Internet & Gry

Gazeta.pl z akcją społeczną „Okres w moim życiu”

„Okres w moim życiu” to kampania społeczna Gazeta.pl i inicjatywy TakDlaPodpasek.pl, realizowana wspólnie z Okresową Koalicją i Kulczyk Foundation. Celem akcji jest normalizacja tematu menstruacji oraz zaapelowanie o wprowadzenie do polskich szkół darmowych środków higieny osobistej i edukacji menstruacyjnejW ramach prowadzonych działań znane Polki opowiadają oakceptacji własnego ciała, dostępie do podpasek i o tym, jak okres wpływa na ich życie zawodowe. 

 

Okres wciąż uznawany jest za temat wstydliwy i często bywa ignorowany w przestrzeni publicznej. Tymczasem dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka, umożliwiające kobietom i dziewczynkom godne życie. Z okazji Dnia Kobiet Gazeta.pl, działając w duchu deklaracji redakcyjnejwspólnie z inicjatywą TakDlaPodpasek.plOkresową Koalicją i Kulczyk Foundation postanowiła rozpocząć rozmowę na temat kobiecego okresu. Do akcji dołączyły znane Polki: Young Leosia, Aleksandra Hamkało, Katarzyna Figura, Agata Młynarska, Anita Sokołowska, Betty Q, Karolina Brzuszczyńska oraz Martyna Kaczmarek. Bohaterki kampanii opowiadają o swoich doświadczeniach menstruacyjnych, pokazując, że to, co się dzieje z naszym ciałem, ma wpływ na każdą sferę życia. 

– To już tradycja, że na 8 marca Gazeta.pl z partnerami przygotowuje odważną i mądrą akcję społecznąmówi Rafał Madajczak, redaktor naczelny Gazeta.pl.Akcją „Okres w moim życiu” po raz kolejny pokazujemy, że nasza deklaracja redakcyjna nie jest pustym dokumentem, tylko planem działania. Jestem dumny z tego, że to my będziemy normalizować okres. Liczę, że z czasem do Okresowej Koalicji i Gazeta.pl dołączą też inne media i czołowe marki.

– 54% nastolatek w Polsce przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu okresu. 21% dziewczynek musiało zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej. Nie zgadzamy się na to. Czas to zmienić. Wprowadźmy w życie przepisy, dzięki którym we wszystkich polskich szkołach pojawią się darmowe środki menstruacyjne i edukacja na temat zdrowia menstruacyjnego. Mamy na pokładzie Okresowej Koalicji ponad 20 organizacji, które prowadzą działania w tym kierunku. Tylko rozwiązanie systemowe może uchronić dziewczynki przed przerwami w edukacji, nierównością i stygmatyzacją z powodu okresu. Ustawa, która nam to zapewni, jest w Polsce niezbędna – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Kampania „Okres w moim życiu” rozpoczęła się 1 marca od działań teaserowych w przestrzeni miejskiej. W Dzień Kobiet, 8 marca w największych miastach w Polsce pojawią się plakaty z wizerunkami bohaterek akcji. Kampanii towarzyszyć będą ogólnopolskie działania reklamowe – na nośnikach reklamy zewnętrznej, w kinach sieci Helios, w serwisach Gazeta.pl oraz w mediach społecznościowych.

Poza opowieściami bohaterek kampanii na stronie akcji okreswmoimzyciu.pl można podpisać apel TakDlaPodpasek.pl, który zostanie przekazany polskim parlamentarzystkom i parlamentarzystom. 

Na Gazeta.pl serwisach portalu (Kobieta.Gazeta.plWeekend.Gazeta.plPlotek.plSport.plMoto.plKultura.Gazeta.plNext.Gazeta.plWiadomości.Gazeta.plod 8 marca do końca miesiąca publikowany będzie cykl materiałów dziennikarskich na temat menstruacji. To m.in. rozmowa z psycholożką dr Alicją Długołęcką, felieton autorki książki Dziewczynki” Weroniki Murek, rozmowa z ginekolożką prof. Marzeną Dębską, rozmowy z zawodowymi sportowczyniami, opracowanie badań pokazujących skalę ubóstwa menstruacyjnego w Polsce, popkulturowy przegląd reklam podpasek czy wywiad z przedstawicielką fundacji Jak Wychowywać DziewczynkiW środę, 8 marca o godz. 12:00 w programie „Studio Biznes Karolina Hytrek-Prosiecka porozmawia o urlopie menstruacyjnym z Katarzyną Siemienkiewicz, ekspertką Pracodawców RP. 

Redakcja Gazeta.pl mocno angażuje się w walkę o równouprawnienie i prawa człowieka. Jako pierwszy horyzontalny portal w Polsce Gazeta.pl powołała stanowisko koordynatorki treści ds. różnorodności i inkluzywnościZespół portalu kładzie duży nacisk zwłaszcza na obronę praw kobiet. W ubiegłym roku  udostępnił m.in. poradnik „Jak pisać o kobietach?” skierowany do wszystkich przedstawicieli mediów oraz kalkulator wyliczający stawkę za pracę w domu, ukazujący rząd wielkości tej pomijanej w gospodarce luki. 

TakDlaPodpasek.pl to inicjatywa, której celem jest wprowadzenie darmowych środków menstruacyjnych i edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego do wszystkich polskich szkół. Ma temu posłużyć pierwsza w historii Polski ustawa o menstruacji. Za inicjatywą stoją Okresowa Koalicja i Kulczyk Foundation, które apelują o wyrażenie poparcia dla założeń do ustawy. 

Inicjatywa TakDlaPodpasek.pl, Okresowa Koalicja oraz Kulczyk Foundation odpowiadają za zainicjowanie działań, przygotowanie apelu dla rządzących oraz konsultację ekspercką.  

Za koncepcję kreatywną, produkcję i realizację kampanii odpowiada Gazeta.pl przy wsparciu Grupy Nowy Ład. Reżyserią materiałów wideo zajął się Dominik Radecki, zdjęcia do kampanii wykonał Michał Mutor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *