Fascynująca relacja z podwodnej misji badawczej w rejonie Furni
W specjalnym półgodzinnym programie, CNN Call to Earth spotyka małżeństwo, Ghislain i Emmanuelle Bardout, którzy są jednymi z najbardziej utalentowanych technicznie nurków na świecie. Wyruszyli na misję przez Morze Śródziemne, aby badać ocean w poszukiwaniu nieodkrytej oazy w głębinach.
Ocean pokrywa prawie trzy czwarte powierzchni planety, ale jest domem dla jednych z najmniej zbadanych i najmniej zrozumianych ekosystemów na Ziemi.
Emmanuelle wspomina: „Pamiętam, że jako mała dziewczynka myślałam, że eksploracja podwodna dobiegła końca. Przez lata oglądałam [programy] Cousteau i wydawało się, że wszystko już zostało odkryte. A potem dorosłam i pojawiła się nowa era eksploracji. Każde nasze nurkowanie w strefie mezofotycznej jest dla nas nowym odkryciem.”
Ghislain i Emmanuelle zabrali swoją organizację „Under the Pole” na najdalsze krańce planety, nurkując pod lodem polarnym oraz wśród tropikalnych raf w celu odkrywania i dokumentowania tego tajemniczego środowiska, zanim będzie za późno.
Emmanuelle podkreśliła w rozmowie z CNN: „Bardzo ważne jest, aby badać teraz francuskie wybrzeże Morza Śródziemnego ze względu na silne fale upałów, które miały miejsce pod wodą i zabiły wiele ekosystemów w strefie powierzchniowej. […] W ramach programu Deep Life, nie interesujemy się jedynym konkretnym gatunkiem. Interesuje nas cały ekosystem, coś, co nazywamy lasem.”
CNN dołącza do pary podczas jednego z nurkowań w rejonie greckiej wyspy Furni w poszukiwaniu lasu. Jedynym sposobem, w jaki zespół może dowiedzieć się, co dzieje się poniżej, są wiadomości dostarczane przez „podwodne spadochrony” czyli bojki wypornościowe. Po powrocie na powierzchnię, bez żadnego sukcesu, Ghislain wyjaśnia, że przyczyną może być trałowanie denne [red. technika połowu ryb]: „Problem z trałowaniem dennym polega na tym, że niszczy ono wszystko co na dnie. Gatunki takie jak czarne korale lub gorgonie, mogą potrzebować kilku, dziesiątek lub nawet setek lat, aby osiągnąć rozmiar, który pozwoli zbudować siedliska dla wszystkich innych gatunków. A może to zostać zniszczone podczas jednego trałowania”.
Ghislain i Emmanuelle spotkali się z lokalną organizacją zajmującą się ochroną środowiska „Archipelagos”, która poinformowała ich, że znajdują się blisko poszukiwanego siedliska. Podczas ich nurkowania na powierzchnię wypłynął spadochron z wiadomością: „Ogromny las gorgonii. Wiele czarnych koralowców. Gąbki. Niewiarygodne i piękne. Dużo, dużo ryb. Las między 78 a 100 metrów, na bardzo dużym obszarze.”
Teraz zespół będzie współpracował z Lorenzo Bramantim, renomowanym ekologiem koralowców, aby zebrać jak najwięcej danych, które pomogą w ochronie nowo odkrytego ekosystemu. Bramanti wyjaśnia: „Po raz pierwszy ja i nasi koledzy staramy się naprawdę zdefiniować pojęcie lasu, wprowadzając naukową kwantyfikację, która umożliwi jego wykorzystanie w ochronie środowiska. […] Jeśli eliminujemy zbyt wiele gatunków, osiągamy punkt, w którym ekosystem się załamuje i nie można go już przywrócić.”
Podczas dalszej eksploracji Morza Śródziemnego zespół zbiera dane na temat każdego aspektu morskich „lasów zwierzęcych” – od prądów i akustyki, po bakterie i życie morskie. Bramanti mówi w rozmowie z CNN: „Badaliśmy te ryby w dwóch różnych środowiskach: wewnątrz lasu gorgonii i poza nim. Każda ryba została zidentyfikowana, zmierzona i policzona. Na koniec, dzięki powtarzaniu tego procesu, mamy dane, które mogą wykazać, że populacja ryb wewnątrz lasu różni się od tej na zewnątrz.”
Dla nurków, unikalna funkcja ekologiczna morskich „lasów zwierzęcych” jest oczywista: „Natychmiast widzimy to na własne oczy – w środku morskiego lasu zwierzęcego bioróżnorodność jest ogromna. Natomiast jeśli przesuniesz się zaledwie kilka metrów w bok gdzie jest tylko piasek, który można trałować, to wygląda jak pustynia. Lasy to nie tylko ekosystem czy podwodne siedlisko dla gatunków, których nie jesteśmy przyzwyczajeni oglądać, to także przepiękne miejsce.”
Kolejne kroki dla Ghislaina i Emmanuelle to dążenie do zapewnienia znaczącej ochrony dla tych ekosystemów. Emmanuelle wyjaśnia: „Nie wiemy, czy las będzie tam za tydzień, za dwa tygodnie, za dwa miesiące. Więc tak, to niesamowite, że znaleźliśmy to w rejonie Furni. Teraz istnieje naprawdę pilna potrzeba współpracy z rządem Grecji, aby chronić tę strefę.”
Zobacz więcej od Call to Earth: https://edition.cnn.com/interactive/call-to-earth/#/
foto, źródło. CNN’s Call to Earth