Kultura, muzyka, kino, moda

Gwiazdy na Audioriver 2024: Victoria z Måneskin, Black Sun Empire, Sub Focus i Mind Against

Audioriver Festival zdradza nazwiska kolejnych artystów, którzy przyjadą w tym roku do Łodzi. Po poprzednich ogłoszeniach, które skupiały się przede wszystkim na głównej scenie i muzyce house oraz techno, tym razem solidny zastrzyk dostaje prezentująca odmiany muzyki basowej scena Hybrid. Oto kolejne postacie dołączające do składu wielokrotnie wyróżnianego festiwalu muzyki elektronicznej:

 

Black Sun Empire (NL) ☼ DJ Heartstring (DE) ☼ Eskei83 (DE) ☼ Gyrofield (HK/UK) ☼ Mathame AV (IT) ☼ Mind Against (IT) ☼ Olympe (IT) ☼ Partiboi69 b2b Victoria (AU/IT) ☼ Pete Cannon (UK) ☼ Prolix (UK) ☼ Ruchy47 (PL) ☼ Sub Focus (UK) ☼ Tinlicker live (NL) ☼ VTSS (PL/UK) ☼ ZEP (NL)

Oprócz artystów, Audioriver ogłasza również trzyletnią współpracę z marką Lech, która w tym roku wkracza z nową platformą komunikacyjną. Na festiwalu pojawi się w tym roku specjalnie zaprojektowana strefa sponsorska inspirowana estetyką polskich lat 90. w nowym wydaniu, a do sprzedaży trafią produkty z logiem festiwalu, zachęcające do lipcowego wyjazdu do Łodzi.

Znaczna część artystów w tym ogłoszeniu pochodzi z Włoch. VICTORIA jest najbardziej znana jako basistka zespołu Måneskin, ale ostatnio przeskoczyła ze świata żywej muzyki rockowej na sceny techno w Mediolanie i Berlinie. Victoria odkryła, że nie ma wielkiej różnicy między rytmem jej basu a bębnami w klubach. Jej główne wpływy sięgają lat 90-tych, od skocznego techno, po baile funk. Łączy te wpływy z bezczelnością i estetyką wczesnych lat 2000, tworząc fuzję, która przekłada się na energetyczne doświadczenie klubowe. Victoria zagra b2b z PARTIBOI69. Opisywany w Internecie jako „symbol wzajemnej miłości, największy sekret australijskiego undegroundu”, Partiboi69 jest dokładnie taki, jak go reklamują – bezkompromisowy. Znany jest z doskonałych nagrań setów b2b, które otwierają portal do jego złożonego umysłu; miejsca, w którym komfort i styl są najważniejsze, a przyjemność jest zawsze obopólna.

Półwysep Apeniński reprezentować będą również dwa braterskie duety techno: MATHAME i MIND AGAINST. Ci pierwsi, to bracia Giovanelli, ci drudzy, bracia Fognini. Oba projekty po otrzymaniu stempla jakości Afterlife wyruszyły we własną drogę i zachwycają swoimi oryginalnymi brzmieniami. Mathame cięższymi i bardziej surowymi z momentami trance’owej euforii. Mind Against z kolei są mistrzami wprowadzania w hipnozę i budowania napięcia za pomocą kontrastowania delikatnych melodii z porywającym rytmem. Włoską scenę melodyjnego techno reprezentuje też OLYMPE, która jako nastolatka porzuciła pianino, by skupić się na didżejowaniu i w pełni oddała się muzyce elektronicznej.

Program Audioriver w końcu wzbogaca się również o nazwiska headlinerów sceny Hybrid, na której usłyszymy muzykę drum & bass i inne gatunki z brytyjskiej sceny basowej. W piątek wystąpi holenderska formacja BLACK SUN EMPIRE, która utrzymuje się na topie od ponad dwóch dekad, eksplorując mroczniejsze i cięższe rejony gatunku, znakomicie odnajdując się w klasycznym darkstepie, jak i nowoczesnym neurofunku, który w ostatnich latach wydają w swojej wytwórni Blackout. Lżejsze, ale niezwykle porywające brzmienia prezentuje sobotnia gwiazda, czyli SUB FOCUS. Jego piosenkowe podejście do gatunku daje w rezultacie przebój za przebojem, każdy z nich niesiony euforyczną partią wokalu.

Do Łodzi przyjedzie również PETE CANNON, artysta, który słusznie rozumuje, że jungle i breakbeat hardcore pochodzą z jednej rodziny i śmiało łączy obie estetyki. PROLIX, który równo dwie dekady temu debiutował singlem z Noisią przyjedzie z neurofunkowym setem. Na festiwal wybiera się również ponownie GYROFIELD, która rok temu z przyczyn zdrowotnych musiała odwołać swój występ. Co się odwlecze, to nie uciecze, a sytuacja jest o tyle bardziej ekscytująca, że artystka w międzyczasie stała się jedną z podopiecznych Goldiego i wydała w Metalheadz nowy, bardzo ciekawy materiał łączący różne podgatunki w d&b w interesującą hybrydę połamanych dźwięków.

Żywiołowy, koncertowy program przedstawi ZEP, którego koncerty to hybryda eksperymentalnego hiphopu, połamanych beatów i punkowego chaosu. Widowiskowy na pewno będzie też występ ESKEI83, niemieckiego turntablisty i mistrza świata Red Bull 3style, który techniczną maestrią zachwyca publiczność największych festiwali, jak i cały internet: jego miksy, jak chociażby nagranie na żywo kreatywnego blendu Red Hot Chilli Peppers i Flux Pavilliona, stają się vitalami. Nowe dźwięki prezentuje także kolektyw RUCHY47 z Łodzi, który stawia na eklektyczne brzmienia od brytyjskiego rave’u po amerykański bas, a w tempie 160 wybiera chicagowski footwork.

Micha Heyboer z Black Sun Empire zostanie w Łodzi jeden dzień dłużej i w sobotę wystąpi ponownie, tym razem jako część składu TINLICKER. Niczym yin do drum & bassowego yang, ten projekt to delikatny, melodyjny house, pełen euforycznych momentów, wzruszających melodii, czy wątków odnoszących się do klasycznego synth popu z lat 80. Holenderski skład przyjeżdża z występem na żywo po premierze tegorocznej płyty “Cold Enough for Snow”. Piosenkowy repertuar prezentuje też jeden z gorętszych DJ-skich składów ostatnich lat – DJ HEARTSTRING. Niemieckie duo kocha nawiązania do eurodance’u i trance’u, trzymając się wysokich bpm-ów, przez co ich sety dają niesamowity wycisk, pozostając przy tym zwiewne i pełne romantycznych chwil, od których w kącie oka pojawia się łezka. Listę artystów zamyka postać, bez której współczesny Audioriver nie mógłby się odbyć, czyli VTSS. Polską gwiazdę muzyki elektronicznej łatwiej obecnie złapać na żywo w Stanachy czy Azji niż w kraju, ale nie powinno to nikogo dziwić, bo mało jest DJ-ek, które konsekwentnie nie dają się zaszufladkować i z każdym rokiem zaskakują coraz to nowszymi brzmieniami i niecodziennymi połączeniami gatunków.

Wyżej wymienieni artyści dołączają do bogatego programu, w którym znajdują się m.in. Fever Ray, Richie Hawtin, Stephan Bodzin, Sara Landry, Gorgon City, Overmono, Elderbrook, WhoMadeWho, Metrik czy Kiasmos.

Karnety dostępne są w sprzedaży za pośrednictwem platform Biletomat i eBilet. Do 29 kwietna dostępna jest promocyjna pula karnetów w cenie 540 złotych za dwudniową wejściówkę i 680 złotych za trzydniową. W sprzedaży są również bilety na poszczególne dni Więcej informacji na stronie audioriver.pl/bilety.

Współorganizatorem festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *