Euro Beach Soccer League na sportowych antenach Polsatu

Ostatni w tym sezonie turniej eliminacyjny Europejskiej Ligi Beach Soccera zostanie rozegrany w weekend w Warnemunde. Z zespołów, które rywalizować będą w niemieckim turnieju tylko Rosja ma zapewniony awans. Pozostałe trzy zespoły powalczą o dwa miejsca, które jeszcze nie zostały obsadzone. Niestety, w najlepszej ósemce tym razem zabraknie Polaków.
 

 
Tegoroczna edycja Europejskiej Ligi Beach Soccera ma dla wszystkich zespołów podwójne znaczenie. Oprócz walki o awans do Superfinału można sobie także zapewnić kwalifikacje do przyszłorocznych Igrzysk Europejskich, które odbędą się na Białorusi. Niestety, Polakom nie uda się wystąpić po raz pierwszy na takich zawodach.
Biało-Czerwoni z sześciu meczów eliminacyjnych wygrali tylko jedno. Na inaugurację zmagań w Moskwie pokonaliśmy Szwajcarów 6:3. Potem w stolicy Rosji przegraliśmy z gospodarzami 3:6 oraz niespodziewanie z Azerbejdżanem 6:9. Jeszcze gorzej nasz zespół zaprezentował się na turnieju w Mińsku, gdzie przegraliśmy wszystkie trzy spotkania, kolejno z Włochami 4:8, po dogrywce z Białorusią 4:5 oraz sensacyjnie z Turcją 7:9. Najbardziej szkoda porażki z Białorusią, gdyż po dwóch tercjach prowadziliśmy 4:2. Wygrana w regulaminowym czasie gry z Białorusią lub Turcją dałaby Polakom upragniony awans do najlepszej ósemki. – Szkoda, zwłaszcza tej trzeciej tercji z Białorusią – mówił trener reprezentacji Polski, Marcin Stanisławski. – W Mińsku zagraliśmy słabszy turniej i niestety nie zagramy w turnieju finałowym.
Polacy bez względu na wyniki spotkań turnieju w Warnemunde mają zapewnione pozostanie w elicie Europejskiej Ligi Beach Soccera. Polaków w tabeli mogą jeszcze wyprzedzić Niemcy oraz Francuzi, ale gorszy bilans mają Turcy, którzy podobnie jak nasz zespół zakończyli już zmagania w kwalifikacjach.
W Warnemunde pewni awansu do Superfinału są Rosjanie, którzy będąc gospodarzem turnieju eliminacyjnego zgromadzili osiem punktów. Wydaje się, że w najlepszej ósemce bez problemu powinni się znaleźć Hiszpanie, którzy mając na swoim koncie sześć oczek potrzebują tylko punktu by przypieczętować awans do turnieju finałowego.
W tej sytuacji do obsadzenia pozostanie jedno wolne miejsce. W tym momencie na ostatnim, ósmym miejscu premiowanym awansem do wrześniowego Superfinału na Sardynii znajduje się z sześcioma punktami (i bilansem -12) reprezentacja Azerbejdżanu. Szansę na wyprzedzenie Azerów mają jeszcze Francuzi i Niemcy. Obie drużyny legitymują się zerowym dorobkiem punktowym i niewykluczone, że któraś z tych drużyn zamiast walczyć o awans do turnieju finałowego, zmuszona będzie walczyć o utrzymanie. Zwycięzca piątkowego meczu Niemcy – Francja definitywnie zapewni sobie bezpieczne utrzymanie w elicie Europejskiej Ligi Beach Soccera i zwiększy swoje szanse na zapewnienie sobie awansu do najlepszej ósemki. Przegrany z tego meczu może być zmuszony walczyć w turnieju barażowym o pozostanie w gronie najlepszych.
Turnieje Europejskiej Ligi Beach Soccera rozgrywane są od 2001 roku. Dotychczas największym sukcesem reprezentacji Polski było trzecie miejsce wywalczone na turnieju w Marsylii W 2006 roku. Obecnie Elita rozgrywek EBSL (Dywizja A) liczy dwanaście drużyn, które rozgrywają po dwa turnieje. W 2017 roku Polacy po czterech latach przerwy awansowali do Superfinału. Turniej finałowy we włoskiej Terracinie Biało-Czerwoni zakończyli na ósmym miejscu. Najlepsi okazali się Rosjanie, którzy w tym roku będą bronili tytułu.
Tegoroczne rozgrywki Europejskiej Ligi Beach Soccera rozgrywane były w pięciu miastach: Baku, Nazare, Moskwie, Mińsku oraz w Warnemunde. Każda z dwunastu reprezentacji grających w Elicie rywalizowała w dwóch turniejach eliminacyjnych i rozegra łącznie sześć spotkań. Tegoroczny Superfinał zostanie rozegrany na Sycylii w dniach 6-9 sierpnia. Wystąpi w nim osiem najlepszych zespołów po rozegraniu pięciu turniejów (najlepsza siódemka plus Włosi, którzy jako gospodarz turnieju finałowego mieli zapewniony awans). Ostatni zespół Elity plus siedem najlepszych zespołów Dywizji B powalczy o jedno miejsce premiowane grą w najlepszej dwunastce w przyszłym roku. Sześć najlepszych zespołów z turnieju finałowego oraz zwycięzca Dywizji B plus Białoruś jako gospodarz Igrzysk Europejskich wystąpi w przyszłym roku na tej imprezie, która odbędzie się w Mińsku.
Plan transmisji turnieju Europejskiej Ligi Beach Soccera w Warnemunde 24 – 26 sierpnia
PIĄTEK(24 sierpnia
Rosja – Hiszpania na żywo 16:10 w Polsacie Sport Extra
Francja – Niemcy na żywo o 17:20 w Polsacie Sport Extra
SOBOTA 25 sierpnia
Hiszpania – Niemcy na żywo o 13:50 w Polsacie Sport News
Rosja – Francja ma żywo o 16:20 w Polsacie Sport News
NIEDZIELA 26 sierpnia
Niemcy – Rosja na żywo o 16:20 w Polsacie Sport Extra
Hiszpania – Francja premiera o 18:00 w Polsacie Sport Extra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *