“Gazeta Wyborcza” przyzna Nagrodę im. Krzysztofa Millera za materiał fotograficzny roku

W sobotę, 8 września br. "Gazeta Wyborcza" na swoich łamach ogłosiła konkurs na najlepszy materiał fotograficzny roku 2018. Nagroda im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia przyznawana będzie corocznie w grudniu, a jej celem jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i właśnie odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.

 

Konkurs fotograficzny ogłoszony przez "Gazetę Wyborczą" upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera, legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. - Chcemy kontynuować dzieło Krzysztofa Millera oraz wyróżniać ludzi mających odwagę patrzeć i opowiadać o świecie w wartościowy sposób - mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto "Gazety Wyborczej" i jednocześnie przewodnicząca konkursowego jury.

O nagrodę mogą rywalizować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii; autorzy indywidualni oraz kolektywy fotografów, np. członków jednej agencji fotograficznej (jako praca zbiorowa). Do konkursu można zgłaszać wszystkie formy fotograficzne, w tym fotoreportaż, dokument, serię portretów czy pejzaży itp., wykonanych dowolną techniką - profesjonalnym sprzętem fotograficznym lub telefonem komórkowym.

W tegorocznej, pierwszej edycji konkursu prace można nadsyłać od 8 września do 31 października 2018 r. za pomocą formularza umieszczonego pod adresem Wyborcza.pl/wiecejswiata. Mają to być materiały fotograficzne wykonane w czasie od 1 września 2017 do 1 września 2018 r., zawierające minimum 7 zdjęć, ale nie więcej niż 12. Każdy uczestnik może zgłosić 3 materiały.

Na początku listopada poznamy 7 finalistów - ich prace zostaną zaprezentowane w serwisie Wyborcza.pl/wiecejswiata. Wyboru dokona jury w składzie:

- Ewa Ewart - producentka filmów dokumentalnych i dziennikarz dochodzeniowy BBC,
- Anna Bedyńska - fotoreporterka, laureatka World Press Photo i dwukrotnie Grand Press Photo za Zdjęcie Roku,
- Wojciech Jagielski - reporter,
- Mikołaj Grynberg - pisarz i fotograf,
- Adam Lach - fotoreporter, laureat Grand Press Photo za Zdjęcie Roku 2017, członek i współzałożyciel agencji Napo Images,
- Jerzy B. Wójcik - wydawca "Gazety Wyborczej",
- Mariusz Burchart - redaktor naczelny "Dużego Formatu",
- Beata Łyżwa-Sokół - szefowa działu Foto "Gazety Wyborczej", przewodnicząca konkursowego jury.

Konkurs zakończy się 7 grudnia br., gdy podczas uroczystej gali poznamy nazwisko laureata Nagrody im. Krzysztofa Millera. Jej pierwszy zwycięzca otrzyma czek na kwotę 10 tysięcy złotych. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/wiecejswiata. Serwis jednocześnie prezentuje multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera będzie promowany na łamach "Gazety Wyborczej", "Dużego Formatu" i na Wyborcza.pl. Partnerem konkursu jest Kulczyk Foundation.

Krzysztof Miller (1962-2016) to legenda fotoreportażu wojennego. W ciągu ponad 25 lat fotografował niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz "Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet „Gazety Wyborczej”.

Zobacz także

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz