Grudzień 2017 na kanałach BBC Worldwide

W nowym programie „Nigella: przy moim stole” jedna z najbardziej znanych kucharek na świecie, po raz kolejny zdradzi swoje proste a jednocześnie pełne smaku przepisy. Udowodni także, że codzienne i radosne domowe gotowanie to prawdziwy przywilej i przyjemność.

 

 

The Game

Seria 1 (6 odcinków)

Od środy 6 grudnia, godz. 22:00

Szpiegowski thriller osadzony w czasach zimnej wojny, gdy przyjaciel może okazać się śmiertelnym wrogiem.

Londyn, 1972 rok. Zbiegły z ZSRR szpieg KGB zdradza brytyjskiemu agentowi  szczegóły „Operacji Szkło”, planu radzieckiej inwazji na Wielką Brytanię. Na wieść o tym Daddy, charyzmatyczny choć popadający w paranoje szef brytyjskiego wywiadu MI5, kompletuje tajny zespół do zbadania wiarygodności planu, który mógłby dramatycznie zmienić przebieg zimnej wojny. Zaczyna się wyścig z czasem na rozpracowanie siatki radzieckich agentów w Anglii.

Czy Daddy wybrał najlepszych? Czy można im ufać w świecie, w którym kłamstwa oraz podwójni agenci nie dziwią nikogo? W skład elitarnej grupy wchodzą: Bobby Waterhouse, ambitny szef kontrwywiadu; Sarah Montag, jego sprytna zastępczyni; jej mąż Alan Montag, uroczy ekspert od podsłuchów; Jim Fenchurch, doświadczony agent terenowy; Wendy Straw, naiwna i wrażliwa sekretarka oraz Joe Lambe – główny bohater serialu, agent z psychologicznym wyczuciem, który potrafi zinterpretować każdy gest wroga, choć sam kryje niebezpieczną tajemnicę.

Doktor Foster

(Doctor Foster)

Seria 1 (5 odcinków)

Od czwartku 7 grudnia, godz. 22:00

Doktor Gemma Foster to odnosząca sukcesy szanowana lekarka rodzinna. Kobieta doskonała, spełniona jako żona i matka.

Pewnego dnia jednak jej idealne życie wywróci się do góry nogami. Podejrzenia męża o romans popychają ją do samodzielnego odkrywania prawdy za wszelką cenę, co dramatycznie burzy porządek codziennego życia rodziny, a nawet pacjentów. Gdy wkrótce okaże się, że jej szczęśliwe życie zbudowane było na kłamstwie, pani doktor obmyśli gorzką zemstę.

Wielokrotnie nagradzany dramat psychologiczny trzymający w napięciu jak niejeden thriller. Surrane Jones, odtwórczyni głównej roli, nagrodzona została BAFTA 2016 w kategorii najlepszej aktorki telewizyjnej.

Boże Narodzenie

(The Nativity)

Niedziela, 24 grudnia, godz. 19:45

Znana nam od stuleci barwna opowieść biblijna zaadaptowana przez uznanego scenarzystę Tony’ego Jordana, który nadał jej uniwersalny i bardzo ludzki wymiar. Historia dwojga ludzi – młodej przerażonej dziewczyny wybranej do odegrania wielkiej roli w dziejach ludzkości oraz kochającego ją mężczyzny, który stara się zaakceptować sytuację i wspierać ukochaną.

16-letnia Maria ma poślubić wybranego jej przez rodziców cieślę Józefa. Ślub ma odbyć się za rok, a narzeczony, pod okiem przyszłej teściowej Anny, buduje dom dla swojej rodziny. Pewnego dnia dziewczynę odwiedza anioł Gabriel i powiadamia, że zostanie ona napełniona Duchem Świętym i narodzi dziecko, które będzie Synem Bożym. Choć zwiastowanie zadziwia Marię, wszystko wciąż układa się pomyślnie. Do czasu powrotu dziewczyny od krewnej Elżbiety, gdy okazuje się, że Maria jest w ciąży. Józef załamany jest z powodu jej oczywistej niewierności, choć narzeczona zapewnia go o niewinności. Na prośbę jej ojca Joachima oraz, by uchronić Marię przed kamieniowaniem, Józef zabiera Marię w wyczerpującą podróż do odległego miasta Betlejem.

Doktor Who: Powrót Doktora Mysterio

(Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio)

Wtorek, 26 grudnia, godz. 20:25

Nad Nowy Jork nadciągają kosmici. W obliczu zagrożenia Doktor Who łączy siły
z dociekliwą dziennikarką śledczą, znajomym sprzed lat typkiem w budrysówce oraz tajemniczym superbohaterem o imieniu Duch. Czy nieustraszony Władca Czasu
i jego towarzysze zdołają uratować Manhattan?  Kogo ujrzymy pod maską superbohatera?

Ripper Street

Seria 1 (8 odcinków)

Od czwartku, 21 grudnia, godz. 23:0

Inspektor Edmund Reid nie zdołał schwytać najsłynniejszego londyńskiego mordercy — Kuby Rozpruwacza. Teraz jest szefem słynnej jednostki policji  w dzielnicy Whitechapel, na East Endzie. Reid  i jego ludzie robią, co w ich mocy, aby utrzymać porządek i bezpieczeństwo na słynących z przestępczości ulicach. Gdzieś w tle zawsze czai się lęk przed Rozpruwaczem. Czy słynny morderca powrócił, aby znowu zabijać?

Główne role w tym kryminalnym serialu grają Matthew Macfadyen i Jerome Flynn. Zobaczymy zmagania ze zbrodnią i bezprawiem na ulicach wiktoriańskiego Londynu i poznamy ludzi, którzy starają się wprowadzać rządy prawa w świecie bezprawia.

Wolf Hall

Seria 1 (6 odcinków)

Od środy 27 grudnia, godz. 22:00
Wielka Brytania, 1529 rok. To przełomowa epoka w dziejach Anglii. Tomasz Cromwell staje się najbliższym doradcą króla Henryka VIII i jedną z najbardziej wpływowych postaci na jego dworze.

Po 20 latach małżeństwa Henryk VIII postanawia rozwieść się z Katarzyną Aragońską, która nie zapewniła mu męskiego potomka. Pragnie także związać się z młodą  i urodziwą Anną Boleyn. Skierowana do papieża prośba o anulowanie związku z żoną spotyka się z odmową, a konsekwencje ponosi kardynał Wosley – brutalnie odsunięty ze stanowiska. Na jego miejsce trafia Tomasz Cromwell – pragmatyczny i utalentowany negocjator. W serialu śledzimy losy jego zawrotnej kariery. Szybko staje się jednym z głównych strategów wielkiej intrygi rozgrywającej się na królewskim dworze.  Doprowadza do przewrotu religijnego, czyli uniezależnienia króla od papiestwa i mianowania go głową Kościoła anglikańskiego, oraz upragnionego ślubu z Anną Boleyn.

Serial oparty na bestsellerowej powieści autorstwa Hilary Mentel.

 

 

Góry: życie nad chmurami
(Mountains: Life Above the Clouds)
Seria 1 (3 odcinki)
Od wtorku 12 grudnia, godz. 19:55

Łańcuchy górskie pokrywają 25% powierzchni naszej planety. I choć od nich zależy los 40% populacji, nadal są dla nas tajemniczym królestwem.

Oto podróż po trzech spektakularnych pasmach górskich od ich podnóży aż po strome szczyty.

W odcinku pierwszym odkrywamy rdzeń Ameryki Północnej – Góry Skaliste. Ich dzikie ośnieżone szczyty oraz ukryte doliny są domem niesamowitych ludzi i siedliskiem niezwykłych zwierząt, m.in. kuguarów, rosomaków, wilków i niedźwiedzi grizzly. To tutaj śmiali skoczkowie wingsuit szybują w dół ze szczytów, a plemiona rdzennych Amerykanów konkurują ze sobą
w wyścigach konnych.

Kolejna odsłona programu to podróż przez Himalaje, najwyższy na Ziemi łańcuch górski. To tutaj możemy spotkać niezwykłe zwierzęta oraz ślady starodawnych kultur. Pantery śnieżne podkradają się do górskich wiosek w poszukiwaniu jedzenia, a małpy lgną do ludzkich siedzib, by nieco się ogrzać w surowym klimacie.

Odcinek trzeci to wyprawa przez tajemnicze i niedostępne Andy, gdzie polują pumy, niedźwiedzie przemierzają skryte doliny w poszukiwaniu wody, a w spowitych mgłą lasach żyją osobliwe żaby.

Cała prawda o…
(The Truth About…)
Od soboty 23 grudnia, godz. 23:00

Wybór dwunastu filmów dokumentalnych, których twórcy, powołując się na najnowsze teorie naukowe i odrzucając mity na temat zdrowia, pomogą nam poznać wielorakie sposoby na zdrowsze, szczęśliwsze i dłuższe życie. Emisja co dzień od 23 grudnia do 4 stycznia.

Wśród wybranych dokumentów znalazły się m.in. Cała prawda o ćwiczeniach, w którym doktor Michael Mosley odkrywa, że większości z nas wystarczą trzy minuty bardzo intensywnego wysiłku raz w tygodniu oraz Cała prawda o Alzheimerze traktujący o zmianach powodowanych w mózgu przez chorobę i sposobach zapobiegania jej.

W Całej prawdzie o alkoholu lekarz Javid Abdelmoneim sprawdza, czy czerwone wino naprawdę jest zdrowe, a doktor Chris van Tulleken odkrywa, jak nowoczesna medycyna pomaga zapobiegać zarażeniom wirusem HIV (w Cała prawda o HIV). Z kolei
z dokumentu Cała prawda o stresie dowiemy się, że niektóre rodzaje stresu mają dobre, motywujące działanie oraz wzmacniają naszą pewność siebie.

W paśmie także m.in. Cała prawda o mięsie, Cała prawda o witaminach oraz Cała prawda o otyłości.

Planeta Ziemia II
(Planet Earth II)
Seria 1 (6 odcinków)
Odcinki emitowane jeden po drugim w Wigilię Bożego Narodzenia, od godz. 08:00

„Planeta Ziemia” pojawiła się na ekranach telewizorów ponad dziesięć lat temu. Był to pierwszy serial przyrodniczy filmowany w technologii HD, przełom w historii produkcji tego typu. Dzięki niemu ponad pół miliarda widzów na całym świecie zobaczyło bogactwo i różnorodność form życia na Ziemi w zachwycającej – i niespotykanej dotąd – jakości obrazu. Tym razem przyjrzymy się naszej planecie jeszcze raz, ale z zupełnie nowej perspektywy, wręcz zanurzymy się w świecie przyrody.

Nieosiągalne górskie szczyty, odległe wyspy, srogie pustynie i dżungle, przez które przedarcie się graniczy z cudem – zobaczycie, jak smakuje życie w prawdziwej dziczy. Znajdziemy się w najbardziej spektakularnych miejscach bytowania zwierząt, staniemy oko w oko z niewiarygodnymi stworzeniami, które żyją na naszej planecie. Rozwój technologii filmowania pozwala pokazać świat natury w całkiem nowy sposób. Możemy dotrzeć do odległych i trudno dostępnych miejsc, a dystans między okiem kamery a zwierzęciem zmniejszyć do minimum, jednocześnie pozostając niezauważonymi. Dzięki temu możemy uchwycić naturalne zachowania naszych mniejszych braci.

Błękitna Planeta
(Blue Planet II)
Seria 2 (7 odcinków)
Odcinki emitowane jeden po drugim w Dzień Bożego Narodzenia, od godz. 07:00

Od premiery superprodukcji przyrodniczej „Błękitna Planeta” minęło 16 lat. Przez
ten czas nasza wiedza na temat podwodnych głębin bardzo się wzbogaciła. Dzięki
wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii twórcy dokumentu po raz
drugi przedstawiają podwodny świat, jego niezwykłych mieszkańców i ich niekiedy bardzo nietypowe zachowania.

Od mroźnych mórz polarnych po tętniące życiem turkusowe atole – wszędzie żyją niezwykłe, barwne podwodne stworzenia, które muszą dostosować się do warunków, by przetrwać. Zobaczymy m.in. dziwne ośmiornice zamieszkujące ciemne głębiny Oceanu Atlantyckiego, karanksa wyskakującego z wody w powietrze podczas polowania na ptaka, bioluminescencyjny spektakl planktonu, przepłyniemy się także na grzbiecie polującego na ofiarę rekina młota.

Oto inspirująca podróż po największej, a jednocześnie najmniej znanej krainie naszej planety – tajemniczym świecie mórz i oceanów.

 

Simon Reeve w Rosji
(Simon Reeve in Russia)
Seria 1 (3 odcinki)
Od poniedziałku 4 grudnia, godz. 23:00

Podróżnik i dziennikarz Simon Reeve wyrusza w podróż po największym państwie na świecie – Rosji. Chciałby poznać jej prawdziwe oblicze i dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka ten pełen skrajności i kontrastów społecznych kraj, który ma dosyć szorstkie relacje z resztą świata.

Simon przemierza Federację Rosyjską od Dalekiego Wschodu przez stepy Eurazji, aż do wybrzeży Bałtyku. Dociekliwy a jednocześnie ciepły i otwarty podczas codziennych spotkań i rozmów próbuje dowiedzieć się czegoś o prawdziwej naturze Rosjan, wciąż postrzeganych przez świat przez pryzmat ponurych czasów Zimnej Wojny. Przemierzając ogromne, malownicze przestrzenie, spotyka zaskakująco kolorową mozaikę charakterów.

Tajemnice Doliny Krzemowej
(Secrets of Silicon Valley)
Seria 1 (2 odcinki)
Od środy 6 grudnia, godz. 23:00

Dziennikarz i analityk nowych mediów Jamie Barlett odkrywa mroczną stronę działania firm z Doliny Krzemowej, które omamiły nas idealistycznymi obietnicami budowania nowego, lepszego świata.

Barlett ujawnia m.in., jak utopijna wizja firmy Uber doprowadziła hinduskich kierowców do samobójstw. Rozmawia także z byłym dyrektorem z portalu Facebook, który w obawie przed kryzysem społecznym i upadkiem kapitalizmu mieszka w kryjówce na wyspie. Dowiemy się także, w jaki sposób social media, jako wyjątkowo skuteczne narzędzie perswazji, przyczyniły się do zwycięstwa Donalda Trumpa w walce o Biały Dom. Prowadzący zdradza także, w jaki sposób gromadzone przez Facebook dane na nasz temat mogą być wykorzystywane do badania naszych osobowości, przewidywania preferencji oraz innych cech psychologicznych.

Sherlock
(Sherlock)
Seria 4 (3 odcinki)
Od piątku 29 grudnia, godz. 23:00

Najnowsza seria to trzy pełnometrażowe odcinki pełne zaskoczeń i nieprawdopodobnych zwrotów akcji, śmiechu oraz łez. Niecierpliwie oczekiwana kontynuacja przygód ekscentrycznego i nieprzewidywalnego detektywa, wyprodukowana przez Hartswood Films, po raz kolejny przeniesie nas do Wielkiej Brytanii.

Tym razem, poza śledzeniem potyczek Sherlocka z jego największym wrogiem, będziemy towarzyszyć Watsonowi i Mary w przygotowaniach do podjęcia największego życiowego wyzwania – pojawienia się na świecie ich pierwszego dziecka.

Benedict Cumberbatch i Martin Freeman powracają w swoich kultowych rolach Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona w zainspirowanej opowiadaniami Sir Arthura Conana Doyle’a ekranizacji stworzonej przez Stevena Moffata i Marka Gatissa.

Top Gear: Wyprawa marzeń II
(Top Gear: The Perfect Road Trip II)
Niedziela 31 grudnia, godz.12:00

Clarkson, Hammond i May wracają! Bo stać ich na więcej!

Po niezbyt udanej pierwszej wyprawie marzeń, są zdeterminowani, by tym razem wszystko poszło po ich myśli. Wyruszają więc w 800-kilometrową trasę. Od Wenecji, przez wyspę Capri, Bolonię, Sienę, Rzym, Pompeje, Sorrento aż na oszałamiająco piękne wybrzeże Amalfi.

Podróż marzeń nie może się udać bez wymarzonych samochodów. Wśród wybranych aut są McLaren 650S, Lamborgini Huracan oraz McLaren P1.

 

Nigella: przy moim stole
(Nigella: At My Table)
Seria 1 (6 odcinków)
Od czwartku 14 grudnia, godz.20:55

Nigella Lawson w nowym programie po raz kolejny udowadnia, że codzienne
i radosne domowe gotowanie to prawdziwy przywilej i przyjemność. Zdradza swoje proste
a jednocześnie pełne smaku przepisy oraz przekonuje, że przygotowanie kolorowych, zróżnicowanych i wartościowych posiłków może być relaksujące.

Nigella dzieli się swoimi najnowszymi odkryciami, jak m.in. jajka po turecku oraz sprawdzonymi przepisami, jak deser obdarzony trafną nazwą „królowa puddingów”. Pokazuje także, jak szybko przygotować wyśmienitego kurczaka, awaryjne ciasteczka i… znajduje nowe zastosowanie tarki spiralnej.

Nigella: przy moim świątecznym stole
(Nigella: At My Table Christmas Special)
Piątek 22 grudnia, godz. 20:55

Świąteczne spotkanie z Nigellą Lawson, która uwielbia celebrować domowe gotowanie. Po raz kolejny udowadnia, że przygotowanie zróżnicowanych i wartościowych posiłków może być relaksujące i sprawiać radość.

Nigella zdradza swoje sprawdzone proste przepisy na bożonarodzeniowe specjały
i przekonuje, że prosto nie znaczy nudno, a przygotowanie świąt wcale nie musi być stresujące.

Zaufaj lekarzowi
(Trust Me I’m a Doctor)
Seria 3 (3 odcinków)
Od piątku 15 grudnia, godz. 21:55

Michael Mosley współpracuje z zespołem doświadczonych lekarzy. Prowadzący wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie oraz wyniki najnowszych badań, aby analizować kluczowe kwestie dotyczące naszego zdrowia.

W trzeciej serii programu dowiemy się między innymi, jak nie zwariować i jak radzić sobie ze skurczami. Dr Chris van Tulleken sprawdzi, co naprawdę kryje się w ziołowych suplementach diety, a Michael sprawdzi, czy zmiana diety może obniżyć poziom cholesterolu równie skutecznie jak leki (na przykład statyny). Z kolei chirurg Gabriel Weston zbada nową, być może przełomową, metodę leczenia raka.

Jednego możemy być pewni – ci fachowcy polecą nam tylko te metody, których skuteczność została naukowo udowodniona.

Być transseksualistą
(Being Transgender)
Czwartek 19 grudnia, godz. 21:55

Skąd znamy swoją płeć? Ostatnio coraz częściej mówi się o transseksualizmie. Coraz więcej osób głośno mówi, że nie identyfikuje się z płcią przypisaną im podczas narodzin i wyraża swoją tożsamość poza normami. Badacze zauważają, że granice między płciami stają się coraz bardziej płynne. Twórcy dokumentu obserwują, co znaczy być transseksualnym i jakie są psychiczne, fizyczne oraz biologiczne konsekwencje zmiany.

Poznajemy kilka osób, które decydują się na podążanie za własną tożsamością płciową i są na różnych etapach przemiany: dwóch młodych chłopców na początku terapii hormonalnej, dziewczynę decydującą się na operację oraz kobietę w trakcie transpozycji społecznej. Poznamy punkt widzenia każdego z nich oraz proces dochodzenia do trudnych, acz wyzwalających, decyzji.

Usłyszymy również wypowiedzi ekspertów na temat rozwoju nauki w tym zakresie oraz działań współczesnej medycyny umożliwiających proces zmiany płci.

 

Nasze zwierzaki: Arktyka
(My Pet & Me Winter Special: Arctic Animals)
Środa, 6 grudnia, godz. 17:35

Zimowy odcinek specjalny, w którym Ferne i Rory wybierają się do zasypanej śniegiem Norwegii. Na zaproszenie małego Lapończyka przyjeżdżają na rodzinną farmę reniferów w Karasjok i obserwują przygotowania mieszkańców do zimy.

Wybierają się także do parku dzikich zwierząt, gdzie poznają innych mieszkańców Arktyki, m.in. żbiki i wilki. Natomiast w parku kultury lapońskiej Sapmi poznają tamtejsze tradycje oraz obyczaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *