Cykl „Rykoszetem” w TV Trwam

W najbliższą środę TV Trwam wyemituje II część głośnego reportażu o „Zbrodni w Jedwabnem”. W programie wypowiedzi: Witolda Gadowskiego, Wojciecha Sumlińskiego i Ewy Kurek.

 

„Zbrodni w Jedwabnem – Kłamstwa Grossa” – ze skutkami działalności Jana Tomasza Grossa, który w swoich książkach m.in. obarcza odpowiedzialnością Polaków za mord na żydowskich sąsiadach w Jedwabnem, mierzymy się do dzisiaj.

Jan Tomasz Gross, to socjolog i badacz historii, który w swoich wypowiedziach nie cofał się przed jawnym antypolonizmem. Jednakże według ekspertów, w jego pracach można znaleźć braki metodologiczne i liczne uproszczenia. To on jest autorem słów: „Polacy, którzy zasłużenie są dumni z oporu ich społeczeństwa wobec nazistów, faktycznie zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców”.

Jak mierzyć się z tezami nagłaśnianymi przez autora zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, według których naród polski należy stawiać w gronie współsprawców Holokaustu? Odpowiedzi poszukamy razem z naszymi rozmówcami Witoldem Gadowskim, Ewą Kurek i Wojciechem Sumlińskim.

Cykl „Rykoszetem” – środa 14 lipca, godzina 17:30 w TV Trwam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *