„Dziewczyna z Utøya” i „Martwy sezon” nagrodzone

Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych CIRCOM przyznało nagrody konkursu Prix CIRCOM 2019 dla najlepszych produkcji telewizyjnych nadawców regionalnych w Europie. Sponsorem głównej nagrody konkursu Prix CIRCOM jest Telewizja Polska.

 

 

Film dokumentalny „The Girl From Utøya” (Dziewczyna z Utøya) norweskiej telewizji NRK Rogaland został laureatem Grand Prix konkursu. Dokument „Martwy sezon” Dagmary Drzazgi z TVP3 Katowice został zwycięzcą konkursu Prix CIRCOM w kategorii Music and Arts.

„The Girl From Utøya” przedstawia proces powrotu do zdrowia jednej z ofiar zamachu terrorystycznego na wyspie Utøya w 2011 roku, gdy w masakrze straciło życie 69 niewinnych młodych ludzi. Film został też laureatem w kategorii Documentary. Polski laureat nagrody w kategorii Music and Arts, „Martwy sezon”, wyprodukowany przez TVP3 Katowice według scenariusza i w reżyserii Dagmary Drzazgi, opowiada o Rafale Wojaczku, jednym z najważniejszych polskich poetów powojennych. Dagmara Drzazga jest już podwójną laureatką konkursu Prix CIRCOM. W 2003 roku podczas finału konkursu w Grado (Włochy) otrzymała Grand Prix za film „Bobrek Dance”.

Od 2019 roku Telewizja Polska jest sponsorem nagrody głównej – Grand Prix CIRCOM, wręczanej podczas Gali na zakończenie corocznej konferencji CIRCOM, w której biorą udział kraje i nadawcy, będący członkami stowarzyszenia.

Zwycięzców ogłoszono 30 maja 2019 podczas Gali w Nowym Sadzie, w trakcie dorocznej konferencji CIRCOM Regional, zorganizowanej przez RTV Vojvodina.

Nazwa CIRCOM to skrót od „Cooperative Internationale de Recherche et d’Action en matière de Communication” (współpraca międzynarodowa w badaniach i działalności w zakresie komunikacji). CIRCOM Regional ma na celu promowanie rozwoju telewizji regionalnych i współpracy profesjonalnych grup zawodowych oraz wspieranie współpracy pomiędzy ośrodkami regionalnymi. Do zadań organizacji należy również organizacja szkoleń, warsztatów i koprodukcji oraz dorocznego konkursu Prix CIRCOM. Istotnym elementem programu organizacji jest promocja kultury europejskiej i dbałość o zachowanie kultury oraz dziedzictwa poszczególnych regionów Europy. W chwili obecnej członkami CIRCOM Regional jest 31 państw i ponad 300 regionalnych stacji telewizyjnych, w tym 16 polskich oddziałów terenowych. Telewizja Polska S.A. jest członkiem CIRCOM Regional od 1990 r., a od kilku lat współfinansuje nagrody Prix CIRCOM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *