybuchu wojny przenieśli się do zachodniej Ukrainy, by stamtąd relacjonować wydarzenia w kraju.

Oprócz tego w konwoju na Ukrainę znalazł się prawie dwutonowy generator prądu, który przekazała Agora. W sobotę, 4 grudnia ekipa „Wyborczej” i fundacji Nidaros dostarczyła go do jednego z magazynów we Lwowie – stamtąd urządzenie pojedzie do Kupiańska, blisko linii frontu, gdzie będzie służyło lekarzom w szpitalach polowych.

– Nasi czytelnicy wykazali się niesamowitym zaangażowaniem i wpłacili na akcję „Ciepło do Ukrainy” ponad 183 tys. zł. Mogliśmy za to już kupić ponad 10 ton pomocy humanitarnej, którą w dwóch konwojach w październiku i listopadzie zawieźliśmy na wschód Ukrainy, na tereny wyzwolone właśnie przez ukraińską armię. Przed ich mieszkańcami niezwykle trudna zima: bez węgla, prądu, wody. Sklepy zostały okradzione i zniszczone, więc każda podstawowa pomoc jest niezwykle potrzebna. A także ciepłe zimowe kurtki i buty. A ponieważ zostały nam jeszcze fundusze, w grudniu zorganizowaliśmy jeszcze jeden konwój humanitarny w ramach „Ciepła dla Ukrainy” – mówi o akcji Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

„Gazeta Wyborcza” wspólnie z Fundacją Nidaros stworzyła inicjatywę „Ciepło dla Ukrainy” w październiku br. 
Dotychczasowe relacje z Ukrainy i przekazania darów opublikowane zostały na Wyborcza.pl – m.in. tutaj, a pierwszą relację z ostatniego konwoju na Ukrainę można znaleźć tu.

Zespół „Wyborczej” dziękuje za pomoc w organizacji konwoju firmom Strabag i Hirsch Polska.

Akcja „Ciepło do Ukrainy” to kolejny przykład działań, które „Gazeta Wyborcza” wspiera bądź inicjuje na rzecz naszych sąsiadów zza wschodniej granicy – mieszkańców Ukrainy, ale nie tylko. Przykładem takiej inicjatywy była m.in. akcja „Na ratunek uchodźcom” z sierpnia 2021 r., w ramach której redakcja uruchomiła specjalną ofertę prenumeraty cyfrowej. Cały przychód z niej pochodzący – ponad 100 tys. zł – został przekazany fundacjom zaangażowanym w pomoc uchodźcom przebywającym wtedy w Usnarzu Górnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *