MediaZapowiedzi TV

Grudzień na kanałach z portfolio BBC Studios

Grudzień 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Rozważna i romantyczna
Od wtorku 29 grudnia, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Adaptacja słynnej powieści mistrzyni romansu, Jane Austen. W klasyczną opowieść o namiętności, miłości i małżeństwie tchnął nowe życie scenarzysta Andrew Davies, znany z adaptacji dzieł literatury angielskiej (m.in. „Duma i uprzedzenie”).

Uczuciowa i impulsywna Marianna Dashwood (Charity Wakefield) zakochuje się od pierwszego wejrzenia w szarmanckim, lecz nieodpowiednim dla niej Johnie Willoughby (Dominic Cooper). Lekceważy ostrzeżenia starszej siostry. Tymczasem opanowana i żyjąca w świecie konwenansów Elinor (Hattie Morahan) nawet przed najbliższymi próbuje ukryć swój zawód miłosny.

Jak znaleźć prawdziwą miłość w świecie rządzonym przez pozycję społeczną i majątek? Obie siostry muszą wynieść ze swoich bolesnych doświadczeń cenną naukę – w życiu nie można być jedynie rozważnym lub romantycznym, należy połączyć te dwie cechy.

Ostatnie tango w Halifaksie
Od poniedziałku 7 grudnia, godz. 22:30
Sezon 5 (4 odcinki)

Piąty sezon nagrodzonego nagrodą BAFTA komediodramatu o sile miłości. Alan i Celia, których
w dzieciństwie łączyło coś więcej niż tylko przyjaźń, odnaleźli się po 60 latach rozłąki i ich miłość rozkwitła na nowo. Po siedemdziesiątce wzięli ślub i zamieszkali w pięknym domu otoczonym malowniczymi krajobrazami. Codzienność jednak okazała się mniej sielska.

 

Małżonkowie nie mają dla siebie wiele czasu, a różnice polityczne rodzą między nimi napięcia. Ponadto nowa praca Alana okazuje się większym wyzwaniem niż oboje się spodziewali. Tymczasem córka Celii, Caroline zostaje uwikłana w dziwną relację w pracy, a brat Alana postanowił nagle powrócić z Nowej Zelandii. Okazuje się, że planuje zostać na dłużej.

Incydent z Kettering
Od środy 30 grudnia, godz. 22:30
Sezon 1 (8 odcinków)

Trzymający w napięciu thriller o losach kobiety pragnącej poznać prawdę o swojej przeszłości. Doktor Anna Macy była dzieckiem, gdy jej przyjaciółka Gillian zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Dziewczynki bawiły się w lesie na skraju miasteczka, gdy zobaczyły dziwne światła, którym towarzyszyły niepokojące dźwięki. Kilka godzin później odnaleziono tylko Annę.

Po piętnastu latach główna bohaterka powraca do rodzinnego miasta i przekonuje się, że wśród społeczności nadal żywe są wspomnienia dotyczące pamiętnego dnia. Krążą teorie sugerujące porwanie przez kosmitów oraz podejrzenia, że to Anna zabiła swoją przyjaciółkę. Gdy nagle znika 17-letnia Chloe Holloway, Anna czuje, że za wszelką cenę musi dowiedzieć się, co przed laty stało się z Gillian.

Serial zrealizowany na Tasmanii – skąpanym w świetle zorzy polarnej przepięknym i tajemniczym zakątku na końcu świata.

Morderca z Whitechapel
Od czwartku 17 grudnia, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Ulice jednej z dzielnic Londynu, Whitechapel, spływają krwią. Morderca grasuje nocą, na ofiary wybiera bezbronne kobiety. Mieszkańcy żyją w strachu, a policja jest bezradna wobec tajemniczego psychopaty. To nie XIX wiek, a morderca to nie Kuba Rozpruwacz, tylko jego naśladowca.

Dochodzenie prowadzi detektyw Chandler, który nie ma doświadczenia w tego typu sprawach. Czy uda mu się coś, co nie udało się jego poprzednikom ponad 100 lat temu? Czy przechytrzy mordercę i wymierzy sprawiedliwość?

 

 

Pielgrzymka do Stambułu
Od poniedziałku 21 grudnia, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Siedmioro brytyjskich celebrytów wyrusza w wędrówkę do Stambułu dawną wojenną trasą armii Sulejmana Wspaniałego. Drogę, zwaną Szlakiem Sułtańskim, zrekonstruowano w XXI wieku. Pielgrzymów różni wiele: wyznanie, przekonania, wiek, pochodzenie, ale łączy wspólny cel wyprawy – chęć szerzenia tolerancji dla przedstawicieli wszystkich wyznań i kultur.

Podróż rozpoczynają w stolicy Serbii, Belgradzie. Stamtąd będą wędrować przez Bułgarię, górzyste Bałkany aż dotrą do Stambułu.

Mumie: historie rozwinięte
Od środy 23 grudnia, godz. 19:55
Sezon 1 (6 odcinków)

Zaawansowane technologie badawcze, międzynarodowy zespół ekspertów oraz nowe spojrzenie na temat mumifikacji pozwalają twórcom programu odkryć prawdziwe oblicze starożytnego Egiptu. Jak się okazuje – krainy pełnej nieczystych i krwawych rozgrywek.

W muzeum w Kairze znajduje się największa na świecie kolekcja mumii. Skrywa ona wiele mrocznych sekretów. Zabalsamowane zwłoki królów, królowych oraz możnych tego dawnego świata to jedne z niewielu już pozostałości po wspaniałej przeszłości. Najnowsze badania naukowe wskazują na niepokojące ślady zabójstw, tortur oraz zdradzieckich ciosów w plecy.

Międzynarodowa grupa ekspertów pierwszy raz od 3000 lat bada stare sarkofagi za pomocą najnowocześniejszych technik skanowania, by odkryć i przedstawić nieznane dotąd, krwawe oblicze władców starożytnego Egiptu.

Cuda inżynierii kolejowej
Od środy 9 grudnia, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Program, w którym przedstawiamy najbardziej spektakularne konstrukcje i linie kolejowe na świecie oraz umożliwiające ich powstanie śmiałe rozwiązania inżynieryjne. Od czasu błyskawicznego rozwoju transportu kolejowego w XIX wieku stanowił on jedną z najnowocześniejszych gałęzi inżynierii. Jego twórcy bez lęku podbijali najpotężniejsze góry świata, przekraczali rwące rzeki, przemierzali rozległe dzikie tereny i wprowadzali śmiałe zmiany w urbanistyce.

Pasjonaci kolejnictwa przedstawiają przełomowe zdarzenia w historii tej dziedziny transportu, sylwetki pionierów kolei i współczesnych inżynierów, którzy często wbrew naturze i prawom fizyki tworzyli niesamowite konstrukcje, trakcje oraz nowoczesne tabory. To im zawdzięczamy imponującą ogólnoświatową sieć kolejową.

Ekstremalne wyprawy
Od czwartku 10 grudnia, godz. 19:55
Sezon 3 (8 odcinków)

Najlepszy sposób na zrozumienie i zyskanie szacunku do otaczającego nas świata to wyjść na spotkanie z Matką Naturą. Opuścić swoją strefę komfortu i udać się na pieszą wyprawę, jak robi to podróżnik Ryan Pyle. Ekstremalny trekking jest dla niego sposobem na poznanie lokalnych kultur oraz obcowanie ze światem przyrody.

W trzeciej serii programu towarzyszymy Ryanowi na śmiertelnie niebezpiecznym Szlaku Kokoda, podczas wyczerpującego zdobywania szczytu Aconcagua w Argentynie oraz wędrówki przez wulkaniczne wyżyny Islandii. Wyzwanie, obserwowanie świata
i edukacja – to główne cele tych fascynujących wypraw.

 

 

Historia szkockich klanów
(Rise of the Clans)
Od czwartku 3 grudnia, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Przedstawiciele legendarnych szkockich klanów to jedni z najsłynniejszych wojowników świata, wychowani na dzikich i surowych terenach północy. Bohaterscy, waleczni, bezlitośni oraz niegodziwi, a wśród nich kultowe postacie historyczne, m.in. król Robert I Bruce oraz Maria Stuart, królowa Szkotów.

Zjednoczone szkockie klany pokonały angielską potęgę militarną i wywalczyły niepodległość, wykorzystując swoje wpływy, by obalić władców oraz zmienić bieg historii. Ich dzieje to prawdziwa gra o tron – bezwzględna walka o władzę.

Jak powstaje samochód?
(How To Build A Motorcar)
Od wtorku 8 grudnia, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Ekskluzywna wycieczka po fabrykach najbardziej znanych marek samochodowych na świecie. W każdym odcinku przedstawiono historię powstania jednej ikony motoryzacji – od pierwszej śrubki po gotowy pojazd.

Twórcy programu bacznie przyglądają się procesowi produkcji każdego komponentu: hamulców, karoserii, ręcznie szytej tapicerki, a nawet zawierającego drobiny pyłu księżycowego lakieru. Wchodzą tam, gdzie rozpoczyna się historia samochodu – do pracowni dizajnerów, biur inżynierów oraz warsztatów mechaników składających auta w całość. Poznajemy także historię każdego
z producentów i jego plany. Wśród przedstawionych aut m.in.: Bentley Continental GT, Aston Martin Superleggera, Maserati Quattroporte, Morgan Plus Six oraz elektryczna odmiana klasycznej londyńskiej taksówki.

„Jak powstaje samochód?” to najbardziej kompleksowy dokument opisujący przemysł samochodowy od kulis.

Gordon, Gino i Fred: podróż w rodzinne strony
(Gordon, Gino and Fred’s Road Trip)
Od poniedziałku 21 grudnia, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Znani restauratorzy – Brytyjczyk Gordon Ramsay, Włoch Gino D’Acampo oraz Francuz Fred Sirieix ponownie pakują swój kamper, by wyruszyć w daleką podróż po Europie. Tym razem jednak sprawa jest poważna i osobista – każdy z prowadzących chce odwiedzić swoją ojczyznę i uczestniczyć w ważnej rodzinnej uroczystości.

Docierają do Włoch, ojczyzny Gino, gdzie już za cztery dni odbędzie się ceremonia odnowienia ślubu jego najbliższego przyjaciela. Gino potrzebuje wsparcia w przygotowaniu uroczystości na 50 osób.

W drugim odcinku przyglądamy się, jak trio przybywa do Francji. Fred ma być współgospodarzem Święta Ostryg w przepięknej Zatoce Arcachon, które odbędzie się zaledwie cztery dni po ich przybyciu.

Wreszcie wspaniała trójka przybywa na gospodarstwo rolne w Wielkiej Brytanii, gdzie Gordon dostaje wyzwanie od rzeźnika. Następnie ekipa wybiera się na popularne zawody Ceres Highland Games, w których Gino jednak nie chce brać udziału.

Dynastia saudyjska
(House of Saud)
Od środy 16 grudnia, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Arabia Saudyjska stoi w obliczu poważnych zmian. Królestwo od dawna cieszyło się niewyczerpanym bogactwem oraz ogromnymi wpływami. Obecnie oskarżane jest o szerzenie ideologii ekstremistycznej, a nawet wspieranie brutalnych fundamentalistów. Przed nowym władcą, 32-letnim Mohammedem bin Salmanem, który zapowiedział przekształcenie królestwa w mniej radykalne ideologicznie, wiele trudnych wyzwań.

W ostatnich latach Arabia Saudyjska posądzana była o wspieranie aktów terrorystycznych na Zachodzie. Obiecane zmiany mogą być naprawdę bezprecedensowe. Jednak rosnący konflikt regionalny z Iranem sprawił, że kraj znalazł się w epicentrum kryzysu na Bliskim Wschodzie. Czy Arabia Saudyjska, jako jedno z najpotężniejszych państw na świecie, przyjmie rolę strażnika stabilizacji czy chaosu na świecie?

Top Gear
(Top Gear)
Od wtorku 1 grudnia, godz. 07:30

W grudniu wrzucamy wsteczny i ruszamy do początków „Top Gear”, a dokładnie do trzeciego sezonu programu. W nim młodzi (niegdyś) wyjadacze świata motoryzacji: Jeremy Clarkson, James May oraz Richard Hammond, a także niesamowite wyczyny kaskaderskie, oszałamiające prędkości i zwariowane przygody. Bez politycznej poprawności, szczerze i dowcipnie trio prezenterów, przy skromnym wsparciu Stiga, testuje samochody, dociskając gaz do dechy. Jeśli szukasz programu, z którego dowiesz się, jaka jest pojemność bagażnika, spokojnie szukaj dalej.

„Top Gear” to pełen humoru, dystansu i pasji program, w którym brak nudnych statystyk i ciągnących się w nieskończoność dyskusji o wałkach rozrządu. Zamiast tego proponujemy stronniczo podawane informacje ze świata motoryzacji oraz rozrywkę w dobrym stylu.

 

 

Najdroższy dom w Wielkiej Brytanii
(Britain’s Most Expensive Home)
Wtorek 8 grudnia, godz. 20:55

Odwiedziny w najdroższym domu w Wielkiej Brytanii należącym do multimilionera i filantropa Johna Caudwella. Luksusowa rezydencja liczy 8 pięter, 15 sypialni, salę balową na 120 osób, wystawną jadalnię z przepływającą przez nią rzeką oraz kryty basen i salę kinową. To tylko niektóre z ekstrawaganckich atrakcji tej posiadłości.

Królewskie święta Mary Berry
(A Berry Royal Christmas)
Piątek 18 grudnia, godz. 19:55

Mary Berry, znana brytyjska nestorka kuchni, towarzyszy księżnej Kate i księciu Williamowi w kilku spotkaniach z podopiecznymi wspieranych przez nich organizacji charytatywnych. Przekonuje się, z jakim zaangażowaniem książęca para podchodzi do projektów społecznych, którym patronuje.

W programie Mary prezentuje także kilka swoich ulubionych świątecznych dań oraz deserów i zachęca widzów do samodzielnego przygotowania ich w domu. Finał programu stanowi uroczyste przyjęcie bożonarodzeniowe, podczas którego Mary oraz wspierająca ją szefowa kuchni Nadiya Hussain serwują potrawy dla wyjątkowych gości.

Mistrzowie szycia
(The Great British Sewing Bee)
Od piątku 18 grudnia, godz. 20:55
Sezon 4 (8 odcinków)

Claudia Winkleman zaprasza na kolejny sezon rywalizacji dziesięciu amatorów krawiectwa. W każdym odcinku programu przed nimi trzy wyzwania, podczas których muszą popisać się kreatywnością, talentem oraz umiejętnością pracy pod presją czasu.

Profesjonalizm oraz perfekcja w szyciu, projektowaniu oraz przerabianiu ubrań to dokładnie to, czego szukają sędziowie – mistrzowie w swoim fachu: Patrick Grant, główny krawiec firmy odzieżowej Savile Row, oraz nowa w programie – Esme Young, znana brytyjska projektantka mody.

 

 

Tomek i przyjaciele
(Thomas & Friends)
Od soboty 12 grudnia, godz. 16:00
Sezon 12 (20 odcinków)

„Przyjaciół przedstawiamy wam, wciąż coś wożą tu i tam. Czerwień, błękit, zieleń, brąz – oto ich kolory są”. Tomek i jego towarzysze zapraszają młodych widzów do śledzenia ich kolejnych przygód na wyspie Sodor. Choć przyjaciele czasem wpadają w tarapaty, po drodze uczą się czegoś nowego i zawsze mogą liczyć na swoją wzajemną pomoc.

Na wyspę przybywa Hank, nowy parowóz z Ameryki, Frycek bez pozwolenia postanawia zmienić miejsce świątecznego przyjęcia, a Damian jest zazdrosny o balon, którym dzieci mają latać w dniu swoich urodzin. Ponadto wyścig parowozów kończy się nieoczekiwanymi komplikacjami, a w drzewo życzeń uderza piorun. Na wyspie Sodor nie ma nudy.

JoJo i Babcia
(JoJo & Gran Gran)
Od poniedziałku 7 grudnia, godz. 17:45
Sezon 1, część 3 (11 odcinków)

JoJo ma prawie pięć lat oraz mądrą, kochającą babcię. Mieszkają blisko siebie i często się widują, a Babcia ma dużo pomysłów na ciekawe zabawy.

JoJo dowiaduje się m.in., czym jest upływ czasu, cykl życia oraz zmienność pór roku. Podczas pieczenia ciasta przekonuje się, że czasem trzeba poczekać na efekty pracy.

Grace i niezwykłe pojazdy
(Grace’s Amazing Machines)
Od poniedziałku 7 grudnia, godz. 16:40
Sezon 2 (20 odcinków)

Motocyklistka Grace Webb siada za sterami największych, najszybszych oraz najbardziej zadziwiających pojazdów z całego świata. Grace, która od dzieciństwa pasjonuje się motoryzacją, zaprasza najmłodszych widzów do swojego świata.

W każdym odcinku prezentuje trzy maszyny, które mają ze sobą coś wspólnego. Może je łączyć ogromny rozmiar, fakt, że wszystkie startują w wyścigach, latają lub przemieszczają się pod wodą.

Ten dynamiczny program jest pierwszym tego typu formatem skierowanym do przedszkolaków. Jedną z jego atrakcji jest ścieżka dźwiękowa autorstwa rockowego zespołu The Darkness.

Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Od poniedziałku 28 grudnia, godz. 17:30
Sezon 3, Część 2a/2 (6 odcinków)

Trzymająca w napięciu kolorowa animacja gwarantuje solidną porcję ciekawych informacji na temat najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

W każdym odcinku czterej uczniowie akademii Go Jet, Xuli, Kyan, Lars oraz Foz, w towarzystwie swojego nauczyciela i przyjaciela — jednorożca o imieniu Ubercorn ratują najpiękniejsze zabytki świata przed niszczycielską siłą Arcymistrza Psuja.

Animacja ta jest doskonałym i pełnym zabawy sposobem na wprowadzenie przedszkolakom podstaw geografii.

Tosia i Tymek
(Topsy and Tim)
Od soboty 5 grudnia, godz. 14:45
Sezon 1 (60 odcinków)

Tosia i Tymek to pięcioletnie bliźnięta przeżywające typowe dziecięce przygody codziennego dnia.
W pierwszej serii bliźniaki pomagają tacie myć samochód, opiekują się świnką morską przyjaciela, bawią się w chowanego i wycinają z kartonu swoje podobizny. Pani Fishwick prosi ich o zaopiekowanie się pewnym pudełkiem — ale czy dzieci będą w stanie powstrzymać się przed zajrzeniem do środka?

Ta urocza seria, która na pewno spodoba się dzieciom w wieku przedszkolnym, ma także walory edukacyjne. W każdym odcinku widzowie śledzą historie z życia rodzinnego i wydarzenia niosące duży ładunek emocjonalny, takie jak przeprowadzka lub rozpoczęcie nauki w nowej szkole.

Serial oparty na serii książek dla dzieci autorstwa Jean oraz Garetha Adamsonów.

Pies uwielbia książki
(Dog Loves Books)
Od wtorku 1 grudnia, godz. 16:30
Sezon 1 (52 odcinków)

Pies jest oszczędny w słowach. Z kolei Mops to rozgadany zwierzak o wielu talentach. Stanowią oni zgraną parę przyjaciół, którzy uwielbiają książki. Gdy Pies co wieczór zamyka swoją księgarnię, wspólnie wybierają z półki jedną z książek i przenoszą się w nieznane. W każdym z książkowych światów czeka na nich ekscytująca przygoda oraz tajemnica do ozwiązania. Pies i Mops pomagają m.in. Sherlockowi Holmesowi oraz kapitanowi piratów. To niesamowite, czego można się dowiedzieć z książek.

Serial animowany dla przedszkolaków powstał na podstawie obsypanej nagrodami i popularnej w Wielkiej Brytanii serii książek autorstwa Louise Yates.

6. urodziny „Hej Duggee”
(Hey Duggee’s 6th Birthday)
Poniedziałek 7 grudnia, godz. 08:15
(6 odcinków)

Wszystkiego najlepszego, Duggee! Nagrodzony BAFTA program animowany dla przedszkolaków świętuje swoje szóste urodziny razem z widzami. Z tej okazji mogą oni śledzić perypetie bohaterów, czyli Małych Zuchów oraz dużego psa
o imieniu Duggee.

Króliki są zasmucone, gdy okazuje się, że Happy zjadł ich ciasto. Duggee wpada na pomysł, by z pomocą Małych Zuchów upiec nowe. W odcinku „Balonowa odznaka” myszka Tino z okazji urodzin otrzymuje ogromny bukiet balonów. Tino jest jednak tak lekki, że unosi się wysoko nad ziemię i może podziwiać krajobrazy.

W odcinku „Duggee i choinkowa odznaka” zuchy dekorują świąteczne drzewko błyszczącymi ozdobami. A gdy do miasteczka przyjeżdża grupa akrobatów i klaunów dowiadują się, czym jest cyrk. Uczestniczą też w uroczystej paradzie, którą prowadzi… Duggee.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *