Internet & Gry - Reklama

Internetowe łańcuszki a SIM SWAP – czy jest się czego bać?

Łańcuszki pojawiają się od początku komunikacji elektronicznej. Wysyłane są za pośrednictwem SMS-ów, komunikatorów internetowych, jak Messenger czy WhatsApp oraz portali społecznościowych. Co jakiś czas wracają i wzbudzają niepokój wśród osób, które je otrzymują.

 

Jeśli posiadasz komunikator internetowy lub pocztę e-mail, to w Twojej skrzynce odbiorczej mogła już nie raz pojawić się sensacyjna lub mało prawdopodobna wiadomość, zawierająca prośbę lub polecenie rozesłania jej do określonej liczby osób. Łańcuszki internetowe to zazwyczaj niegroźny spam, ale czasami mogą rozsiewać groźne fake newsy.

Zagrożony telefon

Rozsyłana w ostatnim czasie wiadomość dotyczy połączenia telefonicznego, w którym pojawia się pytanie o bycie zaszczepionym. Odpowiedź ma doprowadzić do wykonania duplikatu karty SIM i wyczyszczenia konta bankowego. Treść może wprawiać w osłupienie i spowodować strach przed odbieraniem telefonu, ale zagrożenie, o którym mowa w komunikacie nie jest możliwe do wykonania w sposób podany w wiadomości.

SIM SWAP polega na wyrobieniu duplikatu karty SIM przez obcą osobę. Jest to znane i bardzo niebezpieczne oszustwo. Przestępca mając dostęp do numeru telefonu przypisanego do danej karty SIM, może próbować zdobyć dostęp do bankowości i innych kont, gdzie do zalogowania się lub odzyskania dostępu potrzebny będzie kod z SMS. Wystąpienie oszustwa oznacza też, że ktoś wszedł w posiadanie danych osobowych ofiary.

SIM SWAP nie może wystąpić jedynie po wciśnięciu określonego przycisku w telefonie, tak samo niemożliwe jest tzw. “zhakowanie” urządzenia w ten sposób.

Zachowaj ostrożność i nie powielaj spamu

Jeśli otrzymasz taką wiadomość, to przede wszystkim zachowaj spokój i nie rozsyłaj jej dalej. Odebranie nieznanego połączenia nie doprowadzi do kradzieży danych lub zainfekowania urządzenia, ale istnieją inne zagrożenia wynikające z fałszywych telefonów. Oszuści stosując techniki manipulacji, mogą próbować wyłudzić od Ciebie wrażliwe dane, namówić do podejrzanych inwestycji lub podszyć się pod bliską osobę.

W sprawie, o której mowa w łańcuszku, żaden telefon się nie pojawi. Jednak warto pamiętać, że w razie otrzymania innego podejrzanego połączenia, należy się rozłączyć i nie oddzwaniać.

Nie trać czujności! Oszuści mogą podszywać się pod instytucje finansowe, rządowe lub służby. Jeśli odbierzesz takie połączenie, nigdy nie podawaj żadnych kodów, ani haseł. Nie należy też wykonywać żadnych poleceń dzwoniących takich jak, np. instalacja aplikacji.

foto. CyberRescue

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *