Dzień Kobiet na kanale BBC Lifestyle

8. marca kanał BBC Lifestyle uczci Międzynarodowy Dzień Kobiet specjalnym blokiem programowym, który będzie poświęcony temu co ważne dla płci pięknej, ale jednocześnie będzie też ukłonem wobec dziennikarek telewizyjnych, które na co dzień przybliżają nam świat i jego zawiłości, pokazują różne kobiece wybory nie oceniając ich, a niejednokrotnie wyciągają na światło dzienne poważne problemy z jakimi borykają się kobiety na całym świecie. Zobaczymy między innymi dokumenty: reporterki Stacey Dooley wyróżnionej w 2018 roku Orderem Imperium Brytyjskiego, doktor medycyny oraz współprowadzącej program „Zaufaj lekarzowi” – Dr Zoe Williams oraz dziennikarki Cherry Healey.

 

Cykl zaczniemy od programu „Stacey Dooley: Prawdziwa cena naszych ubrań”, w którym dziennikarka bada rzeczywisty koszt ubrań, zwracając szczególną uwagę na to, jak poważne zagrożenie dla naszego środowiska stanowi szybko zmieniająca się w dzisiejszych czasach moda.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że przemysł odzieżowy wywiera równie druzgocący wpływ na świat przyrody, co przemysł naftowy, węglowy czy produkcja oleju palmowego. Tylko
w zeszłym roku brytyjscy konsumenci wydali aż 47 miliardów funtów na nowe ubrania. Nieświadomie stali się w ten sposób współwinni katastrofalnego zanieczyszczenia środowiska. W swoim programie Stacey bada ten problem oraz rzuca wyzwanie dużym markom odzieżowym, aby wpłynąć na zmianę ich praktyk i tym samym ochronić naszą planetę przed ich zgubnym wpływem.

Kolejnym wyemitowanym dokumentem będzie „Rosja kontra kobiety”, w którym Stacey odkrywa mroczne sekrety rosyjskiego społeczeństwa. Szacuje się, że co roku tysiące tamtejszych kobiet ginie z rąk swoich mężów lub partnerów. Mimo skali tego problemu w lutym 2017 roku deputowani Dumy zdecydowali, że przemoc domowa nie będzie uznawana za przestępstwo. W wyniku tej decyzji odsetek przemocy domowej uległ znacznemu powiększeniu w całym kraju. Nieustraszona w poruszaniu trudnych tematów dziennikarka wybiera się do Rosji, by poznać przyczyny tej decyzji i wpływu, jaki ma on na obecną sytuację kobiet.

W ramówce przygotowanej z okazji Dnia Kobiet znajdzie się również film dokumentalny „Prawda
o pigułkach antykoncepcyjnych”
,
który przygląda się przyszłości kontroli narodzin, nowatorskim przełomom w dziedzinie antykoncepcji oraz obala mity z nią związane. Vicky, dziennikarka, u której przyjmowanie pigułek wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne, podróżuje do Kopenhagi, aby dowiedzieć się, dlaczego kobiety stosujące tego typu antykoncepcję częściej cierpią na depresję. Amy, która wygrała walkę z rakiem, dowiaduje się natomiast, że pigułka może chronić kobiety przed niektórymi nowotworami. W Wielkiej Brytanii i USA spotykamy naukowców dokonujących postępów w dziedzinie antykoncepcji u mężczyzn. A ponieważ coraz częściej to w nowoczesnych technologiach poszukuje się rozwiązań na antykoncepcję wolną od skutków ubocznych, twórcy programu pokażą nam szwedzki smartfon, który jako pierwszy na świecie uzyskał certyfikat urządzenia chroniącego przed niechcianą ciążą.

Na zakończenie cyklu BBC Lifestyle wyemituje trzy-częściową serię dokumentalną „Kobiety, skalpel i liposukcja”, która uchyla rąbka tajemnicy kuszącego i szokującego świata operacji plastycznych. Dziennikarka Cherry Healey rozmawia z kobietami na całym świecie, które mają różnorodne doświadczenia związane z operacjami plastycznymi. Chce przekonać się, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, by być bliżej ideału i czy sama byłaby skłonna „pójść pod nóż”.

Cherry Healey ma 37 lat i jest matką dwójki dzieci. Chociaż jest kobietą sukcesu, to w dalszym ciągu ma problem, aby zaakceptować swoje niedoskonałości i ciało zmienione przez ciążę. Nie obce jej przedłużanie rzęs oraz sztuczna opalenizna. Nie ukrywa również swojego zamiłowania do makijażu. Od zawsze jednak miała rozterki na temat chirurgii plastycznej. Jest feministką, która zdaje sobie sprawę ze złych skutków presji, którą odczuwają kobiety na całym świecie, aby wyglądać zawsze pięknie i młodo. Obawia się też o własną 7-letnią córkę, która wkracza w świat niemożliwej do osiągnięcia perfekcji. Seria ukazuje trudny temat, jakim jest postrzeganie własnego ciała, a dokładniej, rosnącej presji na kobiety, aby wyglądały i zachowywały się w określony sposób.

Stacey Dooley: Prawdziwa cena naszych ubrań – Piątek, 8 Marca o godz. 19:55

Stacey Dooley: Rosja kontra kobiety – Piątek, 8 Marca o godz. 21:00

„Prawda o pigułkach antykoncepcyjnych” – Piątek, 8 Marca o godz. 21:55

“Kobiety, skalpel i liposukcja – Piątek, 8 Marca o godz. 22:55

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *