MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Dokument „Dowód tożsamości” Mikołaja Grynberga w TVN24 GO

„Dowód tożsamości” to autorski zapis poruszających rozmów z przedstawicielami różnych pokoleń polskich Żydów. Film dokumentalny produkcji Muzeum POLIN wyreżyserował uznany pisarz i fotograf, Mikołaj Grynberg. Kim i jak czują się bohaterowie rozmów Grynberga we współczesnej Polsce? Co ich boli? O czym marzą? Jak ewoluuje pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków? Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. Film „Dowód tożsamości” będzie dostępny od 3 grudnia na platformie TVN24 GO.

 

„Dowód tożsamości” to debiut reżyserski pisarza, reportera i fotografa Mikołaja Grynberga (finalista nagrody „Nike”, laureat Warszawskiej Premiery Literackiej). Autora zbiorów opowiadań „Rejwach” i „Poufne”, najbardziej znanego z przenikliwych i niezwykle szczerych rozmów z tak zwanym „drugim pokoleniem” – dziećmi i wnukami ocalałych z Holokaustu polskich Żydów – „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018). Właśnie te rozmowy stały się punktem wyjścia do wspólnego projektu Mikołaja Grynberga i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – bohaterowie znów mierzą się z pytaniami, tym razem przy włączonej kamerze. Dzięki temu konfrontujemy się nie tylko ze słowem, lecz także emocjami.

 

 

Uczestnicy tego przejmującego obrazu reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Grynberg daje również głos tym, którzy nie mieli bezpośredniej styczności z ocalałymi ze swoich rodzin. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast jak i polskiej prowincji. Niektórzy wyjechali z Polski. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą. Czy sobie radzą.

Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Historia Polski jest wyjątkowo trudna i obfitowała w wydarzenia, które nie wydarzyły się nigdzie indziej, a miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej. Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę. Mikołaj Grynberg zadaje na scenie Muzeum POLIN nie tylko pytania swoim bohaterom. Także każdemu z nas.

„Dowód tożsamości” powstał w ramach projektu “Kim jesteśmy”. Muzeum POLIN zachęca do obejrzenia 10-minutowej wersji filmu Mikołaja Grynberga uzupełniającej wystawę stałą “1000 lat historii Żydów polskich”. Materiał można obejrzeć w galerii “Powojnie” w Muzeum POLIN znajdującym się na warszawskim Muranowie. (www.polin.pl)

* Reżyseria i scenariusz: Mikołaj Grynberg
* Produkcja: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
* Producent wykonawczy: IDFX
* Współorganizator projektu: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *