Filmy na święta w Polsacie

Wigilia oraz dwa dni Bożego Narodzenia pełne znakomitego kina dla wszystkich. Każdy znajdzie coś miłego. Od znakomitych animacji dla najmłodszych, jak świąteczne wydania Smerfów, Shreka czy Epoki Lodowcowej. Przez ujmujące kino familijne, m.in. „Świąteczna gorączka”, „Nie wierzcie bliźniaczkom” czy „Święty Mikołaj z 34 Ulicy”. Aż po pierwszorzędne kinowe przeboje: „Titanic”, „Książę w Nowym Jorku” i „Prawdziwe kłamstwa”. A żeby tradycji stało się zadość – pojawi się również największy spośród świątecznych klasyków: „Kevin sam w domu”.

 

WIGILIA, 24 grudnia 2021 r.

Pierwsza gwiazdka” – godz. 8:00

Nominowana do Złotych Globów animacja o małym, odważnym osiołku o imieniu Bo, który tęskni za życiem z dala od codziennej pracy w wiejskim młynie. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i wybiera wolność. Ucieka, by spełnić swe marzenia. A razem z nim ucieka Dave, gołąb o wielkich aspiracjach. Po drodze spotykają uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody.

Wspólnie z trzema przezabawnymi wielbłądami oraz kilkoma innymi ekscentrycznymi stworzeniami podążają za tytułową gwiazdą. Po drodze poznają Marię i Józefa oraz towarzyszą im aż do stajenki w Betlejem, gdzie narodzi się Jezus Chrystus. Staną się niespodziewanymi bohaterami historii wszech czasów, opowieści o kulisach jednych z najważniejszych dla chrześcijan świąt – pierwszych świąt Bożego Narodzenia.

 Nie wierzcie bliźniaczkom – godz. 10:00

11-letnie bliźniaczki – Hallie i Annie (Lindsay Lohan w podwójnej roli) – tuż po narodzinach rozdzielił rozwód rodziców (Natasha Richardson i Dennis Quaid). Annie mieszka z mamą (Natasha Richardson) w Londynie, Hallie z tatą (Dennis Quaid) w Kalifornii. Nieoczekiwanie po latach spotykają się na wakacyjnym obozie. Uszczęśliwione dziewczynki postanawiają się nie rozstawać, a co za tym idzie – doprowadzić do ponownego zejścia się rodziców.

Aby zrealizować swój plan, zamieniają się miejscami, co prowadzi do wielu równie zabawnych, co wzruszających sytuacji. Rezolutne dziewczynki robią wszystko, żeby rodzina znów była razem – zupełnie jak w święta!

Kevin sam w domu – godz. 20:00

Zobacz także: 25 grudnia o godz. 16:30

Ośmioletni Kevin McCallister (Macaulay Culkin) mieszka wraz z rodziną w uroczym domku na przedmieściu Chicago i jest powszechnie… nielubiany. Zapewne dlatego, że jest najmłodszy, staje się nieustannie obiektem przykrych żartów. Wciąż któryś z jego złośliwych kuzynów lub rodzeństwa płata mu okrutne figle, nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności. Dorośli, a szczególnie jego rodzice, zazwyczaj nie interweniują i w ogóle wydają się niczego nie dostrzegać i nie rozumieć, co przepełnia czarę goryczy.

Tymczasem zbliżają się święta Bożego Narodzenia i Kevin wypowiada głośno życzenie, że chciałby zostać sam w domu. I rzeczywiście następnego dnia rano jego marzenie się spełnia, bowiem w wyniku fatalnego bałaganu przed wyjazdem na świąteczne wakacje do Paryża, rodzina o nim po prostu zapomina. Uświadamiają sobie dopiero jego brak na lotnisku, po przylocie do Francji, ale jest już za późno.

Zakup biletu powrotnego i powrót do domu graniczy właściwie z cudem. Tymczasem Kevin jest zachwycony: nie ma rodziców, którzy potrafią tylko strofować, nie ma okropnego rodzeństwa i jeszcze gorszych kuzynów, i można robić dosłownie wszystko. Szczególną frajdę sprawia mu oglądanie filmów dla dorosłych, ale to, co naprawdę ekscytujące dopiero przed nim.

O zapomnianym lokatorze nie wiedzą bowiem dwaj, tak zwani „mokrzy”, włamywacze: Harry (Joe Pesci) i Marv (Daniel Stern), którzy od dawna planowali skok na pusty dom McCallisterów. Wraz z ich pojawieniem się w okolicy Kevin staje przed poważnym wyzwaniem i nie zastanawiając się zbyt długo, organizuje wyjątkowo przemyślaną i rozbrajającą obronę…

Dlaczego on” – godz. 22:15

Ned Fleming (nominowany do Oscara Bryan Cranston – znany z serialu „Breaking Bad”), nadopiekuńczy, lecz kochający ojciec, przyjeżdża wraz z żoną ze świąteczną wizytą do córki, która studiuje w college’u. Na miejscu musi stawić czoło swemu największemu koszmarowi – poznaje bowiem chłopaka córki, Lairda (nominowany do Oscara James Franco) – sympatycznego, ale ekscentrycznego miliardera z Krzemowej Doliny.

Konserwatywny Ned uważa, że Laird, który nie uznaje żadnych zasad, nie pasuje do jego córki i nie powinien się z nią wiązać. Wypowiada niedoszłemu zięciowi wojnę i sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, bo w świecie wielkich pieniędzy Ned czuje się jak ryba wyjęta z wody.

BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia 2021 r.

Świętastyczne kolędowanie” – godz. 8:45

Shrek wraz z rodziną, Osłem i wszystkimi znanymi postaciami z bajek spotykają się, aby razem obchodzić Wigilię. Bohaterowie opowiadają zabawne historie i śpiewają znane piosenki oraz kolędy.

Smerfy: Opowieść wigilijna – godz. 9:00

Zabawna i wzruszająca historia, jakiej jeszcze nie było! Do wioski Smerfów zawitała Gwiazdka, która ma przynieść radość wszystkim. Innego zdania jest oczywiście Smerf Maruda, który nie wierzy w ducha Świąt.

Do akcji wkracza Papa Smerf ze swoją magiczną miksturą i pomocnikami chce przywrócić porządek. Czy Smerfy Minionych, Obecnych i Przyszłych Świąt sprawią, że Maruda uwierzy w świąteczną magię, zanim wioska wpadnie w ręce złego Gargamela?

 Epoka lodowcowa: Mamucia gwiazdka  – godz. 9:35

Świąteczna wersja „Epoki lodowcowej”, jednej z najpopularniejszych animacji w Polsce. Sid przypadkowo niszczy pamiątkę rodzinną Manny’ego – świąteczny kamień. Przez to trafia na listę niegrzecznych przygotowaną przez Świętego Mikołaja.

Wyrusza więc na Biegun Północny, żeby naprawić swój błąd. Ale jak to zwykle bywa w jego przypadku, sprawy przybierają zły obrót. Manny i jego prehistoryczna paczka przyjaciół jednoczą siły, aby uratować święta Bożego Narodzenia!

 Świąteczna gorączka” – godz. 10:00

Komedia familijna z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Wciela się w zamożnego przedsiębiorcę, który kocha swoją rodzinę, lecz zawodowe obowiązki pochłaniają go tak bardzo, że nie poświęca jej wystarczającej ilości czasu i uwagi.

W ostatniej chwili przypomina sobie, że obiecał synkowi na Gwiazdkę zabawkę, popularnego Turbo Mana. Czy uda mu się go kupić?

Święty Mikołaj z 34 Ulicy – godz. 12:00

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku w scenerii bożonarodzeniowej. Pewna mała dziewczynka o imieniu Susan (Mara Wilson) podejrzewa, że Święty Mikołaj nie istnieje. Jej mama, Dorey Walker (Elizabeth Perkins) jest zbyt pochłonięta pracą zawodową, żeby ulec magii nadchodzących świąt. Tymczasem pewien starszy mężczyzna, Kriss Kringle (Richard Attenborough) pracuje w przebraniu Świętego Mikołaja w wielkim, słynnym domu towarowym przy 34 Ulicy, przyczyniając się swoim serdecznym zachowaniem walnie do zwiększenia obrotów w okresie przedświątecznym.

Szef konkurencyjnej sieci handlowej knuje intrygę, jakby skompromitować tak doskonałego Świętego Mikołaja. Nikt nie podejrzewa, że Kriss to prawdziwy Święty Mikołaj, który właśnie przybył do miasta, aby udowodnić, że Susan nie ma racji, wątpiąc w niego. Żeby dowieść, kim jest naprawdę, zgadza się nawet na proces sądowy. Jego obrony podejmuje się młody i przystojny prawnik, Bryan Bedford (Dylan McDermott), który przy okazji cudownym zrządzeniem losu zakochuje się w mamie małej Susan… Czy Święty Mikołaj z centrum handlowego zdoła potwierdzić swą nadzwyczajną tożsamość i sprawi, że mała Susan znów zacznie wierzyć w magię świąt Bożego Narodzenia?

Zawód Święty Mikołaj – godz. 14:30

Znakomita komedia świąteczna z Whoopi Goldberg w roli głównej. Lucy Cullins już w dzieciństwie przestała wierzyć w Świętego Mikołaja. Po niespełnionej prośbie dziewczynka uznała, że Boże Narodzenie jest wielkim oszustwem. Teraz dorosła Lucy (Whoopi Goldberg) jest producentem kanału telewizyjnego, który namawia widzów do zakupów. Postanawia zatrudnić jako Świętego Mikołaja w serii reklamówek starszego dżentelmena, który nazywa się Nick (Nigel Hawthorne).

Okazuje się, że to on jest prawdziwym Świętym Mikołajem! Ponad dwustuletni Nick jest w fatalnej sytuacji. Czeka go obowiązkowa emerytura ze względu na sędziwy wiek. Musi znaleźć kogoś, kto zastąpi go na następne dwa stulecia. Osobą, którą sobie wybrał na następcę, jest właśnie Lucy Cullins!

Titanic, cz. 1 – godz. 20:00

Titanic, cz. 2 – 26 grudnia o godz. 20:00

Melodramat – jedna z najdroższych produkcji w dziejach kina (blisko 200 milionów dolarów), jeden z najbardziej uhonorowanych (zdobywca 11 Oscarów, 6 nominacji i wiele innych, równie prestiżowych nagród filmowych), lecz przede wszystkim najbardziej kasowy film wszech czasów (prawie 2 miliardy wpływów). Widowisko filmowe bezbłędnie łączące wzruszającą historię miłości parweniusza (Leonardo DiCaprio) i panienki z wyższych sfer (Kate Winslet) z zapierającą dech w piersiach scenografią i wiernym prawdzie historycznej odtworzeniem tragedii prawie dwóch tysięcy ofiar zatonięcia MS „Titanic” w kwietniu 1912 roku po zderzeniu z górą lodową.

Współcześnie grupa łowców skarbów próbuje z wraku „Titanica” wydostać „Serce Oceanu” – brylant o bezcennej wartości. Jednak jedynym łupem ekipy staje się kaseta zawierająca między innymi rysunek nieznajomej dziewczyny ze słynnym brylantem na szyi. Informacja o tym dociera do wiekowej Rosse Calvert (Gloria Stuart), która rozpoznaje siebie w osobie z obrazka. Podczas następnej wyprawy statku, Rosie towarzyszy ekipie, co staje się dla niej pretekstem do powrotu pamięcią do tego pamiętnego rejsu, który zakończył się katastrofą transatlantyka. Płynęła nim jako siedemnastoletnia dziewczyna – Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet) wraz z matką (Frances Fisher) oraz bogatym, ale nie kochanym narzeczonym, Calem Hockleyem (Billy Zane). W innej biedniejszej części statku, na dolnym pokładzie wyruszył też do Ameryki Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) – obieżyświat o artystycznych zdolnościach. Przypadek sprawił, że młodzi poznali się, a wkrótce też pokochali.

Katastrofa „Titanica” zawsze fascynowała filmowców, ale dopiero historia opowiedziana przez Jamesa Camerona odniosła tak wielki sukces u publiczności. Zyskała też entuzjastyczne opinie wśród krytyki, co zaowocowało mnóstwem nagród, na czele z rekordową liczbą Oscarów – wyrównując rekord „Ben Hura” z 1959 roku. Przede wszystkim „Titanic” został uznany za najlepszy film roku. Ponadto nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymali: James Cameron za reżyserię, a także raz jeszcze James Cameron oraz Conrad Buff i Richard A. Harris za montaż, Russell Carpenter za zdjęcia, Peter Lamont i Michael Ford za scenografię i dekoracje, Deborah Scott za kostiumy, James Horner za muzykę i piosenkę, razem z Willem Jenningsem, Tom Johnson, Gary Rydstrom, Mark Ulano i Gary Summers za dźwięk, Thomas Fisher, Rob Legato i Mark Jasoff za efekty specjalne oraz Christopher Boyes i Tom Bellfort za montaż efektów specjalnych. Ponadto nominowani byli do nagrody Oscara: odtwarzające tę samą postać głównej bohaterki – Rose, ale w różnych czasach: Gloria Stuart za najlepszą rolę drugoplanową i Kate Winslet za najlepszą rolę pierwszoplanową oraz Simon Thompson, Tina Earnshaw i Greg Cannom za charakteryzację. Równie liczne były nagrody Zagranicznej Krytyki Filmowej, Złote Globy, których rozdanie poprzedza Oscary, a zostali nimi uhonorowani: James Cameron za reżyserię, James Horner za muzykę i piosenkę wraz z Willem Jenningsem i przede wszystkim producenci „Titanic”, jako najlepszego filmu roku. Nominowani do tej nagrody zostali: Leonardo DiCaprio i Kate Winslet za role dramatyczne, Gloria Stuart za rolę drugoplanową oraz James Cameron za scenariusz. Ponadto James Cameron otrzymał nagrodę Gildii Amerykańskich Reżyserów.

Rodzinny dom wariatów” – godz. 22:10

Święta Bożego Narodzenia w wielopokoleniowym domu państwa Stone z malowniczej Nowej Anglii. Najstarszy syn przywozi do domu narzeczoną, aby przedstawić ją swoim rodzicom, braciom i siostrom.

Ekscentryczni Stone’owie witają potencjalną synową – dopiętą na ostatni guzik, bezwzględną karierowiczkę z Nowego Jorku – z zażenowaniem, powątpiewaniem, zaskoczeniem, wrogością i źle skrywaną pogardą. Nie godząc się z wyborem syna, postanawiają dać uprzykrzonej dziewczynie nauczkę, na jaką ich zdaniem zasługuje.

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, 26 grudnia 2021 r.

Dziadek do orzechów i cztery królestwa” – godz. 7:45

Ta produkcja Disneya to baśniowe widowisko aktorskie, które nawiązuje do „Dziadka do orzechów” – zarówno baletu Piotra Czajkowskiego, jak i opowiadania E.T.A. Hoffmanna. Bohaterką tego filmu jest dziewczynka o imieniu Clara (Mackenzie Foy), która w Wigilię Bożego Narodzenia jest świadkiem niezwykłych wydarzeń. Widzi ona, jak jej ulubiona zabawka – Dziadek do orzechów – ożywa i staje do walki z Królem Myszy. Po pokonaniu potwora Dziadek do orzechów zabiera Klarę do magicznej krainy zamieszkałej przez lalki. Dziewczyna szuka jedynego w swoim rodzaju klucza, który pozwoli jej otworzyć pudełko z darem od zmarłej matki.

W czasie poszukiwań trafia do tajemniczego, innego wymiaru. W drodze poznaje żołnierza Phillipa. Po przybyciu na wyznaczone miejsce nastolatka spotyka Cukrową Wróżkę (Keira Knightley) i dowiaduje się, że królestwom Śnieżynek, Kwiatów i Słodyczy zagraża armia mrocznej krainy, którą rządzi Matka Cyrkonia (Helen Mirren), Władczyni Czwartego Królestwa. Czy głównej bohaterce uda się odnaleźć upragniony klucz oraz zaprowadzić ład w magicznej krainie?

Brzdąc w opałach” – godz. 9:45

Komedia familijna. Trzej kidnaperzy postanawiają porwać dziecko zamożnego przemysłowca. Pod pretekstem sfotografowania chłopca pojawiają się w domu jego rodziców.

Akcja kończy się powodzeniem, jednak sprytny brzdąc korzystając z pierwszej nadarzającej się okazji wymyka się porywaczom i odkrywa niedostępne dla niego do tej pory tajemnice i pokusy wielkiego miasta.

Bruce Wszechmogący – godz. 11:50

Doskonała komedia w gwiazdorskiej obsadzie, która stała się wielkim przebojem kinowym na całym świecie. Bruce (Jim Carrey) słynie z zabawnych reportaży kręconych dla lokalnej telewizji, które cieszą wszystkich poza nim.

Ma także śliczną dziewczynę Grace (Jennifer Aniston), która kocha go mimo wszystkich jego wad. Zwolniony z pracy w najgorszym dniu swojego życia, Bruce ośmiela się czynić wyrzuty samemu Bogu (Morgan Freeman). Ten więc na jeden dzień przekazuje mu całą swoją nadprzyrodzoną moc i wysyła go, by sam ulepszał świat.

 Książę w Nowym Jorku” – godz. 14:10

Początek tej historii przywodzi na myśl baśnie z dzieciństwa. Dawno, dawno temu w małym afrykańskim królestwie Zamunda mieszkał dobry król Jaffe Joffer (James Earl Jones), jego żona Aeoleon i ich syn Akkem (Eddie Murphy). Szczęście panowało wokół. Rodzice kochali młodego księcia i rozpieszczali go bezgranicznie. Akkem w dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin podjął jednak decyzję, że odtąd sam będzie decydował o swoim życiu i sam poszuka sobie żony.

W tym celu wyjeżdża w towarzystwie przyjaciela Semmiego (Arsenio Hall) aż do Nowego Jorku. Na miejsce poszukiwań wybiera dzielnicę Queens, bo jak sama nazwa wskazuje – mieszkają tu księżniczki. Następca tronu ląduje w najnędzniejszym hotelu w mieście – bez kilkunastu waliz z najpotrzebniejszym ekwipunkiem, które zniknęły błyskawicznie, gdy tylko pojawił się w okolicy. Chcąc pozostać incognito, Akkem przedstawia się jako biedny student. W końcu poznaje Lizę McDowell (Shari Headley) i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Aby być w jej pobliżu i zdobyć jej serce, podejmuje pracę w barze szybkiej obsługi, który należy do jej ojca. Wkrótce okazuje się jednak, że Liza ma adoratora, Darryla (Eriq La Salle), który także stara się względy pięknej dziewczyny.

Prawdziwe kłamstwa – godz. 22:05

Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) jest asem wśród szpiegów: włada biegle sześcioma językami, doskonale prezentuje się w smokingu, ma nienaganne maniery. Ale potrafi też unieszkodliwić każdego przeciwnika i zlikwidować każdą przeszkodę. Ponadto doktoryzował się z fizyki jądrowej i potrafi pilotować samolot odrzutowy najnowszej generacji. Ma też swoje słabości: uwielbia tańczyć tango. Jest międzynarodowym agentem do zadań specjalnych i pracuje dla organizacji „Omega Sector” – supertajnej agendy, zajmującej się rozpracowywaniem terroryzmu nuklearnego. Tymczasem najbardziej zdradziecka z terrorystek, Juno (Tia Carrere), usiłuje go uwieść. Okazuje się, że pracuje dla wyjątkowo bezwzględnego arabskiego terrorysty, charyzmatycznego Aziza (Art Malik), z którym Herremu przyjdzie stoczyć pojedynek na śmierć i życie.

Aziz stoi na czele grupy terrorystycznej o nazwie „Karmazynowy Jihad” i planuje uprowadzić broń nuklearną z terytorium Stanów Zjednoczonych, a następnie rozpętać „świętą wojnę” na Bliskim Wschodzie. A jakby tego było mało, wszystko, co robi Harry, pozostaje w ścisłym sekrecie przed jego ukochaną żoną Helen (Jamie Lee Curtis) i córką (Eliza Dushku). Zanim więc nasz bohater przystąpi do kolejnej śmiertelnie niebezpiecznej rozgrywki, postanawia zająć się nieco własnym małżeństwem, bo spostrzega u boku ukochanej żony tajemniczego nieznajomego (Bill Paxton).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *