MediaTVN Discovery Polska

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczno-psychiatryczne w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

23 listopada 2023 roku odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „ZDROWIE W GŁOWIE” Fundacji TVN. Nowe pokoje przyjęć na pierwszym piętrze budynku B Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zostały przygotowane przez fachowców, których pracę nadzorowała Dorota Szelągowska, projektantka wnętrz znana m.in. z programu TVN „Totalne remonty Szelągowskiej”. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln złotych brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.

 

Nowe gabinety psychologiczno-psychiatryczne w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki przy ul. Rzgowskiej 281/289 w Łodzi to pierwszy efekt współpracy Fundacji TVN i firmy Amazon w ramach projektu społecznego Fundacji pod nazwą „ZDROWIE W GŁOWIE”. Celem inicjatywy jest stworzenie w szpitalach na terenie całej Polski miejsc dla dzieci i dorosłych przeznaczonych do spotkań z psychologami, terapeutami i lekarzami psychiatrami.

W uroczystości otwarcia gabinetów wzięli udział m.in.: dr hab.n.med. Iwona Maroszyńska – dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Katarzyna Kolenda-Zaleska – prezes Fundacji TVN, Dorota Szelągowska – gospodyni programu „Totalne remonty Szelągowskiej” emitowanego na antenie TVN oraz projektantka nowo otwartych gabinetów i Barbara Krystosiak – managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Wszystko zaczęło się w 2020 roku, gdy podjęliśmy decyzję o budowie pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży na terenie Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Wtedy wiedzieliśmy, że jedno miejsce to za mało i tak powstała ogólnopolska akcja „ZDROWIE W GŁOWIE”, której celem jest wsparcie polskiej psychiatrii. Tworzymy dedykowane miejsca do terapii dla dzieci oraz osób dorosłych. Pacjenci oraz ich rodziny będą mieli zapewnione dogodne warunki do spotkań i leczenia, a lekarze psychiatrzy i terapeuci do swojej ciężkiej pracy. Chcemy uświadamiać i pokazywać, jak ważne jest, w jakich warunkach osoby z problemami psychicznymi są diagnozowane i poddawane terapii. Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani, bezpiecznipowiedziała Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN.

Na nową przestrzeń w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi o powierzchni 120 m2 składają się dwa gabinety psychologiczno-psychiatryczne, bawialnia oraz sala spotkań pełniąca funkcję pokoju wyciszenia, a także miejsca do spotkań rodziców z dziećmi oraz miejsca dla rodziców w kryzysie, gdzie będą mogli porozmawiać z psychologiem bez obecności dziecka. Całkowity koszt projektu wyniósł 1 470 000 złotych brutto. Całość tej kwoty została pokryta przez Fundację TVN i firmę Amazon. Kompleksową budowę nowych gabinetów przeprowadziła znana projektantka wnętrz, Dorota Szelągowska, która osobiście nadzorowała każdy etap projektu. Efekty jej pracy będzie można zobaczyć już 17 grudnia o godz. 11:30 na antenie TVN w odcinku specjalnym programu „Totalne remonty Szelągowskiej”.

– W Matce Polce pacjent jest najważniejszy. Robimy wszystko, by ratować zdrowie i życie naszych podopiecznych. Dziś mamy dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Ale nawet one nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów dzieci, które do nas trafiają. To właśnie wsparcie psychologów często decyduje o tym, czy pacjent poczuje się bezpieczny i skutecznie leczony. Dlatego jesteśmy niezwykle wdzięczni, że w ramach akcji „ZDROWIE W GŁOWIE” powstało wspaniałe i tak potrzebne miejsce w naszym szpitalu. Mam nadzieję, że w naszym centrum psychologicznym pacjenci i ich opiekunowie poczują się kimś wyjątkowym. Kimś na kim bardzo nam zależy – podkreślała dr hab. n. med. Iwona Maroszyńska dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

– Jako Amazon angażujemy się w wiele inicjatyw, odpowiadając na aktualne, ważne wyzwania społeczne w szczególności dotyczące dzieci. Jednym z nich jest kryzys zdrowia psychicznego. Dlatego także w tym roku połączyliśmy siły z Fundacją TVN. W ramach projektu „ZDROWIE W GŁOWIE” przekazaliśmy milion dolarów na realizację remontów oddziałów szpitalnych. Cieszy nas, że do projektu „ZDROWIE W GŁOWIE” włączyli się też nasi pracownicy, którzy z dużym zaangażowaniem pomagają przy remontach, wykorzystując swoje pasje i talenty. Współpraca z Dorotą wyzwala w nich dodatkowe pokłady kreatywności. Możemy powiedzieć, że to prawdziwa „Ekipa z pasją”!
powiedziała Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Powstanie nowych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych w Łodzi jest kontynuacją inicjatywy Fundacji TVN rozpoczętej w 2020 roku – budowy pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Otwarcie tej placówki planowane jest na 2024 rok.

To jednak dopiero początek inicjatyw realizowanych w ramach projektu „ZDROWIE W GŁOWIE”. Już teraz rozpoczynają się remonty gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych w szpitalach dla dzieci i dorosłych w całej Polsce – m.in. w Krakowie, Poznaniu, Radomiu, Olsztynie, Piszu, Sokółce, Szczecinie, Gdańsku i Opolu. Stworzenie dedykowanych miejsc do terapii dla wszystkich grup wiekowych pozwoli nie tylko leczyć osoby w kryzysie, ale także zwiększy świadomość społeczną na temat znaczenia opieki psychiatrycznej.

Fundacja TVN została założona w 2001 roku. Od momentu powstania jednym z jej podstawowych celów jest pomoc państwowym instytucjom ochrony zdrowia. Polega ona przede wszystkim na remontach i budowie klinik szpitalnych oraz na zakupie sprzętu medycznego i karetek pogotowia. W ciągu 22 lat Fundacja pozyskała i przekazała na realizację celów charytatywnych ponad 350 mln złotych. Pomoc indywidualną od Fundacji otrzymało do tej pory ponad 30 tysięcy osób, w większości dzieci.

foto. TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *