Cyfrowy Polsat największym polskim prywatnym przedsiębiorstwem

Grupa Cyfrowy Polsat już po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w rankingu magazynu „Forbes” jako największe polskie przedsiębiorstwo prywatne. Następne są LPP, CCC, CD Projekt. Ranking, co podkreślają autorzy, jest układany według wartości samego przedsiębiorstwa, a nie jego przychodów. Według „Forbesa”, wartość Cyfrowego Polsatu wynosi 27,3 mld zł i w ciągu ostatniego roku wzrosła o 561 mln zł.

 

Miesięcznik „Forbes” po raz drugi opracował ranking 100 Największych Firm Prywatnych w Polsce. Ich wartość wzrosła w ciągu roku o 22 procent, do 233 mld złotych.

„Albo nowe technologie, albo klasyka produkcji. To najdynamiczniej rozwijające się branże. Druga edycja Listy 100 Największych Polskich Firm Prywatnych to dowód, że dzisiejszy biznes uwielbia skrajności. (…) Wszystko własnymi rękami, praktycznie bez pomocy państwa. Z premedytacją odrzuciliśmy, niekiedy nieporównywalnie przecież większe, przedsiębiorstwa państwowe, które niekoniecznie muszą przejmować się konkurencją, za to – mniej lub bardziej otwarcie – chowają się pod rządowym parasolem” – napisał w artykule wstępnym poprzedzającym ranking redaktor naczelny „Forbesa” Paweł Zielewski.

Dlaczego ranking

Jak wyjaśnili dziennikarze miesięcznika, kiedy prawie dwa lata zaczynali pracę nad swoim rankingiem, założyli sobie dwa cele. Po pierwsze chcieli się dowiedzieć, w jakich segmentach rynku najszybciej rozwijają się w Polsce firmy, a po drugie, jak one to robią. Wyzwaniem było znalezienie sposobu na obiektywne przedstawienie w liczbach miar ich sukcesu.

Większość podobnych zestawień bazuje na prostych wskaźnikach: przychodach firm albo ich zyskach.

Zdaniem ekspertów, są one jednak zawodne, bo nie biorą pod uwagę całego potencjału biznesu, eliminując też firmy z sektora nowych technologii oraz medycyny.

Firma polska, czyli jaka

W przygotowaniu rankingu Forbes był wspierany przez Haitong Bank. Autorzy rankingu przyjęli, że polską firmą jest podmiot, w którym większościowe udziały należą do polskiego przedsiębiorcy lub grupy takich osób działających wspólnie.

Do grona takich podmiotów zaliczono również te spółki, w których przedsiębiorca ma mniejszościowe udziały, ale aktywnie nimi zarządza lub kontroluje je z poziomu rady nadzorczej.

O miejscu w rankingu decydowała wartość firmy (Enterprise Value, EV). W przypadku spółek nienotowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) najpierw obliczano wartość kapitałów własnych (równa jest wartości kapitalizacji rynkowej na dzień 29 września 2016 roku). Następnie dodano do nich dług netto na 31 marca 2017 roku. W ten sposób otrzymano wycenę EV.

Trzynaście firm przekroczyło granicę miliarda dolarów

Z rankingu wynika, że 60 przedsiębiorcom udało się zbudować firmy, których wartość jest większa niż jeden miliard złotych.

Trzynaście firm przekroczyło granicę miliarda dolarów, a cztery – Cyfrowy Polsat, LPP, CCC oraz CD Projekt – są warte więcej niż 10 mld zł.

„Jest szansa, że w przyszłym roku będzie ich sześć, bo dołączą do nich Synthos oraz Polpharma”napisał miesięcznik.

Grupa Cyfrowy Polsat jest największym dostawcą zintegrowanych usług multimedialnych w Polsce. Tworzą ją spółki: Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o, Midas S.A. i Telewizja Polsat Sp. z o.o.

Zygmunt Solorz, założyciel Telewizji Polsat, jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Telewizji Polsat Sp. z o.o.

4 myśli na temat “Cyfrowy Polsat największym polskim prywatnym przedsiębiorstwem

 • 29 października 2017 o 07:38
  Permalink

  Cyfrowy Polsat funkcjonuje od lat znakomicie i nie ma się co dziwić, że dzisiaj jest największą i najlepiej prosperującą polską firmą. Przemyślane strategie rozwoju i inwestycji to klucz do sukcesu.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 15:33
  Permalink

  W cyfrowym Polsacie w sumie najbardziej odpowiada mi to ich podejście do agregowania różnych usług. Początkowo w ogóle nie myślałem o CP, ale jak sobie policzyłem, ile można zyskać na kupnie usług telekomunikacyjnych i netu mobilnego, to doszedłem do wniosku, że lepszej opcji nigdzie nie znajdę. No i takich ludzi jest więcej, a to napędza koniunkturę, CP się rozwija itd. I teraz jest największą polską firmą.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 16:46
  Permalink

  Wynika z tego, że „dobra zmiana” dobrze wpłynęła na Polsat 🙂 Jeśli wartość przedsiębiorstwa idzie w górę – to wszystko wskazuje na to, że firma się rozwija i ma się dobrze.
  Tak trzymać przez następne lata.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 18:34
  Permalink

  Polsat to perełka polskiej gospodarki i trzeba taką firme chronić, a nie ja podkopywać, bo jej właściciel jest oponentem obecnej władzy. Polsat przetrwał już kilka partii politycznych i tym razem powinno być podobnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *